Az elmúlt hét időjárását a nappali és az éjszakai hőmérséklet közötti jelentős különbségek jellemezték. Míg nappal általában a maximumok 8-15 Celsius fok közötti hőmérsékletet mutattak, éjjelre viszont nem volt ritka a -10 fok körüli fagy. Ez a kettősség leginkább a virágzó vagy virágzás előtt álló mandulát és kajszit viseli meg, de nem használ a fejlődés előtt álló repcének, az őszi kalászosoknak és a már elvetett tavaszi árpának, zabnak. Értékelhető mennyiségű csapadék továbbra sem esett. A belvízzel borított területek nagysága emiatt tovább csökkent, de másutt jól jönne egy kiadós meleg eső.
Amikor az időjárás engedi, nagy ütemben végzik a gazdák a fejtrágyázást és a kalászosok gyomirtását, de az őszi káposztarepce rovarkártevője, két szárormányos faj elleni védekezés a legfontosabb növényvédelmi teendő. A korábbi enyhe idő alatt az ormányosok szokatlanul nagy létszámban telepedtek be a repce vetésekbe, ahol késett a védekezés, ott megtörtént a peterakás. A változékony időjárás ellenére már kikelt lárvákkal is találkozni a repce szárkezdeményekben.
A várhatóan hamarosan visszatérő tavaszias időjárás nemcsak újabb szárormányos betelepedést fog elindítani, hanem a repcefénybogár is megjelenik a vetéseken, annak ellenére, hogy még nincs bimbós állapotú repce. A kártevők tömeges rohama a tavalyi zöldítéseken tapasztalt rovarinvázió után gyakorló gazdászoknak nem okoz meglepetést, de még előrejelzésre alapozott növényvédelem mellett sem lesz könnyű feladat.
A már kihelyezett sárgatálakban folyadékot és a ragacsos fogólapokat szinte naponta ellenőrizni kell és a csapdák magasságát a növényállomány növekedési ütemével együtt változtatni kell. A veszélyességi küszöbérték a szárormányosok esetében csapdánként 10-15 bogár, fűhálózással pedig 10-20 bogár 10 hálócsapásban. A fénybogarak veszélyességi küszöbértéke a sárgatálakban és a ragacsos fogólapokon 2-3 nap átlagában eléri a 20-30 darabot, fel kell készülni a védekezésre, különösen, ha már bimbósodik a repce.
A beszűkült rovarölő szer választék és az egyes hatóanyagok körében kialakult szerrezisztencia miatt valószínűleg csak a kombinációk adnak megfelelő biológiai hatékonyságot. A védekezések hatékony elvégzése mellett a megporzó rovarok megkímélése is kiemelten kezelendő feladat lesz a gazdálkodók számára. A kihívásokat megfelelően kezelni csak a repcére települő méhészek korrekt hozzáállása mellett valósíthatjuk meg.