Növényvédelmi előrejelzés

Már támad a nyugati dióburok-fúrólégy

Agrofórum Online

Július második dekádjában némi lehűlés után ismét 30 Celsius fok feletti hőmérséklettel tombol a nyár. Szeszélyes eloszlásban szinte az egész országban volt csapadék, de mennyisége a néhány millimétertől a kéthavi átlagig terjedt. A hirtelen hőmérsékletváltozás többfelé pusztító jeget is hozott, nem kímélve a szántóföldi és kertészeti kultúrákat. A jéggel sújtott területeken azonnali védekezéssel lehet csak megóvni a növényeket a további károsodástól.

Általános tapasztalat, hogy a magas hőmérséklet és az extrém UV sugárzás nemcsak a növények egy részét károsította, hanem a kiugróan magas levéltetű fertőzést is lecsökkentette. A kártevő szinte „megsült” a hőségben, de amennyiben lehűlés következne be, ismét emelkedhet a populáció. Az is megfigyelhető, hogy az atka fertőzés viszont folyamatosan emelkedőben van. A kártevő szántóföldi növényeken (kukorica, szója) egyre erősebben támad, akárcsak a zöldségféléken, a gyümölcsösökben és a szőlő ültetvényekben.

A cseresznye és a meggy érése lefutóban van. Sok a fák alatti lehullott beteg gyümölcs, amit elsősorban a gyümölcsmonília fertőzött meg. A hőségben van még bőven a fára ráaszalódott termésből is. Ezek együttesen fertőzési forrásai lehetnek más gyümölcsféléknek is, így érdemes minél gyorsabban felszámolni a fertőző anyagot. Szüret után egyébként is elvégezendő munka a fák további növényvédelme, mert a szárazság ellenére erősödőben van minden csonthéjas fán a sztigminás levéllikasztó betegség, valamint meggyen és cseresznyén a blumeriellás levélfoltosság. Szilván már várható a vörösfoltosság megjelenése a leveleken, tehát a szilvamoly elleni kezelésekkel erre a kórokozóra is gondolni kell.

A gyümölcsmolyok mindegyike (almamoly, keleti gyümölcsmoly, szilvamoly) mindegyike változó intenzitással rajzik, tehát a gyümölcsfák folyamatos védelmet igényelnek.

Zalában a csapdákban megjelentek a nyugati dióburok-fúrólégy első egyedei, tehát a termést már nemcsak az almamolytól, hanem a fúrólégytől is óvni kell.

Az érő málnában a csapdák már fogják a pettyesszárnyú muslicákat, így a folyamatos védekezés és a csapdázás indokolt.

A szőlő ültetvényekben a lisztharmat fertőzés mind a leveleken, mind pedig a fürtökön kis mértékben tovább erősödött, a fürtzáródás közeledtével nagyobb hangsúlyt kell fordítani a védelemre. A szárazság továbbra is gátolja a peronoszpóra és a feketerothadás terjedését, de ennek ellenére a feketerothadás már látható egy-egy bogyón (kávészínű, barnuló bogyó). Ismét felszaporodóban a szőlő levélatka és a nemezes gubacsatka a fiatal leveleken, érzékeny fajtákon védekezésre lehet szükség.

Tart a selyemfényű puszpángmoly rajzása, várható az első hernyók kelése a napokban.

Felszaporodóban szinte minden növénykultúrában az amerikai lepkekabóca, ezért szükség esetén indokolt lehet a rovarölő szeres beavatkozás.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Kezdődhet a fejtrágyázás és a gyümölcsfák tisztogatása

2018. február 26. 16:04

Hiába a február végi nagy hideg, a kártevők és betegségek nem fognak tömegesen elpusztulni, a növényvédelemre ismét fel kell készülni.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (10. rész)

2020. január 15. 11:17

A hosszúra nyúlt őszök miatt különösen nagy jelentősége volt a repce regulátoros kezelésének, ami nagy területen két alkalommal is megtörtént, máskülönben a szárba indulás veszélye is fennállt.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

Hatástalan gyomirtások napraforgóban, kukoricában

2020. május 11. 15:12

Az elmúlt időszakban folytatódott a késő tavaszias, kellemesen meleg időjárás, melyet időnként egy-egy betörő hidegfront szakított meg. A nappalok az évszaknak megfelelően alakultak, míg éjszakánként több alkalommal is 5 Celsius fok körülire csökkent a hőmérséklet. Jelentősebb mennyiségű csapadék továbbra sem esett, így maradt az országos szárazság. A tartós csapadékhiány jelei mind több növényen mutatkoznak, az alsó levelek sárgulása, egyenetlen és vontatott kelés, növényfejlődés formájában.