Növényvédelmi előrejelzés

Még nem magas a csőfuzáriumos fertőzés mértéke

Agrofórum Online

Október első hetében kissé változékonyabbá vált az időjárás. Száraz és nedves időjárási frontok váltogatták egymást, de alapvetően az évszaknak megfelelően alakult az idő. A több csapadék a nyugati tájegységekben esett, és keletre haladva fokozatosan csökkent a lehullott eső mennyisége. A mély fekvésű területeken, szélcsendes reggeleken állandósult a párásság és a köd, melyet a napsütés rövid idő alatt felszakított. A lehullott csapadék kedvezett a kiegyenlítetlenül kelő őszi káposztarepce fejlődésének, valamint a talaj előkészítő munkálatoknak, de a kukorica betakarítását is csak átmenetileg gátolta.

Az őszi káposztarepce fejlődésének kifejezetten kedvezően alakult az időjárás. A zömmel 4 valódi leveles növényállományokban levő fejletlenebb növények is erőre kaptak, így egyenletesebbé váltak a vetések. A vetések fejlődésével párhuzamosan az őszi kelésű gyomnövények is fertőzik az állományokat, így aktuális a még elmaradt gyomirtások elvégzése. Kórokozók közül a csapadékos, párás idő hatására megjelentek a peronoszpóra első tünetei. A tünetek most még enyhe fokozatúak, de a változékony időjárásban, főként az érzékenyebb fajtákon erősödni fog a közeljövőben.

Erősségében nem változott ugyan a levéltetvek és kabócák fertőzése, de a sárga színű fogótálak és ragacsos csapdák folyamatos jelenlétüket mutatják. A repcedarázs imágók betelepedése szintén folyamatos, tájegységektől függően változó erősségű, a peterakás is létszámarányos. A káposztamoly lepkék kissé erős rajzása meglátszik a repce állományokon is, mert megjelentek az első levélkártételek.

Országosan most még nem jelentős ugyan a mezei pocok fertőzés, de a friss kolóniák már megjelentek az őszi vetések szomszédságában, ami a terjeszkedés nyilvánvaló előjele.

Az őszi kalászosok közül a soroló őszi árpa vetéseken máris megjelentek az első szárnyas levéltetű egyedek. A jelenlegi időjárás kedvező a levéltetű kolóniák kialakulásához, valamint a vírusfertőzés terjedéséhez. Amennyiben a sárga fogótálak és ragacsos fogólapok napi 1 szárnyas alakot csapdáznak, indokolt a védekezés elvégzése. A kalászosokon előforduló lisztharmat- és levélfoltosság betegségek még nem láthatók, de az időjárás kedvező az első tünetek megjelenéséhez. A nyári, tömeges árvakelés miatt bőséges a fertőzési forrás, tehát nagy a fertőzési nyomás is.

A kukorica aratása is csúcsához közelít. Az idei igen erős kukoricamoly és gyapottok bagolylepke rajzás lecsökkent, a feromon csapdák már csak néhány egyedet fognak. A magas fertőzési szint ellenére még nem magas a csőfuzáriumos fertőzés mértéke, az erősödéshez további esők szükségesek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Darazsak, hangyák, monília károsítják az érett termést – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 11. 10:10

A későn jött égi áldás már nem tudja helyrehozni az eddig okozott károkat, de sokat javíthat a később betakarításra kerülő növények állapotán.

A repcebolhák hamarosan áttelepülnek a kelő növényekre – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 10. 10:10

Azok a gazdák, akik az elmúlt napokban megkezdték a repce vetését, jól kalkuláltak, mert gyors kelésre számíthatnak.

Gyorsan terjed a moníliás fertőzés: Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 5. 16:10

Ekkora nedvességhiány mellett minden szabadföldi növény élettevékenysége a minimálisra csökkent, továbbra is mindennapos a légköri aszály, a napégés, valamint a lomb- és gyümölcshullás.

Még mindig károsít a kukoricamoly: Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 4. 16:10

Némi szünet után ismét rajzik a kártevő lepke alakja a dél-magyarországi térségben, feltehetően ez már a 3. nemzedék kukoricamoly.

Napokon belül megjelenhetnek a vetésfehérítő bogarak

2020. március 4. 08:35

Az idei esztendő első két hónapjának időjárása csapadék szempontjából kísértetiesen hasonlít 2019-es év januárjára és februárjára. Akkor és most is csapadékban szegényesen telt el az első két hónap, így most az eddig lehullott eső (mert hó nemigen fordult elő), eső miatt már-már szárazság körvonalazódott ki. Március első napjai csapadékkal indultak, így elhárult a közvetlen veszély és reméljük a csapadékban gazdag folytatást.

Rendkívül aktívak a zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloskák

2021. augusztus 25. 12:03

Immár sokadszor, de ismét ki kell emelni a zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloska kiemelkedő aktivitását.

Fokozódik a csőkártétel

2021. augusztus 4. 08:30

Július utolsó napjaiban országosan a kánikulai hőség volt a jellemző, gyakran 34-36 Celsius fok hőmérséklet mellett. A meleg csak a hét végén, augusztus első napjaiban mérséklődött. Csapadék sokfelé esett, de igen szélsőséges eloszlásban, néhány millimétertől felhőszakadás nagyságig, nemritkán jégveréssel társulva. A kalászos gabonák és az őszi káposztarepce betakarítása gyakorlatilag befejeződött, a tarlóhántás már csak az utoljára learatott területeken folyik. A tarlók nedvességi állapota kedvező az elhullott magvak és az elfekvő gyommagvak csírázásához, különösen erős a parlagfű és a rizómás fenyércirok kelése, így a következő hetekben koncentrálni kell a tarlóápolásra, illetve a nehezen írtható gyomnövények vegyszeres gyérítésére.

Szilvamoly, szőlőkabóca, lisztharmat - sok a feladat a gyümölcsösökben

2020. július 9. 06:06

Az elmúlt időszakban folytatódott a hamisítatlan nyári időjárás. A 30 Celsius fok körüli meleget csak időnként szakította meg egy-egy hidegfront, főként délen és keleten, ahol a zivatargócokban heves esőzések alakultak ki. Az éjszakai hőmérséklet általában 20 Celsius fok alá ritkán csökkent. Július első dekádja végén néhány napra kissé enyhült a hőség, éjszaka kimondottan felfrissült a levegő. A cseresznye leérett, a meggy szezonja is a végét járja. Kezdődik az őszibarack érési időszaka.