Október első hetében kissé változékonyabbá vált az időjárás. Száraz és nedves időjárási frontok váltogatták egymást, de alapvetően az évszaknak megfelelően alakult az idő. A több csapadék a nyugati tájegységekben esett, és keletre haladva fokozatosan csökkent a lehullott eső mennyisége. A mély fekvésű területeken, szélcsendes reggeleken állandósult a párásság és a köd, melyet a napsütés rövid idő alatt felszakított. A lehullott csapadék kedvezett a kiegyenlítetlenül kelő őszi káposztarepce fejlődésének, valamint a talaj előkészítő munkálatoknak, de a kukorica betakarítását is csak átmenetileg gátolta.
Az őszi káposztarepce fejlődésének kifejezetten kedvezően alakult az időjárás. A zömmel 4 valódi leveles növényállományokban levő fejletlenebb növények is erőre kaptak, így egyenletesebbé váltak a vetések. A vetések fejlődésével párhuzamosan az őszi kelésű gyomnövények is fertőzik az állományokat, így aktuális a még elmaradt gyomirtások elvégzése. Kórokozók közül a csapadékos, párás idő hatására megjelentek a peronoszpóra első tünetei. A tünetek most még enyhe fokozatúak, de a változékony időjárásban, főként az érzékenyebb fajtákon erősödni fog a közeljövőben.
Erősségében nem változott ugyan a levéltetvek és kabócák fertőzése, de a sárga színű fogótálak és ragacsos csapdák folyamatos jelenlétüket mutatják. A repcedarázs imágók betelepedése szintén folyamatos, tájegységektől függően változó erősségű, a peterakás is létszámarányos. A káposztamoly lepkék kissé erős rajzása meglátszik a repce állományokon is, mert megjelentek az első levélkártételek.
Országosan most még nem jelentős ugyan a mezei pocok fertőzés, de a friss kolóniák már megjelentek az őszi vetések szomszédságában, ami a terjeszkedés nyilvánvaló előjele.
Az őszi kalászosok közül a soroló őszi árpa vetéseken máris megjelentek az első szárnyas levéltetű egyedek. A jelenlegi időjárás kedvező a levéltetű kolóniák kialakulásához, valamint a vírusfertőzés terjedéséhez. Amennyiben a sárga fogótálak és ragacsos fogólapok napi 1 szárnyas alakot csapdáznak, indokolt a védekezés elvégzése. A kalászosokon előforduló lisztharmat- és levélfoltosság betegségek még nem láthatók, de az időjárás kedvező az első tünetek megjelenéséhez. A nyári, tömeges árvakelés miatt bőséges a fertőzési forrás, tehát nagy a fertőzési nyomás is.
A kukorica aratása is csúcsához közelít. Az idei igen erős kukoricamoly és gyapottok bagolylepke rajzás lecsökkent, a feromon csapdák már csak néhány egyedet fognak. A magas fertőzési szint ellenére még nem magas a csőfuzáriumos fertőzés mértéke, az erősödéshez további esők szükségesek.