Április első dekádjában tovább folytatódott az igen változékony, jobbára hűvös időjárás. Egy betörő hidegfront hatására szinte minden éjszaka fagyott, több körzetben az éjszakai lehűlés jelentős volt, de a nappali maximumok sem érték el a 10 Celsius fokot. A talajhőmérséklet továbbra sem optimális a napraforgó és a kukorica vetéséhez, ennek ellenére nagy erőkkel vetnek a gazdák.
Az őszi kalászos gabonák fejlődését a szárazság és a hűvös idő egyaránt gátolja, így az vontatottá vált. Mind az őszi árpa mind pedig a búza a szárbaindulás kezdetén van, már kitapinthatók az első szárcsomók. Mindkét növényfajra jellemző, hogy a szárazság hatására az alsó levelek zöme elhalt. Ott, ahol a levélfoltosság betegségek már az ősz folyamán megjelentek, ez is besegített az idős levelek elszáradásába.
Különösen szenvednek az árpa sárga törpülés vírussal fertőzött növények, melyek nem képeznek újabb gyökereket, tehát a kevéske rendelkezésre álló vizet sem képesek felvenni. A fiatal levelek kórokozó fertőzöttsége alacsony, nem kedveznek a fertőzésnek az időjárási viszonyok, a folyamatos légmozgás gátolja az inkubációt. A rozsdagombák és a gabonalisztharmat fertőzéséről ugyanez mondható el.
A rovarkártevők közül csupán a vetésfehérítő bogarakkal lehet találkozni, általában alacsony a fertőzés az országban mindenütt. Az érési táplálkozás megkezdődött, szórványosan megkezdődött az első tojások lerakása is. Ha megkezdődne a tartósabb felmelegedés, a vetésfehérítő bogarak betelepedése, kártétele és peterakása is erőteljesebb lenne. Ha a vetések fűhálózása során 8-10 bogarat fogunk, érdemes elgondolkodni a védekezésen.
Az őszi káposztarepce környezeti feltételei kísértetiesen hasonlítanak az előző évire. Akkor is a tartós szárazság és az igen változékony időjárás gátolta az optimális fejlődést. Jelenleg a repce fejlődése jelentősen elmarad az április közepén elvárttól. Az állományok alacsonyak, kevés az elágazás, sokfelé látni a többszöri fagytól meggörbült virágszárat.
A repceszár ormányosok múlt heti emelkedő betelepedési hullámát az alacsony éjszakai és nappali hőmérséklet derékba törte, így most kevés bogárral lehet találkozni a virágzás kezdetén levő növényeken. A repcefénybogarak betelepedése folyamatos, de lassú ütemű a hideg, szeles idő miatt. A jelenlegi időjárás nem kedvez a repce gyors virágzásának sem, így fokozott a veszélye a fénybogarak kártételének.
Az elhúzódó virágzás alatt a bogarak sok bimbót rágnak meg, ezekben pedig károsodnak a porzószálak és a bibe. Ebben a helyzetben elengedhetetlen a fénybogarak elleni védekezés mielőbbi megkezdése.