Húsvét hetében folytatódott a mérsékelten meleg időjárás, majd a hét végére egy markáns hidegfront hatására ismét lehűlt az idő, többfelé kisebb-nagyobb esőzéseket okozott, főként az északnyugati és középső országrészben.
A nappali hőmérséklet a borús és szeles napokon csupán 10 C0 körül alakult, éjszakánként pedig többfelé ismét fagyott. A mostani és a korábbi esők hatására rohamos fejlődésnek indultak az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce, de még így is hátrébb vannak fejlettségben, mint ilyenkor kellene, hogy legyenek.
Az őszi árpa fejlettsége elérte az 1-2 nóduszos állapotot, a búza pedig a szárbaindulás stádiumának az elején tart, a fejlettebbek (hibrid búzák) elérték az 1-2 nóduszos állapotot. Az őszi káposztarepce zömmel sárgabimbós-virágzó állapotban várják a melegebb napokat, ugyanis a vontatott fejlődés növényvédelmi szempontból nem kedvez a növénynek.
Az őszi árpa és búza növénykórtani helyzete a csapadékosabb, de hűvösebb napok mellett alig változott. A gabonalisztharmat tüneteket leginkább a szártövön és az alsó, idősebb leveleken figyelhetünk meg, de a ritkásabb állományokban még ez sem tapasztalható, főként azokban a tájegységekben, ahol legtovább tartott az aszályos időszak.
A lisztharmat tünetek mellett búzában gyenge-közepes mértékben szeptóriás tünetek, míg árpán a hálózatos levélfoltosság foltjai észlelhetők a leveleken. A várhatóan melegedésnek induló időjárásban a tünetek erősödő megjelenése várható. Az korábban árpán észlelt törperozsda tünetek mellett, más rozsdabetegségek megjelenésére is számítanunk kell. Hűvös időben a sárgarozsda, melegben pedig a vörösrozsda fellépése várható elsősorban. A vetésfehérítő bogarak egyedsűrűsége táblánként változó nagyságú, de a betelepedés folyamatosan tart. A növények levelein megfigyelhető az érési táplálkozás okozta rágásnyom. Peterakás még alig volt.
Az elhúzódó virágzás miatt fokozódó veszéllyel jár a repcefénybogarak betelepedése. Az éhező bogarak csak a bimbók megrágásával jutnak a táplálékul szolgáló virágporhoz, de közben károsítják a bibéket is. Időnként már most is megfigyelhető a megrágott bimbók elhalása és hullása. A hűvös és szeles időjárás ellenére 10 hálócsapásban akár 50-70 bogarat is foghatunk, tehát feltétlenül indokolt a fénybogarak elleni méhkímélő védekezés elvégzése.
Az optimális talajhőmérséklet minimumán már korábban megkezdték a napraforgó és a kukorica vetését, sőt az előbbiből már kelőfélben levő állományokat is látni lehet. Az alacsony talajhőmérséklet elhúzódó, vontatott kelést eredményez, ezért fel kell készülni a fiatalkori kártevők (különböző barkófajok, sárohátú bogár) fokozott kártételi veszélyére. A veszélyhelyzet egészen addig fennáll, míg a növények ki nem nőnek a kártevők „foga” alól.