Régi bölcsek állítják, hogy „nem eszi meg a kutya a telet”. Ez a közmondás az idei télre is igaz. Már-már azt hittük, hogy megússzuk komolyabb hideg nélkül, de február eleje megcáfolt bennünket. A hideg nem tartott sokáig, de annál keményebbnek bizonyult. A tél okozta elfagyások mértékéről hamarosan meggyőződhetünk. Most, február utolsó dekádjában már enyhült a tél szorítása, éjjelente még fagypont körüli a hőmérséklet, de ha kisüt a nap, akár 10-15 Celsius fok is lehet.
Amennyiben felszáradnak a talajok, és elbírják a traktorokat, sürgetővé válik az őszi káposztarepce és a kalászos gabonák indító fejtrágyázása. Az enyhe téli időjárásban ugyanis a növények felélték a talaj tartalék tápanyagait, ennek jele a növények sárgulása, a repce leveleinek lilulása.
A talajok víztelítettsége csaknem 100 %-os, de az Alföld egyes térségeiben jelentős a belvízzel borított területek aránya is. Amíg hideg volt, az ideiglenes vízborítás nem okozott növénypusztulást, de az idő felmelegedésével megnőtt a kipusztulás veszélye. Ezeken a területeken gondoskodni kell a belvíz elvezetéséről.
A vizenyős területeken nincs most ugyan mezei pocok kártételi veszély, de másutt fennáll a gradáció esélye. Több tájegységben már ősszel is előfordultak mezei pocokkal erősen fertőzött táblák, a tél folyamán ez nem enyhült, sőt a kártevő szaporodása az enyhe télben sem állt le. Sokfelé látni pocok által foltosan kipusztított vagy megritkított őszi kalászost, repcét és évelő pillangós táblát. Szükséghelyzeti engedély birtokában minél előbb végezzük el a kártevő gyérítését. A mezei vadak védelme érdekében mindig tartsuk be a készítmény felhasználására vonatkozó technológiai előírásokat!
Hasonló a károsító helyzet a hörcsög esetében is, a hagyományosan „hörcsögös” területeken. Csongrád-Csanád, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest déli része és Borsod-Abaúj-Zemplén megyék déli térségeiben. A kártevő téli álmából hamarosan előjön, és folytatja ősszel abbamaradt kártételét. Először a hím egyedek, majd pedig a nőstények jelennek meg, amennyiben a hőmérséklet eléri a 15 Celsius fokot, később pedig szaporodnak. Csapdás védekezésre március 1. és május 31. között van lehetőség, engedélyezés után, mert egyébként védett állatnak számít a hörcsög.
Helyezzük ki a sárgatálakat és a sárga ragacsos fogólapokat a repce táblák szegélyeibe, mert a jelenlegi nappali hőmérsékleten előbújnak a repce szárormányos imágók. A veszélyességi küszöbérték napi 3-4 imágó a csapdákban.