Az elmúlt hét időjárását túlnyomó részt a kánikulai nyár jellemezte. Csapadék egy-két góctól eltekintve nem hullott. A nappali maximum hőmérsékletek általában 30 Celsius fok felett alakultak, de gyakran 32-34 fok körül tartózkodott a hőmérő higanyszála. Éjszaka a hőmérséklet 20 fokig süllyedt csupán. A magas hőmérséklet miatt most alig van harmatképződés és már jelentkeztek az aszálytünetek. A jelenlegi időjárás elsősorban a kártevő rovarok terjedésének kedveznek. A tápanyagfelvétel gátlása miatt egyre-másra jelentkeznek a mikroelem hiány tünetei, szántóföldi és kertészeti kultúrákban egyaránt.
A cseresznye és a meggy szüretelése még folyamatos, így a kártevők és betegségek elleni védelem a gyors érés miatt szünetel. A szüret utáni első teendő a fák védelme a sztigminás és blumeriellás levélfoltosság ellen. A két kórokozó erős fertőzés esetén idő előtti lombhullást okoz, illetve gátolja a jövő évi rügyképződést.
A sztigminás levéllikasztó betegség a meggyen és a cseresznyén kívül a többi csonthéjas termésű növényt is képes megfertőzni. A betegségtől apró lyukak tömege keletkezik a levélen, majd megsárgul, végül lehullik a fáról. A kórokozó a kajszi, az őszibarack és a mandula termését is megfertőzi.
Általános jelenség a levéltetvek erős fertőzése, szinte minden növénykultúrában. Az idén jellemző, különösen kajszin a hajtásvégek elszáradása a szívogatás következtében.
A hőségnapok következtében kissé stagnál az almafák levéltetű fertőzöttsége, de még így is nagyon erős a károsítás, akárcsak a vértetveké. Összefüggő vértetű kolóniákat már a fák lombkoronájának felső részében is látni, ezért a kártevő elleni védekezés indokolt. A párás meleg kedvez a lisztharmat további terjedésének, különösen a fogékony fajták esetében.
A varasodás terjedését most gátolja a hőség, ennek ellenére egyre több gyümölcsön figyelhető meg a kezdődő fertőzés. Körtén kissé erősebb a megbetegedés, a gyümölcsök 10-25 %-a fertőzött. Az almamoly rajzása folyamatos, és növekvő tendenciát mutat, most ismét rajzik az almalevél-aknázómoly is.
A többi gyümölcsmoly közül a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzása növekvő, akárcsak a cseresznyelégyé. A kártételek nyomán, a hőség ellenére növekszik a moníliás gyümölcsrothadás aránya a termésen belül.
Szőlőben a lisztharmat levéltünetek mellett egyre több a peronoszpórás olajfolt, tehát intenzív védekezésre kell felkészülni. Az amerikai szőlőkabócák zöme L2-L3-as fejlettségű, tehát készülni kell a védekezésre.
A múlt héten elkezdődött a selyemfényű puszpángmoly lepkék rajzása. A rajzás minden bizonnyal elhúzódó lesz, így többszöri védekezéssel lehet majd megvédeni a növényeket.