Növényvédelmi előrejelzés

Rajzik a selyemfényű puszpángmoly

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását túlnyomó részt a kánikulai nyár jellemezte. Csapadék egy-két góctól eltekintve nem hullott. A nappali maximum hőmérsékletek általában 30 Celsius fok felett alakultak, de gyakran 32-34 fok körül tartózkodott a hőmérő higanyszála. Éjszaka a hőmérséklet 20 fokig süllyedt csupán. A magas hőmérséklet miatt most alig van harmatképződés és már jelentkeztek az aszálytünetek. A jelenlegi időjárás elsősorban a kártevő rovarok terjedésének kedveznek. A tápanyagfelvétel gátlása miatt egyre-másra jelentkeznek a mikroelem hiány tünetei, szántóföldi és kertészeti kultúrákban egyaránt.

A cseresznye és a meggy szüretelése még folyamatos, így a kártevők és betegségek elleni védelem a gyors érés miatt szünetel. A szüret utáni első teendő a fák védelme a sztigminás és blumeriellás levélfoltosság ellen. A két kórokozó erős fertőzés esetén idő előtti lombhullást okoz, illetve gátolja a jövő évi rügyképződést.

A sztigminás levéllikasztó betegség a meggyen és a cseresznyén kívül a többi csonthéjas termésű növényt is képes megfertőzni. A betegségtől apró lyukak tömege keletkezik a levélen, majd megsárgul, végül lehullik a fáról. A kórokozó a kajszi, az őszibarack és a mandula termését is megfertőzi.

 Általános jelenség a levéltetvek erős fertőzése, szinte minden növénykultúrában. Az idén jellemző, különösen kajszin a hajtásvégek elszáradása a szívogatás következtében.

A hőségnapok következtében kissé stagnál az almafák levéltetű fertőzöttsége, de még így is nagyon erős a károsítás, akárcsak a vértetveké. Összefüggő vértetű kolóniákat már a fák lombkoronájának felső részében is látni, ezért a kártevő elleni védekezés indokolt. A párás meleg kedvez a lisztharmat további terjedésének, különösen a fogékony fajták esetében.

A varasodás terjedését most gátolja a hőség, ennek ellenére egyre több gyümölcsön figyelhető meg a kezdődő fertőzés. Körtén kissé erősebb a megbetegedés, a gyümölcsök 10-25 %-a fertőzött. Az almamoly rajzása folyamatos, és növekvő tendenciát mutat, most ismét rajzik az almalevél-aknázómoly is.

A többi gyümölcsmoly közül a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzása növekvő, akárcsak a cseresznyelégyé. A kártételek nyomán, a hőség ellenére növekszik a moníliás gyümölcsrothadás aránya a termésen belül.

Szőlőben a lisztharmat levéltünetek mellett egyre több a peronoszpórás olajfolt, tehát intenzív védekezésre kell felkészülni. Az amerikai szőlőkabócák zöme L2-L3-as fejlettségű, tehát készülni kell a védekezésre.

A múlt héten elkezdődött a selyemfényű puszpángmoly lepkék rajzása. A rajzás minden bizonnyal elhúzódó lesz, így többszöri védekezéssel lehet majd megvédeni a növényeket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: intenzív a moníliás fertőzés kialakulása a gyümölcsökön

2023. augusztus 9. 18:07

A jégveréstől sérült vagy molyrágta gyümölcsökön intenzív a moníliás (Monilia fructigena) fertőzés kialakulása, az egymással érintkező termések közül egyszerre több is megbetegszik.

A tafrinás levélfodrosodás járványveszélyét hozta vissza a lehülés

2020. március 24. 14:06

Az őszibarack esetében a moníliás fertőzés mellett a tafrinás levélfodrosodás járványveszélyét hozta vissza a hideg és csapadékos időjárás.

Tömegesen rágnak a repcebolhák

2021. szeptember 1. 10:34

Augusztus utolsó dekádjában gyökeres fordulat állt be hazánk időjárásában. Az addigi nyári meleget kora őszi, mérsékelten meleg időjárás váltotta fel. Több, egymást követő időjárási front hozott ugyan csapadékot, de szeszélyes eloszlása miatt van olyan tájegység, ahova csekély mennyiségű eső hullott, másutt viszont felhőszakadás öntözte a földeket. Sok még az ápolatlan tarló, az árvakelés mellett a nehezen írtható évelő gyomnövények egyre nagyobb teret nyernek, bőven megérve a tarlógyomirtásra.

Szenved a hőségtől a gabona, tetves a napraforgó

2021. június 22. 10:04

Az elmúlt héten folytatódott a nyári, hőségnapokkal társult időjárás. A nappali maximumok több napon is elérték, sőt túlszárnyalták a 30 Celsius fokot, éjszakánként pedig általában 15 fokra süllyed a hőmérséklet. Eső nem volt, éjszaka pedig alig alakult ki harmat. A hőségnapok felgyorsították a kalászos gabonák érését, helyenként már belevágtak az őszi árpába. Teljes erővel folyik a rétek, legelők kaszálása, a minőségre nem lehet panasz.