Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés – 04.12.

Agrofórum Online

Április első hetében folytatódott a mérsékelten meleg időjárás. A nappali hőmérsékleti maximumok általában nem érték el a 20 C fokot, éjszakánként pedig fagyközeli hőmérsékleteket lehetett mérni.

A hét végére markáns hidegfront érte el az országot, ami jelentős nappali hőmérséklet-csökkenést és csapadékot hozott. Az eső mennyisége térségenként erősen ingadozott, a legtöbb csapadékot a középső országrész kapta. A talajhőmérséklet általában 7-12 fok körül ingadozik, 10 cm-es mélységben.

Megkezdődött a cukorrépa, a napraforgó és a kukorica nagyobb ütemű vetése, a korábban elvetett borsó pedig a kedvező nedvességi viszonyok hatására kelésnek indult. Az elvetett növények gyors kelésére, a viszonylag alacsony talajhőmérséklet miatt nem lehet számítani, így a fiatalkori kártevők fokozott kártételére lehet számítani.

Az őszi káposztarepce állományok zömmel a rejtett zöldbimbós állapotban vannak. A korábbi védekezések hatására lecsökkent a szárormányosok egyedszáma a táblákon, viszont tömegesen gyülekeznek a fénybogarak a bimbózó növényeken. Napsütéses órákon 30-40 imágót is megfigyelhetünk a növényeken. Ahhoz, hogy táplálékhoz jussanak, folyamatosan emelkedik a megrágott bimbó, mert csak így jutnak a virágporhoz, közben pedig károsodik a virágbibe is. Elhúzódó virágzásban fokozódni fog a károsodott bimbók aránya. A korábbi szárormányos károsítások és a gyakori fagyok miatt sok torzult, csavarodott és felrepedt szárral találkozni a táblákban, ami lárvakártételt is jelez, de tápanyagforgalmi zavart is okoz az intenzív növekedés során. Az optimálisabb nedvességi viszonyok hatására megnövekedett a repce lomb- és szárbetegségeinek fertőzési veszélye, ezért határszemléink során ilyen szempontból is figyeljük a növényeket.

Az esők hatására az őszi kalászos gabonák sokat fejlődtek. Az árpa a szárbaindulás kezdetén van, a búzán pedig kitapinthatók az első szárcsomók. A kevesebb csapadékot kapott tájegységekben alig találkozni a levélbetegségekkel, másutt viszont kissé erősödött a lisztharmatos, a szeptóriás megbetegedés, árpában pedig a hálózatos levélfoltosság és észlelési szinten a törperozsda. A vetésfehérítő bogarak betelepedése folyamatosnak tekinthető a vetések szegélyeibe, néhány táblán már szórványos peterakás is megfigyelhető, de inkább az érési táplálkozás és a kopuláció a jellemző.

A borsó vetéseken a vontatott kelés miatt erősödik a csipkézőbogarak károsítása, így szükségessé válhat a védekezés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Országszerte erős a szilvamoly rajzása

2020. május 6. 13:31

Szilvaültetvényekben a szilvamoly rajzása országszerte erősnek mondható, a 3 naponkénti fogás 25-30 db/csapda. A hajtásvégeket és a fiatal leveleket együttesen fertőzi a levéltetű és a gubacsatka.

El kell távolítani a moníliás gyümölcsöt!

2021. szeptember 15. 09:05

A talajokban alig található nedvesség, ami a növények érése és a cukorképződés szempontjából aggályos. A tartós szárazság miatt a zöldségfélék fejlődésének biztosítása csak öntözéssel valósítható meg. A jelenlegi időjárás most elsősorban a kártevőknek kedvez, viszont több kártevő már befejezte idei szaporodását.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mezei pocok veszélyezteti az elvetendő repcét és kalászosokat

2023. augusztus 30. 07:10

Az előző héten forró, csapadéktól túlnyomórészt mentes időjárás uralkodott az országban. A nappali maximum hőmérséklet általában 30 Celsius-fok felett tartózkodott, éjszaka pedig nem csökkent a hőmérséklet 20 fok alá.

Repce: megjelentek a szár- és levélbetegségek tünetei

2019. április 16. 03:37

Az elmúlt hét időjárását az áprilisra jellemző változékonyság jellemezte.