Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a folyamatos nedvességborítás kedvez a levélfoltosság terjedésének

Agrofórum Online

November első napjaiban is folytatódik a borongós, jobbára felhős időjárás. A rendszeresen visszatérő éjszakai ködök csak a déli órákra szakadoznak fel, a ködszitálástól folyamatosan nedvesek a növények, nyirkos a talaj felszíne, de a mélyebb rétegekben már száraz a talaj. Októberben ismét kevés csapadék hullott országszerte. Az őszi munkák közül már csak a kukorica aratása és a talajmunkák befejezése van hátra.

Az őszi kalászos gabonák fejlettsége kissé elmarad az ilyenkor megszokotthoz képest, van, ahol még az árpa csupán 1-3 leveles, de a búza esetében inkább a kelés-1 leveles állapot a jellemző. A ködös, gyakran napokra folyamatosan nedves növénykéken a gabonalevéltetvek szaporodása lelassult. A korábbi időszakban tapasztalt szárnyas levéltetű alakok betelepedése szinte megállt, akárcsak a lárvakolóniák fejlődése. Ez az állapot azonban csak addig tart, míg ismét naposabbá nem válik az időjárás, akkor megint szaporodni fognak a levéltetvek.

Az árvakeléseken nagyon sok a gyanús, gabonavírus-fertőzésre jellemző levéltünet, tehát az átfertőződés veszélye igenis valós növényvédelmi probléma lehet. A fejlettebb árpán már egyre gyakrabban megfigyelhető a hálózatos levélfoltosság kezdeti tünete, ami nem meglepő, ugyanis a viszonylag enyhe éjjeli és nappali hőmérséklet, a hosszan tartó nedvességborítás együttesen kedvező feltételeket teremt a kórokozó terjedéséhez.

Árpa hálózatos levélfoltossága

Más levélfoltosságot előidéző betegség egyelőre csak az árvakelésen gyakori, ott nagy tömegben fertőz a sárga- és vörösrozsda, de a vetéseken még alig fordul elő. A levéltetű fertőzésen túlmenően más kártevő előfordulása nem jellemző, viszont az újravetett kalászos gabona táblákon még kialakulhat gabonafutrinka fertőzés. A kártevő képes késői fertőzésre, petéit akár most lerakni, a lárva (csócsárló) pedig a téli, fagymentes időszakban károsítani a gabonafélék leveleit. Erősebb fertőzés képes a foltszerű károsításra, akárcsak a vetési bagolylepke lárvája, a mocskospajor, melyek szintén lárva alakban telelnek át a gabona- és káposztarepce-vetésekben.

Fómás levélfoltosság tünete repcén

Az őszi káposztarepce fejlődésének szintén kedvez a jelenlegi időjárás, bár néhány fejlődésben elöljáró táblán a tápanyaghiány tünetei egyre gyakoribbak. A regulátoros és egyúttal fungicides kezelést nem kapott vetéseken a hosszan tartó nedvességborítás elősegítette a fómás levélfoltosság tüneteinek a terjedését. A fertőzés most még elsősorban az alsó, idősebb leveleket érinti, ha azonban tovább tart az ilyen időjárás, a fiatalabb leveleken is megjelennek a betegség jellegzetes tünetei. A korábbi védekezések hatására más fertőzést alig látni, helyenként azonban a káposztamoly és a gyapottok-bagolylepke lárvája csökkenő mértékben ugyan, de előfordul.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A növények fejlődését veszélyezteti már a csapadékhiány

2020. április 14. 13:44

Az elmúlt napok időjárását és növény egészségügyi helyzetét alapvetően a tartós szárazság határozta meg. Jelentősebb mennyiségű csapadék utoljára csak március elején esett, azóta a felső talajrétegek vízkészlete minimálisra csökkent. Húsvét hétfőjén gócosan esett ugyan néhány milliméter csapadék, de ez nem jelentős tényező a növények szempontjából, hiszen a napi párolgás ennél jóval több lenne, ha lenne miből. A kalászos gabonák szemmel láthatóan kiheverték a fagyok okozta levéltörést és elhalást, de a fejlődésük alaposan lelassult.

Ahol csapadék volt, ott fokozódott a kalászfuzáriózis veszélye

2020. június 9. 08:42

A viharokból és csapadékból kimaradt tájegységekben továbbra is az aszály az úr. Ami a júniusi átlaghőmérsékletet illeti, még nem érkezett meg a nyár, éjszakánként lehűl a levegő, de erős harmatképződés csak ott van, ahol az utóbbi napokban csapadék is volt.

Szőlő: van ahol a feketerothadás szüretel

2018. július 12. 05:50

Kertészeti kultúrákban a csapadékosabb vidékeken a hosszú ideig tartó levélnedvesség igen kedvező feltételeket teremt az alma- és körtevarasodás fertőzés terjedéséhez. A betegség egyaránt veszélyezteti a lombozatot és a gyümölcsöket.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: tovább fog terjedni a szklerotínia

2023. augusztus 2. 09:10

Az elmúlt héten folytatódott a nyárias, kissé változékony időjárás. Több alkalommal hullott eső, szeszélyes eloszlásban és mennyiségben. Több helyen extrém mennyiségű jég is esett, jelentős károkat okozva.