Szeptember közepén az időjárás koraőszi arcát mutatja. Elmúltak a hőségnapok, a nappali maximumok már csak 20-25 C0 körül alakulnak, éjszakánként már időnként csípős a hőmérséklet. A nagy eltérés miatt erős a harmatképződés. Szeszélyes eloszlásban több-kevesebb eső rendszeresen előfordult az utóbbi napokban.
A talajok kedvező nedvességi állapota elősegíti az elvetett őszi káposztarepce gyors és kiegyenlített kelését, valamint a tarlókon az elszóródott magvak csírázását és fejlődését. A kártevők betelepedése folyamatos a kikelt repcébe az árvakelésekből. Az előző heti szórványos repcedarázs áttelepülés folyamatossá vált, a kihelyezett ragacsos fogólapokon a hetente csapdázott darazsak létszáma meghaladja a 35-45 darabot. Ennek megfelelően a peterakás is megkezdődött a növények lombozatára. Helyenként néhány bagolylepke faj hernyói is jelen vannak a vetéseken. Várhatóan rövid időn belül a levéltetvek berepülése is megkezdődik, a mérsékelten meleg időjárás kedvező a szaporodáshoz. A repce kelésével párhuzamosan megkezdődött a gyomnövények csírázása is, ezért napokon belül időszerűvé válik a gyomirtás is. Legfejlettebb állapotban jelenleg a kalászos gabona árvakelés gyomosít a repce vetésekben.
A hónap utolsó napjaiban megkezdődik az őszi kalászosok vetése is. Jelenleg a talajelőkészítési munkálatok folynak, melynek során fontos a területek talajlakó kártevő fertőzöttségének a felmérése. Az idei aszályos nyár nem kedvezett ugyan a drótférgek, pajorok felszaporodásának, de több év átlagában magasabb a fertőzöttség minden talajlakó kártevőből. A veszélyességi küszöbérték kalászos kultúrákban négyzetméterenként 2 darab lárva.
A kukorica területek betakarítása még tart, a kukoricamoly második nemzedékének rajzása befejeződött. A csőfertőzöttség táblánként változóan alakul, a jellemző érték 5-20 %. A fuzáriumos csőfertőzöttség nagyságát döntően befolyásolja a rovarrágás mértéke, ennek megfelelően a beteg csövek aránya 1-15 % körül mozog.