Csapadék sokfelé hullott, gyakran jéggel, de az ország keleti és középső területein tovább tart a szárazság, hiszen az év során eddig minden hónapban kevesebb eső volt a sokévi átlaghoz képest.
Május utolsó dekádjában folytatódott az évszaknak megfelelő időjárás. A nappali hőmérsékletek általában 20 °C felett alakultak és éjszakánként pedig időnként 10 °C alá is csökkent a hőmérséklet, emiatt reggelente erős harmatképződés volt.
Ebben az időszakban aktív növényvédelmet kell folytatni, mert minden növénykultúrában akad tennivaló.
Almásainkban a gyakori kisebb-nagyobb esők és a magas relatív páratartalom miatt a varasodás és a lisztharmat egyaránt veszélyezteti a növényeket. A varasodás terjedése folyamatos a levelekről a gyümölcskezdeményekre, de a lisztharmat fertőzés időnként már a hajtáscsúcsok sodródását és elszáradását okozza.
Most egyidejűleg mindkét kórokozó ellen intenzív védelmet kell folytatni. A hajtásokon mindkét levéltetű faj (hamvaszöld és szürke) egyidejűleg szívogat, sok a besodródott hajtásvég. Az almamoly eddigi szerényebb rajzása emelkedő tendenciát mutat, a feromon csapdák több lepkét fognak, akárcsak az almalevél aknázómolyból.
Folyamatos védelem szükséges
A körtén a varasodás terjedése hasonlóan alakul, a varas foltok levélen és a kis gyümölcsökön egyaránt előfordulnak, és folyamatosan keletkeznek újabb tünetek. A körtelevélbolha minden fejlettségű alakja előfordul, zömmel azonban az idősebb lárvák károsítanak, de viszonylag sok még a tojás is, tehát a növények folyamatos védelmet igényelnek.
Csonthéjas gyümölcsű növényeinken szintén a levéltetű fajok kiemelkedő támadása miatt kell védekezni. Kiemelkedő a cseresznye, a meggy és a kajszi levéltetű fertőzöttsége, de a szilva és az őszibarack sem kivétel.
A sok szárnyas levéltetű alak miatt további erősödésre kell számítani, ami alól más növénykultúrák sem kivételek, beleértve a dísznövényeket és a zöldségféléket is. A sztigminás levéllikasztó betegség minden csonthéjason fertőz, főként a kajszin, szilván, cseresznyén, de gyakori az őszibarackon is, valamint a dísznövény babérmeggyen is.
Kezdődik az érés
A rovarkártevők közül most a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly kis intenzitással rajzik, a cseresznyelegyek repülése viszont folyamatosan emelkedő tendenciát mutat. Az érés kezdete miatt a védekezés átgondolt figyelmet érdemel!
A dió gnomóniás levél és gyümölcsfoltossága tovább erősödött, ezért indokolt a folyamatos védelem, akárcsak a levéltetű fertőzés minimalizálása.
A szőlő virágzáskezdete miatt fokozottan érzékeny fázisban van. A gyakori kisebb-nagyobb esők egyaránt kedveznek a lisztharmat, a peronoszpóra, a feketerothadás és a szürkepenész fertőzés kialakulásának, ezért folyamatos, komplex védekezésre van szükség.
Az amerikai szőlőkabóca lárvák kelése a hónap közepén a nyugati országrészben is megkezdődött, ezért folyamatos megfigyelést igényel fejlődése az optimális védekezési időpont meghatározása érdekében (L3 lárvastádium).
A díszkertekben a lisztharmatos megbetegedés nemcsak a rózsán, hanem más növényfajokon (klematisz, babérmeggy, évelő lágyszárúak) is erősen fertőz, ezért fokozott figyelmet érdemelnek. A selyemfényű puszpángmoly rajzása miatt már a hűvösebb tájegységekben is fel kell készülni a kártevő elleni védekezésre.