Növényvédelmi előrejelzés

Varasodás, tűzelhalás ellen kell védeni az almát, a körtét

Agrofórum Online

Április utolsó napjai meghozták a tavaszi időt. A nagyon várt változást a több hullámban a mediterrán térségből érkező, meleg légtömegek idézték elő. Az elvirágzott gyümölcsösökben folyik a fagykárok okozta terméskiesés felmérése. Most még a kajsziról és az őszibarackról mondható el, hogy országszerte jelentős a kár.

A szilva elvirágzott, az alma és a körte teljes virágzásban van, a meggy és a cseresznye túl van a teljes virágzáson. A gyümölcsösökbe kihelyezett feromon csapdák fogási adatai rendkívül érdekes képet mutatnak az előző év adataival összehasonlítva. 2020-ban a korai tavaszodás miatt április végén több kártevő is tömegesen rajzott. Most csupán néhány kártevő szórványos rajzása figyelhető meg. Ez tapasztalható az almalevél aknázómoly, a lombosfa fehérmoly, a keleti gyümölcsmoly, a szilvamoly esetében. Most a heti csapdafogások száma fajonként néhány darab. Tavaly ilyenkor az almamoly már tömegesen repült a csapdákba, most viszont még egyetlen egy sem.

A magasabb nappali hőmérséklet hatására erősödött az almafa lisztharmat primer fertőzés tünete. A gondosan metszett ültetvényekben a fertőzött vesszők aránya csupán néhány százalék, de a gondozatlan gyümölcsösökben ez az arány 20-30 %-ot is eléri. Itt a fertőzés már a virágokat is érinti, tehát védekezés nélkül tetemes károkat okoz a lisztharmat.

A kedvező idő elősegíti a varasodás fertőzés most még alacsony szintjének emelkedését, valamint rövid időn belül megteremtődnek a baktériumos tűzelhalás fertőzés feltételei. Az alma, a körte, a birs fogékony állapotban van, ezért a megelőző védekezéseket napokon belül meg kell kezdeni.

A meggy és a cseresznye ültetvényekben még nem tapasztalható a moníliás virág-és hajtásfertőzés kezdeti tünete, de az elvirágzott kajszin és mandulán már láthatóak az elhervadt vesszők. A beteg vesszők gyors levágásával még megelőzhető a további terjedés a fás részekben.

Érzékeny őszibarack fajtákon erősen jelentkeznek a tafrinás levélfodrosodás tünetei. A további megbetegedéseknek valószínűleg már gátat fog szabni a felmelegedés, de a megbetegedett levelek már nem menthetők meg.

Körte ültetvényekben lassú, de folyamatos a körtelevél bolhák lárvakelése. A lerakott tojások 60%-a még nem kelt ki, 30% L1, 10% pedig L2-es lárvastádiumú.

A szőlő ültetvényekbe kihelyezett feromon csapdák már fogják a tarka szőlőmoly első egyedeit, de a tömeges rajzás még várat magára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Poros talajba kerülnek az őszi kalászosok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. október 10. 12:40

Október első dekádjában folytatódott az évszaknál kissé melegebb, de száraz időjárás, melyet a dekád végén egy hidegfront szakított meg, némi csapadékkal. A talaj nedvességtartalma alig változott, így az őszi kalászosok poros talajba kerülnek, emiatt vontatott kelés várható.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (17. rész)

2020. február 5. 11:02

A szőlőtermesztők számára kihívásokkal teli 2019 után, az idén is fel kell készülni arra, hogy az időjárás alakulásától függően bármelyik kórokozó vagy kártevő okozhat meglepetéseket, amire már most fel kell készülni lelkiekben és szakmai téren egyaránt.

A szárazság nem kedvez a betegségek terjedésének - károsítanak a vetésfehérítő bogarak és a gabonapoloskák

2019. április 23. 07:18

A tartós szárazság miatt a szántóföldi növények gombabetegségei alig jelentkeznek, hiszen életfeltételeik nem segítik ezt elő. Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak és lárváik mellett már feltűntek a vetésekben a gabonapoloskák. Létszámuk egyelőre alacsony, de folyamatos a kártevők betelepedése.

Országszerte erős a kukoricamoly fertőzés, kevesebb a gyapottok bagolylepke

2019. július 23. 09:36

Az elmúlt időszakban nyugodtabbra vált nyári időjárást csak helyenként zavarták meg kisebb- nagyobb helyi zivatarok. Az kalászos gabonák aratása lassan a végéhez közelít, már a zab betakarítása is tart. A jó ütemben folyó aratáshoz képest kissé lemaradt a szalma bálázása, elhordása és a tarlóhántás.