A hazai gazdaságok sikeres növénykultúrája az őszi árpa, amit az idei betakarításokat követően országosan regisztrált 5,75 t/ha-os termésátlag is bizonyít.
Az évek óta tapasztalt magas – az őszi búzáét is gazdaságszinten rendre meghaladó – hozamok az őszi árpa alkalmazkodóképességét jelzik a vetésszerkezetben. A szélsőséges évjáratokban elért eredmények is optimizmusra adnak okot, ezért a gazdaságokban az őszi árpával továbbra is kiemelt figyelemmel terveznek.

Ugyanakkor a stabil hozamok mögött komoly szakmai döntések húzódnak meg, ezek közül is az egyik legmeghatározóbb a megfelelő fajta kiválasztása. A termőképesség mint meghatározó tulajdonság tisztázása mellett ma már sokkal több tényezőt kell figyelembe venni: a klímaváltozás hatásaitól kezdve a kórokozókkal szembeni ellenállóságon át egészen a piac igényeinek kielégítéséig. Az ősziárpa-fajtaválasztás mára komplex, stratégiai döntéssé vált, amelynek sikeressége jelentősen befolyásolhatja a jövedelmezőséget.
Néhány példával bemutatom, mire is gondolok itt pontosan. A relatív korainak számító vetésidő (szeptember vége, október első hete) jelentős hatással lehet a növényfejlődésre és a terméspotenciálra: napjainkban a fokozott vírusvektor-kártételt biztonságosan és hatékonyan vírusrezisztens – elsősorban árpa sárga törpülés ellenálló (BaYDV-rezisztens) – fajták vetésével tudjuk megnyugtató módon megelőzni. Ebben a kategóriában a nagy hozamok stabil és biztonságos elérésére alkalmas FASCINATION, SENSATION, SU LUCIEÚJ és PARADIES fajtákra érdemes a termelőknek alapozniuk.
A hagyományos (nem vírusrezisztens) fajtáknak októberben vetve is stabilan nagy eredményt szükséges biztosítaniuk. Azaz esetükben fontos kritérium, és közülük azok lehetnek továbbra is sikeresek a köztermesztésben, amelyek az időben mérsékelten eltolt vetésekben is kiegyenlítetten és jól teljesítenek. Ebben a kategóriában az SU ELLEN piacvezető fajta mellett az SU HETTIÚJ és a JAKUBUS fajta kiemelkedő választ és ígéretes termést biztosít.
Az SU HYLONA hibrid árpa életerejét, vigorát, a környezeti stresszel szembeni előnyös viselkedését, kiváló alkalmazkodóképességét, vetésidőben mutatott technológiai rugalmasságát a szemes- és akár a szenázskészítést célzó hasznosítás során is érdemes mérlegelni.
A választásnál fontos szempont napjainkban a stabil hektolitersúly megléte, hiszen ez is részben fajtaválasztási kérdés. A stabilan magas, átlag feletti HL-súlyt produkáló fajták közül néhány többsoros és számos kétsoros bőtermő fajta szerepe megnövekedett, különösen az árumag exportképessége és a további feldolgozásra való alkalmassága révén. Ennek a kritériumnak különösen az SU LAUBELLA, SU HETTIÚJ, FASCINATION, SU HYLONA és SU LUCIEÚJ fajták felelnek meg.
A kiváló és kritikusnak számító betegség-ellenállóság megléte pedig – amiben portfóliónk valamennyi tagja kivétel nélkül remekül teljesít – a növényvédelem és növényápolás során a költséghatékonyság (növényvédőszer-igény és -felhasználás), a fenntarthatóság, a jövedelmezőség, a takarmány- és élelmiszer-biztonság miatt egyaránt fontos szmpont.
A SAATEN-UNION olyan fajtákkal és hibridekkel áll a termelők (és a termelés) szolgálatában, melyek napjainkban értékes megoldást és választ biztosítanak a felmerülő és egyre sokrétűbb gyakorlati kihívásokra, a valós igényekre. Forduljon bizalommal területi képviselőinkhez, akik fajtaválasztási kérdések esetén is örömmel állnak rendelkezésére!
Töltse le a SAATEN-UNION 2025. évi őszi katalógusát!
Varga Gábor
termékfejlesztő
SAATEN-UNION Hungária Kft.

Képek: SAATEN-UNION.