14℃ 9℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növényvédelem
Fizetett tartalom

Minden csíra számít! Védje meg a vetést a talajlakó kártevőktől!

KITE Zrt.

Az ébredő természet a tavaszi vetésű kultúrnövények rovarkártevői számára is ideális feltételeket teremt. Ne adjunk esélyt az elszaporodásuknak! Most van itt az idő, hogy felkészüljünk a célzott talajfertőtlenítésre, és megvédjük a vetést a talajlakó kártevők támadásától.

A talajfertőtlenítés szántóföldi és kertészeti kultúrák esetében is alapjaiban meghatározza növénytermesztésünk sikerességét.

A legfontosabb célszervezetek közé egyértelműen a pajorok, drótférgek és a kukoricabogár lárvái tartoznak, amelyek szántóföldi körülmények között kapás kultúráinkban meghatározó gazdasági kártételt tudnak okozni.

Valamennyi kultúrnövényünk tápnövényül szolgálhat a pattanóbogaraknak (Agriotes spp.). Lárvája a drótféreg, mely több éven keresztül a talajban fejlődve polifág kártevőként a tavasszal vetett csírázó növények gyökerét, hipokotilját megrágva a növény zavartalan fejlődését gátolja, szélsőséges esetben a csíra pusztulását fogja eredményezni.

A pattanóbogarak peterakásának és a drótférgek fejlődésének kedvez az utóbbi évek gyakorlata, miszerint a termelők jelentős része elhagyja a talajfertőtlenítést. Ezen kártevők jelenlétét „búzacsomós” vizsgálattal vagy talajvizsgálattal (mintaterület-ásás) tudjuk biztonsággal megállapítani.

A KITE Zrt. vizsgálatai szerint a kukorica érzékenyebb a drótféregfertőzésre, mint a napraforgó. A károsított kukoricanövények könnyen elpusztulnak, akár már közepes fertőzés esetén is jelentős tőhiányok alakulhatnak ki.

Tapasztalataink szerint kukorica esetén 5000 növény hiánya 1 t/ha, 10.000 hiányzó tő már 2 t/ha termésveszteséget okoz. Amennyiben a drótférgek száma négyzetméterenként eléri az 1-2 darabot, abban az esetben már javasolt a védekezés ellenük talajfertőtlenítő készítményekkel.

Kukorica elővetemény esetén mindig számolnunk kell a kukoricában a kukoricabogár (Diabrotica virgifera) lárváinak kártételével is. Az előző évi aszályos időjárási tényezők nem befolyásolták számottevő módon a kukoricabogár imágóinak rajzását, az aszálytól sújtott területeken is sok imágó volt megfigyelhető, így a peterakás vélhetően zavartalanul megtörtént.

Az öntözött területek az előző évben sokkal erősebben csalogatták a kártevőket tojásrakás céljából, mint egy átlagos csapadékeloszlású évjáratban, így ezeken a helyeken a kártevők fokozott jelenlétével kell számolni az idei évben.

A kukoricabogár lárváinak kártétele a termés mennyiségére közvetett hatással bír, a gyökerek visszarágásával víz- és tápanyagforgalmi zavarokat okozva csökkenti a termés mennyiségét.

Balra a kukoricabogár kártételének hatása kezeletlen kukoricában, jobbra Force 1,5 G rovarölő szerrel kezelt állomány (KITE Zrt. saját vizsgálata, Dalmand, 2023.)

Balra a kukoricabogár kártételének hatása kezeletlen kukoricában, jobbra Force 1,5 G rovarölő szerrel kezelt állomány
Balra a kukoricabogár kártételének hatása kezeletlen kukoricában, jobbra Force 1,5 G rovarölő szerrel kezelt állomány (KITE Zrt. saját vizsgálata, Dalmand, 2023.)

Számos, a KITE Zrt. Innovációs Főigazgatósága által beállított és felügyelt kísérlet is bizonyítja, hogy a talajlakó kártevők elleni védekezés egyik leghatékonyabb módja a talajfertőtlenítés.

Mikor ajánljuk a talajfertőtlenítést?

  • A kukorica monokultúrás termesztése esetén.
  • A lárvakártétel iránt fogékony, gyökérregenerációra kevésbé képes csemege-, vetőmag- és popcorn kukorica termesztése esetén.
  • Ha az előző évi felvételezéskor a gyökérásás során tövenként két darab, gyökérmosás után növényenként nyolc darab lárvát észleltünk.
  • Ha a kukoricatermesztés második évét megelőző időszakban az imágósűrűség meghaladta a veszélyes mérték többszörösét.

A csatolt ábrákon jól látható a talajfertőtlenítés hatása a terméseredményre, illetve a kukoricabogár-lárva kártételére.

Kukorica termésmennyiségének alakulása a drótféreg elleni kezelések hatására
Kukorica termésmennyiségének alakulása a drótféreg elleni kezelések hatására
(KITE Zrt. saját vizsgálata, Kenderes, 2021)

Talajfertőtlenítő alkalmazásának hatása a kukoricabogár-lárva kártételének alakulására
Talajfertőtlenítő alkalmazásának hatása a kukoricabogár-lárva kártételének alakulására
(KITE Zrt. saját vizsgálata, Tiszalök, 2023)

A drótférgek és a kukoricabogár-lárvák kártételének elkerülése érdekében a teflutrin hatóanyag-tartalmú talajfertőtlenítő szerek alkalmazásával kiváló hatékonyságot érhetünk el.

A KITE Zrt. megoldási javaslata talajlakó kártevők ellen a Force 1,5 G® rovarölő szer vagy a magas nitorgén- és foszfortartalmú Microsed Geo talajfertőtlenítővel kombinált startertrágya. A készítményeket vetéssel egymenetben a magárokba kell kijuttatni.

A Force 1,5 G® rovarölő szer használatával a gyártó idősoros eredményei alapján 16 év átlagában 1,6 t/ha-ral több termést arathatunk le a kukoricatábláról. A teflutrin hatóanyagú készítmények évjárattól függetlenül biztos és kiegyenlített védelmet nyújtanak a kukoricabogár lárvái ellen.

Talajfertőtlenítéssel kapcsolatos szakmai kérdéseivel és a teflutrin-tartalmú készítmények beszerzésért forduljon bizalommal a KITE Zrt. területi szaktanácsadóihoz!

A növényvédő szerek felhasználása kizárólag a biztonsági előírások betartásával történhet! Kérjük, mindig kövesse a címkén leírt figyelmeztetéseket és felhasználási útmutatót! A Force 1,5 G® a Syngenta bejegyzett márkaneve, a készítmény gyártója és az engedélyokirat tulajdonosa a Syngenta.

Kiemelt kép forrása: Pixabay.

Most kell védekezni a cseresznyelégy ellen!

2025. május 19. 13:10

A cseresznyelégy lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek. A rajzás idején történő permetezéssel elkerülhető a „kukacos” termés.

Drónok a növényvédelem eszköztárában

2025. május 19. 11:10

A permeteződrónok speciális felépítésüknek köszönhetően könnyen szállítható, telepíthető és kis beruházásigényű légi járművek, melyek legnagyobb előnye, hogy a talajállapottól, a növénymagasságtól és a terepviszonyoktól függetlenül használhatók.

A fahéjbarna levélfoltosság veszélyes betegség + videó

2025. május 18. 14:10

A fahéjbarna levélfoltosság tüneteit találtuk meg egy Tárkány melletti búzaállományban. A kórokozó, Drechslera tritici-repentis kezelés nélkül nagy károkat okoz.

Mit tegyünk a moníliás meggyfákkal?

2025. május 18. 08:10

A moníliás meggyfák megmenthetők, de a permetezés most már nem segít. A metszés és a fertőzött részek eltávolítása az egyetlen megoldás.

Újdonság! Új Furrier pótkocsik már nettó 4 850 000 Ft-tól!

2021. március 8. 14:45

A KITE Zrt. kínálatában a Joskin és Fliegl gépei mellett immáron elérhetők a kedvező ár-érték arányú Furrier pótkocsik is, így a kis, közepes és nagygazdaságok is megtalálhatják a gazdaságukra legjobban illeszkedő pótkocsit. Ráadásul bevezető akció keretében most akciós forintos áron tud új Furrier pótkocsit vásárolni!

103 db akciós használt gép árakkal!

2022. október 6. 15:56

Tekintse meg a legújabb KITE akciós gépajánlat kiadványt, amelyben összesen 103 db különböző márkájú akciós használt motoros gépet és egyéb munkagépet is megtalál!

Kézi vagy gépi? Szőlőkombájnok nyomában három borvidéken át

2022. november 19. 08:29

A 2022-es őszi szüret idején három neves pincészetet és szőlőbirtokot kerestem fel, hogy megtudjam, miért dönt egyre több borász a betakarítás gépesítése mellett, és mivel tud hozzájárulni egy szőlőkombájn a minőségi, adott esetben akár a csúcsborok elkészítéséhez.

Szőlő-Bor Videó

Új John Deere 6155M traktor kihagyhatatlan akcióban!

2021. február 3. 09:40

Most egyedülálló akció keretében vásárolhat új John Deere 6155M traktort, csupán a meghatározott készlet erejéig! Az akciós ár mellett számos szolgáltatásunkkal állunk az Ön rendelkezésére a gépéletút teljes ideje alatt, legyen szó finanszírozásról, biztosításról, oktatásról, szervizről vagy éppen alkatrészről.