Növényvédelem
Fizetett tartalom

Mit tehetünk a kalászfuzáriózis megelőzése érdekében?

Bayer Crop Science

A kalászfuzáriózis napjainkban az őszi búza egyik legjelentősebb és legveszélyesebb betegsége. Az utóbbi évtizedben egyre gyakrabban tapasztalható, hogy a betegség járványszerű méreteket öltve komoly károkat okoz a gabonatermesztők számára. A fuzáriumfertőzés problémájának súlyosságát jól mutatja, hogy nemcsak a termésmennyiséget csökkenti, hanem a felhasználhatóságot is korlátozza a gombák által termelt mikotoxinok révén.

A kórokozó ellen irányuló eredményes védekezés több tényezőn alapul, a sikere komplexitásában rejlik. Magyarországon a kalászfuzáriózist elsősorban a Fusarium graminearum és a Fusarium culmorum okozza, de jelen vannak egyéb Fusarium fajok is. A fertőzés kialakulásának alapvető feltétele a nedvességborítás a virágzás időszakában.

A megelőzés szempontjából a kalászfuzáriózis elleni küzdelemben az agrotechnikai eszközökön felül kulcskérdés a növényvédő szeres kezelés időzítése. A búza a kalászolás kezdetétől egészen a viaszérésig fogékony a fertőzésre.

A sikeres védekezéshez a kezelést a virágzás kezdetére-első harmadára kell időzíteni, különben jelentősen csökken a hatékonyság. Fontos megjegyezni, hogy a lombvédelmi célú kezelés és a kalászvédelem nem vonható össze, mivel a zászlóslevél kezelése túl korai lenne a kalászfuzáriózis ellen.

A Bayer évtizedek óta foglalkozik a fuzárium problémakörével és stabil megoldásokat kínál a gazdálkodók számára. Portfóliónkban kiemelkedő helyet foglal el a Prosaro, amely sztenderd készítménynek számít a kalászfuzáriózis elleni védekezésben. A termék két hatóanyagot tartalmaz: a tebukonazolt, amely gyors kezdeti hatással rendelkezik, és a protiokonazolt, amely a hosszú hatástartamért felel.

Mindkét hatóanyag kiemelkedő hatékonyságot mutat a Fusarium fajokkal szemben, hiszen felszívódó tulajdonságuknak köszönhetően biztosítják a növény teljes védelmét. A készítmény nemcsak a már látható fertőzés ellen hatásos, hanem a még látens, meg nem jelent fertőzés tovább terjedését is megakadályozza.

A Prosaro használatával alacsony szinten tartható a DON-toxin tartalom, még erős fertőzési nyomás esetén is. A gombaölő szer nemcsak a kalászfuzáriózis ellen vethető be eredményesen, hanem a levélbetegségek ellen is kimagasló védelmet nyújt.

Széles hatásspektruma lehetővé teszi, hogy a gazdálkodók egyetlen készítménnyel komplex védelmet biztosítsanak kalászosaik számára. Dózisa 0,75-1,0 l/ha között mozog, a kalászfuzáriózis ellen azonban mindig a magasabb értéket ajánlott választani.

A tebukonazolt érintő változások előrevetítik, hogy ez a régóta használt hatóanyag hamarosan kikerül a termelési gyakorlatból. A Bayer azonban már a szabályozás előtt megtette a szükséges lépéseket, és így olyan alternatívát kínál, amely nemcsak kiváltja, hanem tovább is fejleszti a korábbi kalászvédelmi technológiát. Az Input 460 EC a kalászvédelem új generációja, amely már ma készen áll a holnap kihívásaira. A készítmény két hatóanyagot kombinál:

  • protiokonazolt, amely a Fusarium fajokkal szembeni kiváló hatékonyságáról ismert,
  • és a spiroxamint, egy felszívódó morfolin-származékot, amely különösen a lisztharmat ellen erősíti fel a védekezés hatását.

Az Input 460 EC kiemelkedő hatékonyságot mutat a fuzárium ellen, valamint a lisztharmat, a rozsdabetegségek, a szeptóriás levélfoltosság, és a rinhospóriumos levélfoltosság ellen is.

Kalászfuzáriózis ellen nagyüzemi szinten, a virágzás kezdetén kijuttatva érhetjük el legjobb eredményt a mikotoxinokkal szemben.

Összefoglalva, az Input 460 EC a kalászos kultúrák védelmének sokoldalú, megbízható eszköze, amely a gyors felszívódásnak, a hosszú hatástartamnak és a széles hatásspektrumnak köszönhetően meghatározó szerepet tölt be a sikeres és gazdaságos kalászostermesztésben.

A készítmény hatékonyságát számtalan hazai és nemzetközi kísérlet igazolja, bizonyítva, hogy az Input 460 EC megbízható partnere a gazdálkodóknak a kalászosok legfontosabb betegségeinek megelőzésében.

Bayer Crop Science

További információ: agro.bayer.co.hu

Kiemelt kép: Bayer Crop Science

Támad a cseresznyelégy + videó

2025. május 10. 15:10

Nem árt figyelnünk a csersznyefákra akasztott sárga ragacslapot, hiszen a csapda hamarosan fogja a cseresznyelegyet. Ideje védekezni!

Kalászosok betegségei: most dől el a szezon sorsa

2025. május 10. 08:10

A lisztharmat, fuzárium és rozsda egyszerre támadja a kalászosokat. Most a megelőzés és az időzítés a legfontosabb védekezési eszköz.

Fonnyadó hajtásvégek: veszély a rózsákra és gyümölcsfákra

2025. május 9. 08:10

A hajtáshervasztó darázs és a tűzelhalás is pusztíthatja tavasszal a gyümölcsfák hajtásait – de nem nehéz megkülönböztetni őket.

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Folyamatosan fertőz a kalászfuzáriózis

2019. június 19. 04:47

Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak már bábozódnak, egyre több a gabonaszipoly a kalászokon, de gyakori a gabonapoloska is.

Jól tervezett kalászvédelemmel a sikeres búzatermesztésért

2023. május 2. 06:34

Kalászos növényeink a világ legfontosabb élelmiszernövényei közé tartoznak, termesztésük pedig hasznosítástól függetlenül körültekintő odafigyelést igényel.

Hadd mondjam el újra… – A kalászfuzáriózis elleni védekezésről

2018. december 7. 06:58

A kikalászolt, de még nem virágzó búza kalászfuzáriózis iránti fogékonysága nem sokkal marad el a virágzóétól. E veszélyes kórokozó elleni gombaölő szeres védekezés idejének „finomhangolásával” kapcsolatos tudnivalókra szeretnénk felhívni Olvasóink figyelmét.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megnőtt a kalászfuzáriózis fertőzés veszélye

2024. június 4. 14:40

Megnőtt a kalászfuzáriózis fertőzés veszélye, hiszen a „dunsztos” környezet kiválóan alkalmas a kórokozó inkubációjára.