Szakcikkek

A sároshátú bogár háta tényleg „sáros”

Agrofórum Online

Ahogyan vidul az idő, egyre-másra jelennek meg a szántóföldeken élő rovarok, bújnak elő a földből a gyomnövények. A rovarok esetében szándékosan nem használom a „kártevő” kifejezést, mert nem mindegyik tekinthető annak, dacára némely szakirodalmi megállapításnak.

Sokuk talán nem is ismerős, meglehet, még olyanoknak sem, akik a napjaikat a szántóföldeken töltik. Talán észre sem veszik ezeket, de ha netán mégis a szemükbe ötlenének, az is lehet, segítségükre lesz ez a kis sorozat, amely ezekkel a rovarokkal foglalkozik, sorra véve őket, ahogy az év előrehaladtával megjelennek. Hozzátenném, a száraz és tudományos megközelítésen túl a leírtakban várhatóan lesz szubjektív elem is, mert azért a növényvédős is csak ember, van rovar, gyom, sőt rovarkártevő és veszélyes gyomnövény is, amely iránt érez némi szimpátiát, miközben esetleg küzd is ellene.

1. kép: A sároshátú bogár háta tényleg sáros

Ilyen szimpatikus kis rovar a sároshátú bogár. Vele biztosan találkozott már szinte minden szántóföldet járó ember. Bár az is meglehet, hogy észrevétlenül lépett át felette, mivel ez a kis bogárka zavarásra mozdulatlanná merevedik és szemlélő legyen a talpán, aki ilyenkor megtalálja, köszönhetően remekbe illő álcázásának. Páncéljának mirigyei olyan anyagot termelnek, amely megkönnyíti, hogy a talajszemcsék ráragadjanak, így az egyébként fekete bogár barnás-földszínű. Mondhatjuk, hogy sároshátú. Ilyen hatékonyan álcázva rója fürgén az útját a talajfelszínen, mert repülni nem tud.

2.-3. kép: A sároshátú bogarakat nehéz megtalálnunk a talajrögök, növényi maradványok között

A szakirodalom sok esetben kártevőként kezeli ezt a fajt, amely számos növénykultúránkat képes károsítani. A kártétel főként a kifejlett egyedek számlájára írható, amelyek a kelőfélben lévő, szikleveles növényeken táplálkoznak, rágásnyomukat e sorok írója is megtalálta már napraforgó sziklevelein. Táplálkozásuk során károsíthatják a szikleveles növény szik alatti szárrészét is, amelynek következménye a kis növény kidőlése, pusztulása is lehet. A kártételhez csatlakozhatnak a lárvák is, amelyek áldrótférgek, így nagyban hasonlítanak a pattanóbogarak lárváihoz.

4.-5. kép: Ebből a napraforgó árvakelésből bizony a sároshátú bogár fogyasztott

Egyes szakirodalmi leírások a sároshátú bogár által fogyasztott növényi részeknél hőmérsékleti határokat állapítanak meg. Eszerint 25 °C alatti hőmérsékleten inkább száraz, vagy száradó növényi részeket fogyasztanak, gyengült növényeken táplálkoznak, azonban 27 °C felett ez megváltozik és onnantól kizárólag zöld növényi részekkel táplálkoznak. Ha már a kártételről esett szó, azt természetesen nem lehet biztosan kijelenteni, hogy soha, sehol nem okoztak olyan mértékű növénypusztulást, amely már gazdasági kárnak tekinthető, de azt biztosan állíthatom, hogy én magam még nem találkoztam ilyennel.

A sároshátú bogarak mostanában, március végén, április elején jönnek elő a talajból, ahol a növényi maradványok között telelnek ki. Inkább a szárazabb körülményeket kedvelik – az enyhe, de csapadékos teleken sokuk el is pusztul – ezért inkább az ország kevésbé csapadékos területein fordulnak elő. Ha találkozunk velük jártunkban keltünkben, ne kártevőként gondoljunk rájuk, egyszerűen csak társbérlőink a szántóföldeken.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kajszibarack: új kártevő és súlyos lombhullás fenyeget

2025. május 22. 11:10

Fagy, monília és új kártevő: idén különösen sok veszély fenyegeti a kajszibarackot – a védekezés most kulcsfontosságú.

A szőlő lombozatának értékelése vegetációs indexek alapján

2025. május 21. 14:10

A MATE-n fejlesztett program segítségével lehetőség nyílik az egyedi levelek RGB-alapú vegetációs indexeinek értékelésére.

Árpa betegségei virágzáskor: két rejtett kórokozó

2025. május 21. 08:10

Furcsa tünetek az árpában? A virágfertőző betegségek ellen most már nem lehet védekezni – a kulcs a jó csávázás.

Egészséges talaj, növény, és klíma: nagyobb teljesítőképesség + videó

2025. május 20. 16:10

A rendezvényen, melyet tavasszal rendezett meg a Profeed, valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, a talaj, talajegészség, tápanyag-utánpótlás, vízmegtartás és növényegészség kerültek górcső alá.

Növekedésükben elmaradt, sárguló növények a kalászosokban?

2021. március 15. 10:02

Ha az őszi búzákat és árpákat járva ilyen, a képeken is látható tüneteket mutató töveket látnánk, gondoljunk a gabonavírusokra, ugyanis ezeket most azok okozzák.

Egy újabb kártevő a repcetáblákon

2021. október 25. 04:36

A kis káposztalégy a hűvösebb és csapadékosabb termőtájak, vagy évjáratok repcekártevője, leginkább ezeket a viszonyokat kedveli.

Január végi határszemle, mi a helyzet a repcetáblákon?

2022. január 31. 11:15

Lassan látható közelségbe kerül már a tél vége, mindenképpen érdemes körülnéznünk a repcetáblákon, hogyan néznek ki az állományok, mennyire viselik jól a telet. Ezt talán azért is érdemes megtennünk, hogy lássuk, mire kell készülnünk az indulásnál.

November végi helyzetjelentés a gabonavetésekből

2021. november 26. 13:37

A legnagyobb problémát jelenleg azoknak a gyomnövényeknek a kelése okozza, amelyeket egész télen ott fogunk látni a búza- és árpatáblákban.