18℃ 14℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Szakcikkek

Bundásbogár. Kártevőként kezeljük, de biztosan az?

Agrofórum Online

Szubjektív írás következne a bundásbogarak védelmében, annak a kis sorozatnak a részeként, amely a szántóföldön velünk együtt élő, sokszor károsítóként számontartott élőlényekről szól.

A szakirodalmat olvasva sokszor – ha nem éppen minden esetben – a bundásbogarat (Epicometis hirta) kártevőként említik, amely ellen védekeznünk szükséges. Annyiban mindenképpen érdemes árnyalni a képet, hogy kártétele a szántóföldi növények közül kevés növényt érint, még ha elő is fordul, annak mértéke csekély, mélyen a gazdasági kár alatti. Ez azonban gyümölcsösökben, almában, meggyben, cseresznyében, de akár még szamócában is másképpen alakul, ott valós károkozása is előfordulhat.

1.-2. kép: Bundásbogár a repce virágzatán

De, miből származik a kártétele? A bundásbogár (1.-2. kép) egynemzedékes faj, kifejlett állapotban telel a talajban. Onnan főként márciusban-áprilisban jön elő, és érési táplálkozás céljából keresi a virágzó növényállományokat, érdekes módon leginkább a sárga színű virágokat, így szántóföldi növények közül az ilyenkor virágzó repcét. Annak virágzatán táplálkozik, megrágva a virágszirmokat, esetenként a bibét, a porzószálakat.

3. kép: Egyetlen virágzaton több bundásbogarat is találhatunk

Ezzel természetesen terméskötődési problémákat okozhat, amely, ha nagyobb mértékben jelentkezne, terméskieséshez vezetne. Azonban ilyen mértékű, táblaszinten jelentkező kártétele talán még soha nem fordult elő! A táblaszélen ugyan gyakran találunk akár 4-5 egyedet is egy virágzaton (3. kép), nem vitás, hogy ezek annak virágait valószínűleg el is intézik, de a tábla belsejében már ritkán találkozhatunk táplálkozó bundásbogárral. Az én tapasztalataim ezek, ezért sem tudom kártevőként kezelni ezt a, nem is annyira kis, bogárkát. Én kifejezetten kedvelem egyébként, amikor napos, meleg időben lassú röptükkel keringenek körülöttem, miközben a repcetáblákat járom.

4. kép: A bundásbogár szárnyfedőinek jellegzetes mintázata

Miről ismerjük fel a bundásbogarat? Méretben 10 mm körüli, sötét színű bogárról van szó, amelynek szárnyfedőin világos, fehéres-sárgás foltok, rajzolatok vannak (4. kép). Nevét a testét sűrűn borító szőrzetről (5. kép) kapta, amelybe nagy mennyiségű virágpor tud beletapadni.

5. kép: Nevét a testét borító sűrű szőrzetről kapta

Ne tévesszük össze a sokpettyes virágbogárral (Oxythyrea funesta, 6. kép), amely ugyan sok szempontból mutat hasonlóságot a bundásbogárral, azonban a szárnyfedő ennél a rovarnál inkább pettyezett mintát mutat, ami jobban szemügyre véve jól megkülönböztethető a bundásbogár mintázatától.

6. kp: Sokpettyes virágbogár

Ha mostanában a határt járva a repcetáblák szélén találkozunk a bundásbogárral, nem kell sem a szívünkhöz, sem pedig a permetezőnkhöz kapni, az általa okozott kár minimális.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Táplálja a talajt – ne pazarolja a műtrágyát!

2025. július 9. 16:10

A talaj nem igényel állandó műtrágyázást. Okos tápanyag-utánpótlással egyszerre lehet kertje szép és a környezet is hálás érte.

Utazni készül? – Így élik túl a növényei

2025. július 9. 13:10

Elutazna, de félti a növényeit? Mutatjuk, hogyan maradhatnak frissek, egészségesek és öntözöttek akkor is, ha nincs otthon!

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Spóroljon az esővel! – Így válasszon esőhordót okosan!

2025. július 8. 16:10

Az esővízgyűjtés egyszerre környezetbarát és költséghatékony – mutatjuk, mire figyeljen, ha okosan választana esőhordót kertjébe!

Január végi határszemle, mi a helyzet a repcetáblákon?

2022. január 31. 11:15

Lassan látható közelségbe kerül már a tél vége, mindenképpen érdemes körülnéznünk a repcetáblákon, hogyan néznek ki az állományok, mennyire viselik jól a telet. Ezt talán azért is érdemes megtennünk, hogy lássuk, mire kell készülnünk az indulásnál.

Egy újabb kártétel a kukoricacsövön

2021. október 2. 05:36

Nem kizárt, hogy sok, a kukoricaföldeken idén történtektől megfáradt kukoricatermesztő kérdezheti most, ugyan, mi lehet ez már megint a csövön?

A kalászosoknál is szükség van a permetezőgépekre

2021. március 2. 12:09

Március van, lassan beindulnak a munkák a szántóföldeken is. Zajlanak a fejtrágyázások mind a kalászosokban, mind pedig a repceállományokban, de rövidesen eljön az idő, amikor a permetezőgépeket is elő kell vennünk.

Az idei nem egy „gombás” évjárat a napraforgótáblákon, de...

2021. augusztus 24. 10:48

A napraforgót több Rhizopus faj is betegítheti. Közös jellemzőjük, hogy kifejezetten melegkedvelő gombák, kedvező számukra a meleg, hőségnapokkal tarkított nyári időjárás.

Szakcikkek Videó