15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Szakcikkek

Bundásbogár. Kártevőként kezeljük, de biztosan az?

Agrofórum Online

Szubjektív írás következne a bundásbogarak védelmében, annak a kis sorozatnak a részeként, amely a szántóföldön velünk együtt élő, sokszor károsítóként számontartott élőlényekről szól.

A szakirodalmat olvasva sokszor – ha nem éppen minden esetben – a bundásbogarat (Epicometis hirta) kártevőként említik, amely ellen védekeznünk szükséges. Annyiban mindenképpen érdemes árnyalni a képet, hogy kártétele a szántóföldi növények közül kevés növényt érint, még ha elő is fordul, annak mértéke csekély, mélyen a gazdasági kár alatti. Ez azonban gyümölcsösökben, almában, meggyben, cseresznyében, de akár még szamócában is másképpen alakul, ott valós károkozása is előfordulhat.

1.-2. kép: Bundásbogár a repce virágzatán

De, miből származik a kártétele? A bundásbogár (1.-2. kép) egynemzedékes faj, kifejlett állapotban telel a talajban. Onnan főként márciusban-áprilisban jön elő, és érési táplálkozás céljából keresi a virágzó növényállományokat, érdekes módon leginkább a sárga színű virágokat, így szántóföldi növények közül az ilyenkor virágzó repcét. Annak virágzatán táplálkozik, megrágva a virágszirmokat, esetenként a bibét, a porzószálakat.

3. kép: Egyetlen virágzaton több bundásbogarat is találhatunk

Ezzel természetesen terméskötődési problémákat okozhat, amely, ha nagyobb mértékben jelentkezne, terméskieséshez vezetne. Azonban ilyen mértékű, táblaszinten jelentkező kártétele talán még soha nem fordult elő! A táblaszélen ugyan gyakran találunk akár 4-5 egyedet is egy virágzaton (3. kép), nem vitás, hogy ezek annak virágait valószínűleg el is intézik, de a tábla belsejében már ritkán találkozhatunk táplálkozó bundásbogárral. Az én tapasztalataim ezek, ezért sem tudom kártevőként kezelni ezt a, nem is annyira kis, bogárkát. Én kifejezetten kedvelem egyébként, amikor napos, meleg időben lassú röptükkel keringenek körülöttem, miközben a repcetáblákat járom.

4. kép: A bundásbogár szárnyfedőinek jellegzetes mintázata

Miről ismerjük fel a bundásbogarat? Méretben 10 mm körüli, sötét színű bogárról van szó, amelynek szárnyfedőin világos, fehéres-sárgás foltok, rajzolatok vannak (4. kép). Nevét a testét sűrűn borító szőrzetről (5. kép) kapta, amelybe nagy mennyiségű virágpor tud beletapadni.

5. kép: Nevét a testét borító sűrű szőrzetről kapta

Ne tévesszük össze a sokpettyes virágbogárral (Oxythyrea funesta, 6. kép), amely ugyan sok szempontból mutat hasonlóságot a bundásbogárral, azonban a szárnyfedő ennél a rovarnál inkább pettyezett mintát mutat, ami jobban szemügyre véve jól megkülönböztethető a bundásbogár mintázatától.

6. kp: Sokpettyes virágbogár

Ha mostanában a határt járva a repcetáblák szélén találkozunk a bundásbogárral, nem kell sem a szívünkhöz, sem pedig a permetezőnkhöz kapni, az általa okozott kár minimális.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

Az oltott növények jelentősége a zöldséghajtatásban

2025. április 2. 11:10

Az oltást eredetileg a monokultúra miatt kezdték el használni, hogy növényvédelmi problémákat kerüljenek el általa.

Kalászosok vírusos betegségei

2025. április 2. 08:10

A tavasz megindította szinte valamennyi őszi vetésű szántóföldi kultúra növekedését és fejlődését is. Nem kivételek az őszi kalászosok sem.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Bolhakártétel? Repcében? Tavasszal?

2021. április 7. 06:37

Igazán nem állíthatjuk, hogy a tavaszi időszak jellegzetes kárképe lenne repcében a nagy repcebolha (Psylliodes chrysocephala) kártétele. Azt pedig végképp nem mondhatjuk, hogy az olyan mértékű is lehet, amely akár az érintett növény pusztulásához is vezethet.

Meglepetés a repcetáblán!

2021. október 1. 06:38

Néha megesik, hogy az ember kimegy egy repcetáblára, kigondolja előre, mit fog keresni, mit fog figyelni, és aztán alaposan meglepődik.

A nagy kártétel is kis kártétellel kezdődik!

2021. szeptember 23. 04:41

A rovarkártétel veszélye miatt a gondos gazda napi gyakorisággal járja a területét, keresi a kártevőket, azok kártételének nyomait, rágásnyomokat, hámozgatást a leveleken. De, mit is érdemes figyelnünk?

Egy újabb kártétel a kukoricacsövön

2021. október 2. 05:36

Nem kizárt, hogy sok, a kukoricaföldeken idén történtektől megfáradt kukoricatermesztő kérdezheti most, ugyan, mi lehet ez már megint a csövön?