Gépészet
Fizetett tartalom

Beruházás infravörös gabonaelemzőkbe – Megéri?

Infracont Kft.

Mint minden beruházás esetén, így a gabonaelemző műszer vásárlásakor is felmerül a kérdés, hogy megtérül-e a beruházás és mennyi idő alatt. Az alábbi példában levezetjük, hogy különböző esetekben mennyi a megtérülési ideje egy gabonaelemző műszerbe történő beruházásnak.

Gabonatermelés, felvásárlás

Termények eladása vagy vétele esetén a megtérülési idő kiszámításának egyik módja lehet, hogy a műszerek használata által elérhetővé tett többlet-bevételeket vagy költség-megtakarításokat összevetjük a beruházás költségével. A többlet-bevétel/költség-megtakarítás származhat a különböző minőségű tételek elkülönítéséből és a tételek eltérő árképzéséből. Emellett a kereskedelmi ügyletek során rendkívül fontos szempont, hogy a pontos méréseken alapuló információk birtokában jobb alkupozícióban tudunk tárgyalni a partnereinkkel.

Az alábbi táblázatban látható, hogy egy jó minőségű NIR gabonaelemző műszer vásárlása esetén hogyan alakul a megtérülési idő (évben megadva) különböző terménymennyiségek és elért tonnánkénti többlet-bevételek függvényében. (Példa: ha évi 5000 tonna terménymennyiséget 2000 Ft/tonnával drágábban tudunk eladni, mert jobb minőségű tételeket az NIR-műszerünk segítségével különválasztottuk, akkor a gabonaelemző műszerbe történő beruházás megtérülési ideje kevesebb, mint 1 év.)

1. táblázat: A beruházás megtérülésének ideje [év] a terménymennyiség és tonnánkénti többletbevétel függvényében.

Terményszárítás

Hasonlóan kedvező megtérülésekkel számolhatunk, ha a terményszárítás területén is használjuk a NIR gabonaelemző műszereket. (Érdemes tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy infravörös technológiával a nedvességtartalom rendkívül pontosan mérhető.)

Szárítás esetén a nedvességtartalom pontos meghatározásának direkt költségvonzata van: a túlszárítás elkerülésével jelentős összegek takaríthatók meg. Az alábbi táblázat 1000 Ft/%/tonna szárítási költséggel számolva tartalmazza a gabonaelemző műszerbe történő beruházás megtérülési időit az éves szárított mennyiség és az átlagos megtakarítható túlszárítási költségek függvényében.

(Példa: ha 10 ezer tonna éves szárított mennyiség estén a pontos nedvességmérés segítségével tonnánként átlagosan 0,6% túlszárítást tudunk elkerülni, akkor évi 6 millió Ft költséget takaríthatunk meg, így a megtérülési idő 1,3 év.)

1. ábra: NIR gabonaelemző beruházás megtérülési ideje túlszárítás elkerülésével (év) és a megtakarítás összege 0,6%-os túlszárítás elkerülése esetén.

Összefoglalva tehát elmondható, hogy az infravörös gabonaelemző megvásárlása már nem túl nagy terményforgalom esetén is nagyon rövid időn belül megtérül és többlet-profitot termel. Ha adottak a lehetőségeink, hogy kihasználjuk a műszer adta előnyöket, ne halogassuk a vásárlást!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az új ProDrain csillagkerék optimalizálja a vízelvezetést

2024. december 19. 16:10

A ProDrain egy kiegészítő elem, amelynek célja a talajfelszín szerkezetének finom megmunkálása a vetősorok mellett.

Nagy tömeghez extratartós gumiabroncsot

2024. december 16. 16:10

Legelőször az Alliance VF750/50R26, VF650/65R38 és VF620/70R46 méretek lesznek azonnali hatállyal elérhetők.

Terepre tervezve: újdonság érkezett a John Deere-től

2024. december 12. 16:10

Számos feladat végrehajtása hatékonyabbá válik az új Gator XUV 875M géppel, amely mostantól nagyobb rakodókapacitást, több kényelmet kínál.

Jön az AGROmashEXPO 2025!

2024. december 12. 12:40

2025-ben ismét megnyitja kapuit hazánk legjelentősebb mezőgazdasági eseménye, a 43. AGROmashEXPO kiállítás és vásár.

Precíziós szárítással a százmilliós tűzkárok is megelőzhetők

2018. június 28. 09:53

Ha csapadékos a nyár, a statisztikák szerint megszaporodnak a szárítótüzek. Mindez azonban precíziós szárítással nagy eséllyel megelőzhető.

Hogyan kerüljük el, hogy a szárító begyulladjon? És mit tehetünk, ha mégis megtörtént?

2024. szeptember 17. 11:10

Ha bármilyen okból csak egy műszakban tudnak szárítani, akkor reggel töltsék fel a tornyot, leálláskor pedig ürítsék le minden nap.

A biztonságosabb szárításért!

2020. június 16. 14:59

A terményszárítás a növénytermesztés befejező művelete, mely nélkül a terményeink java néhány nap alatt tönkremenne. Célja a szemesterményben zajló élettani folyamatok oly mértékű lassítása, hogy az a betakarítástól a felhasználásig jó minőségben tárolható legyen.

A precíziós terményszárítás: költséghatékonyság és biztonság

2024. december 10. 11:40

A precíziós terményszárításnak köszönhetően lehetőség nyílik a szárítótorony hőmérsékleti viszonyainak nyomon követésére, és ezáltal a költséghatékonyság megvalósítására, illetve beavatkozásra, hogyha kedvezőtlen hőmérsékleti viszonyok alakulnak ki.