2024. január 24. és 27. között rendezik meg a jövő évi AGROmashEXPO és AgrárgépShowt. Jó néhány olyan kiállító is várható, akik eddig nem voltak jelen a kiállításon. A mintegy 37.000 négyzetméternyi területen a kiállítóhelyek 95%-a immár elkelt: az utolsó helyek értékesítése még folyamatban van. A szakmai programok egyelőre tervezés alatt állnak. A hazánk legimpozánsabb agrárgépészeti kiállítását megelőző sajtótájékoztatón részt vettek Dr. Feldman Zsolt az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára, Harsányi Zsolt, a MEGFOSZ elnöke, Dr. Szabó István a MATE oktatási és nemzetközi rektorhelyettese és Szilvási Krisztina a Hungexpo kiállításigazgatója.
Vajon milyen technológia szűrődhet át Hannoverből, a 2023-as Agritechnica kiállításról hazánkba?
Kétségtelen, hogy rengeteg olyan autonóm gép mutatkozott be Németországban, melyek közül belátható időn belül a magyar határban is feltűnik majd jópár, hogyha az eus környezet is megfelelően alakul. Vitán felüli, hogy a gyomfelismerési szoftverek, mechanikus gyomirtási technológiák iránt egyre nagyobb az igény, így többek között, az ezzel kapcsolatos fejlesztések megjelenése is várható.
Az idei év az inputanyagárak, értékesítési viszonyok, a háború mellékhatásai jegyében telt el…
A videkfejlesztési program keretein belül, a rendszerváltás utáni legnagyobb beruházásfinanszírozási program vette kezdetét hazánkban. 1200 milliárd mértékű támogatási keret, amely nemcsak a precíziós átállást támogatta, hanem a kertészeti, szőlészeti, állattenyésztési területen is próbálták ösztönözni a gazdák tevékenységét.
Mint azt Feldman Zsolt kiemelte, 2024 újra a pályázatok éve lesz, tavasszal és év végén kétkörös finanszírozásra nyílik lehetőség, mely célja a technológiai modernizációs úton történő érvényesülés segítése.
Több mint egy éve olyan piaci helyzetben vagyunk, amely az Európai Unió gabonapiaci helyzetének átrendeződése miatt alakult ki, és ebben a rendszerben meg kell adni azt a támaszt a gazdálkodónak, amely segíti a körülményekhez való alkalmazkodási stratégia kialakításában, amely mellett a technológiai fegyelem betartása, az optimalizálás természetesen elengedhetetlenek.
Szabó István szerint a mezőgazdaság műszaki rendszerét vizsgálva két kérdés vetődik fel: hogyha a fenntartható mezőgazdasági termelés a cél, akkor rendkívüli hatékonyságnövekedést szükséges elérni. Amennyiben ezt hagyományos formában szeretnénk folytatni – ahogy az elmúlt 50-60 év során – akkor prognosztizálható, hogy két indiányi területet kellene művelés alá vonnunk a növekvő élelmiszerigények fedezésére. Mindeközben az emisszió csökkentését úgy kellene folytatni, hogy a klímacélok megvalósulása valahogy az ,,egyenletben” maradhasson.
Kevesebb inputtal nagyobb output előállítása a cél, ami egy módon valósítható meg: ha minél intelligensebbé tesszük a technológiát. Szerencsés, hogy a megoldások fokozatosan (relatíve) hozzáférhetőbbé váltak. A feljebb vázoltakhoz természetesen szükséges a szakképzett munkaerő is, hiszen más típusú felkészültséget igényel a feltörő vonalat képviselő technológia. Ez egy kulcskérdés: hiába van okostraktor, ha nincsen okostraktor-kezelő. A szakképzésben rendkívül látványos, ahogy bővül a szakképzettek csoportja, és az érdeklődők száma is növekszik. Új szakok nyílnak annak érdekében, hogy az igényeket lefedjék.
A Termékfejlesztési Verseny nyerteseinek kihirdetése immár hagyomány az AGROmashEXPO-n, de azok kilétére már most fény derült. A nevezők három, a digitalizáció, a gépesítés, és inputszolgáltatás kategóriákban indulhattak a címekért. A nevezésben fontos kritérium volt, miszerint a januári kiállításon ki kell állítani a gépet, így annak mozgathatóságával számolnia kellett a kiállítónak. Színvonalas pályázatok érkeztek: a zsűrinek nem volt könnyű dolga.
A nagydíjasok közül a Hazai Termékfejlesztési díjat gépesítés kategóriában a Farmgép Fejlesztő és Gépgyártó Kft. Kertitox ISM Drone Field Base termékével nyerte el.
Továbbiak a kategóriában:
Nemzetközi Termékfejlesztési díj – gépesítés kategóriában, az Axiál Kft. CLAAS XERION 12.650 TERRA TRAC traktora nyerte.
Nemzetközi Termékfejlesztési díj – digitalizáció kategóriában a Väderstad Kft. Vaderstad E-Services rendszere E-Control vezérléssel Opus és Topdown esetében nyerte el a kategróia díját.
Különdíjasok:
Hazai termékfejlesztési díj digitalizáció kategóriában KITE Zrt. PGR öntözésirányítási rendszere és alkalmazása
Hazai Termékfejlesztési díj – gépesítés kategóriában Amazonen-Werke Kft. Tyrok 400 OL tarlón járó félig-felfüggesztett váltva forgató eke
Hazai Termékfejlesztési díj – gépesítés kategóriában Fliegl Abda Gépgyártó Kft. Fliegl Vario ULW 25 egytengelyes átrakókocsi
Nemzetközi Termékfejlesztési díj – gépesítés kategória Agrotec Magyarország Kft. New Holland T7.340 Heavy Duty PLM Intelligence erőgép
Nemzetközi Termékfejlesztési díj – gépesítés kategória: Axiál Kft. Manitou MLT 850-145 V+ teleszkópos rakodógép.
Nemzetközi Termékfejlesztési díj – gépesítés kategória: KITE Zrt. John Deere See & Spray gyomfelismerés alapú permetezés (John Deere 612R önjáró permetező)
Találkozunk a 2024-es AGROmashEXPO és AgrárgépShown!