Gépészet
Fizetett tartalom

Kis nyári lazítás – azaz mese a középmély altalajlazításról

Busa Bt.

Azért lazítjuk a talajt, hogy megszüntessük annak számunkra káros tömörödöttségét. Az idő és a folyamatos használat során talajunk összetömörödik, iszapolódik, aminek következménye az lesz, hogy megáll rajta tavasszal a víz, nagyobb esőzéseket nem tud elnyelni, lemosódik a felszíne, nyáron pedig gyorsan kiszárad.

A növények szenvednek rajta, tavasszal fulladnak a vízben, nyáron kiszáradnak, gyökérzetük nem tud lefele nőni, általában nem kapnak levegőt. Van néhány kivétel, akinek bármikor le lehet dugni a penetrométert 50 cm-re a földjébe, de a legtöbb hazánkban található talajt lazítani kell középmély talajlazítóval.

Nézzük, hogyan működik a lazítás! Alapvetően a lazító repesztve lazít. A lazító hegye nekifeszül az előtte lévő talajnak és felfele mozdítani próbálja, amitől az széthasad. A talaj tulajdonságaitól függő szögben félkörívben reped a talaj a hegy előtt. Kötött, száraz talajon kis késszámú lazítón érezni lehet ezeket a repedéseket, ahogy meg – megakasztják a traktort.

Repedés karakterisztikája

Mi következik ebből. Először is, hogy a gerinc oldalára helyezett szárnyaknak nem sok értelme van, mivel már lazult szelvényben tevékenykednek, de erre még visszatérünk. Szárnyat lentre rakunk, ahol a hegy által repesztett szelvényt szélesítik. Minél kötöttebb a talaj, annál laposabb a repedés szöge, ergo annál kevesebb értelme van a szárnyaknak. Ez mondjuk egy elég jó dilemmát okoz, mert mekkora lehet a legsekélyebb csúcs két kés munkája közt. Ez alapján szárazabb nyáron, kötöttebb táblán ritkább készosztást használhatunk, vagy elhagyhatjuk a szárnyakat, míg kevésbé szélsőséges esetben szárnyazni és sűríteni kell.

Repedés szögének változása a késosztás és kötöttség függvényében

De akkor miért nem húzunk sűrű osztású szárny nélküli lazítókat? Egyszerű, a gerinclemeznek ellenállása van, szóval hatékonyabb, ha a munkát végző fejet szélesítjük.

Szárnyas és szárny nélküli lazítófejek

A következő elméleti fogalom a kritikus munkamélység. Ez korlátozza a lazítás mélységét, ezért nem lehet tetszőleges mélységben erőből lazítani. Vagyis lehet, csak az nem lazítás. Szóval, ha elképzeljük a lazítófejünket, amint előrefelé és felfelé emeli a talajt, minél mélyebben dolgozunk, annál nagyobb tömeget emel és mozgat, annál nagyobb a nyomás a lazító fején. Az acél még elvan, de egy idő után a terhelés akkora, hogy a fej közelében lévő talaj enged és inkább kikerüli valahogy a fejet, praktikusan tömörödik. Ezzel így pont az ellenkezőjét tesszük, mint ami a cél lett volna. Ez előállhat a mélység, azaz a terhelés növelésével, vagy a talaj teherbírásának csökkenésével. Ezért nem lazítunk nedves talajt, mert csak gyurmáznánk egy csatornát lent.

Ezzel összevág, hogy a mélységet növelve egyre nehezebb húzni a lazítót. Szóval itt a következő fogalom, a fogásmélység megosztás. Avagy, hogyan lazítsunk mélyen, ha nincs nagy traktorunk. Fokozatosan. Nem nehéz elképzelni, hogy a nyers tarlónál könnyebb megművelni a tárcsázott tarlót, vagy akár szántott, grúberezett területet. Elsőre baromságnak tűnik, mert összetapossuk a korábbi munkát, valamint valamennyi vesztség is lesz a laza felszín miatt, viszont még mindig jobb, mint 30cm mélységben erőlködni és szaggatni a gépet, mert nincs nagyobb traktorunk. Fogásmélység megosztással már csak a korábbi művelet alá mélyítendő részt kell hozzátenni, így apránként elérhető a cél. Ja és van még egy nem elhanyagolható előny. Szebb lesz a felszín, jó esetben nem kerülhet a felszínre vad föld.

Busa VTL-5 talajlazító tárcsás elmunkálóval

És itt rá is fordulhatunk a gerinc alakjára. Két különböző irányzattal találkozhatunk, az egyik az ívelt gerinc, a másik az egyenes. Az ívelt a hagyományosabbnak mondható, ilyen volt a régi IH, a Jimpa, vagy a Vibrolaz. Az elterjedésének oka, hogy kisebb a vontatási ellenállása. Ez abból adódik, hogy a hegy által megrepesztett talaj fokozatosan gördülhet a lapos szögben érkező gerincen, míg az egyenes gerinc elvágja azt. Ebből azonban jelentős munkaminőségbeli különbség adódik. Az ívelt késes lazítók munkája jóval egyenetlenebb, jóval nagyobb a felszín emelkedés. Hatalmas rögöket forgatnak ki, amit utána durva tüskéshengerekkel próbálnak szétszurkálni. Ez nem probléma, ha mondjuk hajtott szerszámmal tervezzük az alapművelést, az majdcsak boldogul vele, de egy gruber lehet, hogy már csak görgeti a felszín alatt ezeket. Érdekes aspektusa ennek, hogy ívelt gerincű lazítóról egyenesre átállva első művelésre meglepően nagy lesz az ellenállás, mert az eddig nem lazított mélységbe fog menni. A korábban mért lazított mélység nem azonos lazítatlanhoz fog most tartozni.

Talajemelkedés mértéke egyenes és ívelt gerinclemez esetén

Itt kanyarodnék vissza a gerinclemez oldalára szerelt szárnyakra. Azok a szárnyak, valamint a gerinc elejére helyezett tüskék a fentiek elismerése. Viszont azok járulékos ellenállása már több lehet, mint az egyenes gerincé lett volna.

A Busa lazítókon kopásálló lazítófej található keményfém betéttel

Az első Busa lazítók is előrenyúló, ívelt késűek voltak, akkor fejlesztettük ki az egyenes-késes változatot, mikor a saját földjeinken dolgozva a lazító felhozta az altalajt a felszínre. A viszonylag hosszú fejrészen és a széles gerincen fel tudott csúszni az agyag.

Jelenleg talajlazítóinkat kétsoros vagy V elrendezésben gyártjuk 3-, 5- esetleg 7 művelőelemű kivitelben. A művelőelemek nyírócsapos biztosításúak, az osztásuk 520 mm-től 700 mm-ig állítható, így elérhető a talaj középmély rétegeinek megfelelő lazítása. A munkagép alapkivitelben szárnyas lazító szerszámmal szerelt. A szerszámok hegye edzett acél vagy legújabb fejlesztésként keményfém betétes. A művelési mélység szabályozható az erőgép függesztőrendszerével, határoló kerékkel, de leggyakrabban a lezáró henger elemmel. A művelési mélység 300 mm és 500 mm közt állítható. Mindegyik talajlazítónkhoz rendelhető lezáró elem, melyek a munkagéphez opcionálisan hidraulikus állítású hárompont függesztéssel csatlakoznak. Lehetőség van különböző profilú hengerek és tárcsasor felszerelésére is.

Busa LTH-7 talajlazító nagy átmérőjű szögvas hengerrel

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kubota® M6-111 Utility, egy igazi okos, mindenes traktor

2024. október 16. 14:40

Ha nagyon nehéz munkaeszközök emeléséről van szó, a Kubota M6-111 Utility megmutatja, valóban mire is képes.

Változás a Kverneland és Vicon termékek magyarországi forgalmazásában

2024. október 16. 12:40

2024 októberétől/novemberétől három új importőr fogja értékesíteni a Kverneland és Vicon termékeket hazánkban.

Az állattartónak biztonságérzet, hogy egy New Holland traktor a középkategóriában sem veszi félvállról a teljesítményt és a felszereltséget – gazdariport

2024. október 15. 14:40

A New Holland traktorok teljesítménykategóriától függetlenül követik a trendeket, anélkül, hogy túlbonyolítanák a dolgokat.

Fliegl Aranytermés Akció: most érdemes beruházni a jövőbe!

2024. október 11. 13:10

A Fliegl Aranytermés Akció keretében 2024. december 1-ig vagy a készlet erejéig kedvezményesen vásárolhatók meg a legnépszerűbb pótkocsik és adapterek.

Magyar gyártmányok az Agritechnica 2019 kiállításon

2019. november 1. 12:12

Hannoverben 2019. November 10-16 között kerül megrendezésre a világ legnagyobb mezőgazdasági gépkiállítása, ahol 51 ország mintegy 2750 kiállítója mutatja be legújabb innovációit, koncepcióit és vízióit a mai és az eljövendő mezőgazdaságáról. Az előrejelzések szerint több mint 400.000 látogató várható, amelyből 100.000 feletti a külföldi. 

Lazítás és a beveretlen patkószeg esete

2020. június 9. 12:02

Az egyenesgerincű lazító több apró fejlesztése mellett olyan szerszámmegfogást kapott, mely átszerelhetővé teszi a lazítókések elrendezését.

HISZED, HA LÁTOD!

2021. február 16. 10:32

Idén tavasszal a Busa Bt. egy egyedülálló RoadShow-val készül, ahol a nagysikerű Forgókapás Magágykészítőt tekintheted meg munka közben.

Gépészet Videó

Az új talajművelési technológiák nem helyezik hatályon kívül a MAGÁGYKÉSZÍTÉST ősszel sem!

2020. szeptember 18. 08:45

Őszi vetések során sokszor – leginkább költségtakarékosság szempontjából – több technológiai lépést is kihagyunk, mondván, kikel az úgy is. Ez igaz is lehet, ha az időjárás is a segítségünkre van.