Gépészet

„Nem lehet panaszunk a Väderstad gépeire” – Bogyiszlón sem véletlenül hűségesek a svéd gépgyártóhoz

Agrofórum Online

Húsvét előtt, április közepén már javában megkezdődött a vetési szezon a Szekszárdhoz közeli Bogyiszló határában. Az eső már itt is nagyon kellett, szinte életmentő volt a növények számára. Azoknak a bebokrosodott repce- és kalászos állományoknak is, amelyek már ősszel a földbe kerültek két Väderstad Rapid segítségével. De a magok számára is, amiket csak a napokban öntenek bele a zsákokból a 12 soros Tempo vetőgépbe. A svéd gyártó termékeiről, és a magyarországi anyavállalattal kapcsolatos tapasztalatokról az éppen terményszállításból érkező, kamionból kiszálló Tóbi Dávid tisztségviselőt, és a vetést felügyelő Balog János agronómust, növényorvost kérdeztem egy napsütéses, ám még fagyos áprilisi reggelen.

Nagy a nyüzsgés nálatok, látszik, hogy megkezdődött a vetési szezon.

B.J.: Igen, elkezdtük a kukorica vetését, hiszen idén 840 hektáron termesztjük, ami mellett műveltetés is van. A talajhőmérséklet április 7-én érte el a megfelelő értéket, ekkor kezdtük meg a kukorica vetését, ami után némi lehűlés következett, de a nagy terület miatt nem szakítottuk meg a folyamatot. Az előző évek gyakorlatával szakítva viszont nem a napraforgóval, hanem a kukoricával kezdtünk. Húsvétig a kukoricaterület felét vetjük el, majd a napraforgó következik. Az előző években a hideg talaj miatt a napraforgó vontatottan kelt, ami miatt jelentős barkó kártételt tapasztaltunk. Bízunk benne, hogy ezúttal a későbbi vetés robbanásszerű kelést eredményez majd, ami megoldást jelent majd erre a növényvédelmi problémára. A napraforgó után folytatjuk a kukorica vetését a maradék területet.

Láttam is a Väderstad Tempo vetőgépeteket. 12 soros, hatalmas gép, amivel lehet haladni. Mik a tapasztalatok?

B.J.: Nemcsak a mérete miatt hatékony, hanem azért is, mert nagy sebesség mellett is pontos vetést, a táblavégeken jó szakaszolást, ezáltal vetőmag-megtakarítást biztosít. Ilyenkor két vetőgéppel dolgozunk. Van egy másik márkájú, 6-soros eszközünk is. Azon a vetőgépen a műtrágya-kijuttató adaptert késes csoroszlyával látták el, ami nedves körülmények között inkább túrja a talajt, és nem vágja, ez pedig akadályozza a pontos munkát. A Väderstad vetőgép tárcsás csoroszlyái keményebb és nedvesebb talajon sokkal jobb megoldást jelentenek. Számos kedvező tulajdonsága miatt a 12-soros Tempo mellé a precíziós pályázat segítségével szeretnénk egy kisebb, 6-soros Väderstad szemenkénti vetőgépet vásárolni.

Tóbi Dávid tisztségviselő, és Balog János agronómus a napokban is használt Väderstad kultivátorral

A napraforgót is a Tempo-val vetitek?

B.J.: Igen. Mint már említettem, amikor a kukorica felével megvagyunk, átállunk a napraforgó vetésére. Az elmúlt három év tapasztalatai alapján szépen, pontosan és gyors ütemben fogunk haladni, ha technikai problémába nem ütközünk. Azt el kell mondani, hogy eddig minden évben akadt egy kis nehézség az induláskor, aminek általában szoftveres háttere volt. Tavaly például a szegélyeknél vetett túl a gép. Viszont minden ilyen esetben megtaláltuk a probléma forrását, amiben a Väderstad Kft. szakemberei is segítettek, és idén már zökkenőmentes volt az indulás. Tény, hogy újak ezek a technológiák, és meg kell őket ismerni, tanulni.

Ha már a tavaszi vetéseket átbeszéltük, ideje lenne megismerni a bogyiszlói gazdálkodási körülményeket. Mekkora területen gazdálkodtok, milyen tevékenységekkel foglalkoztok, és ami talajművelő-, valamint vetőgépek esetében nagyon nem mindegy, hogy milyen talajokkal dolgoztok?

T.D.: Összesen 2300 hektáron folytatunk szántóföldi növénytermesztést. Idén a vetésszerkezetünk 710 hektár búzából, 260 hektár őszikáposzta repcéből, 840 hektár kukoricából és 380 hektár napraforgóból áll. Terménykereskedelemmel is foglalkozunk, terménytárolóink vannak, éppen onnan érkeztem az imént. A táblaméreteink vegyesek, van olyan rész, ahol 3-4 hektáros kis parcellákat kell megművelnünk, ezért van szükségünk például a 12-soros Tempo mellett a kisebb vetőgépre is. Akad olyan rész is, ahova beállok a géppel, elindulok, és pont elférnek az eszközök.

B.J.: A talajszerkezetünk heterogén, de a dunai öntéstalajok dominálnak, ami mellett van sok homokos rész is a tolnai oldalon. Vegyes, de összességében kötött, kemény talajokon dolgozunk, így a gépeket folyamatosan nagy igénybevételnek tesszük ki. Ezek a körülmények meghatározzák az erőgépeink teljesítményét, és ezekhez igazítjuk a munkaeszközöket is. Fontos megjegyezni, hogy próbáljuk a „perctalajainkat” ideális időpontban megművelni, de a nagy terület miatt néha kompromisszumokat kell kötnünk, hogy időben végezzünk a munkával.

Térjünk vissza még egy kicsit a vetésekhez. Ősszel a repcét is Tempo-val vetitek szemenként?

B.J.: Nem, azt Rapiddal vetjük, amiből van kettő darab. Az első Väderstad gépünk egy 6 méter munkaszélességű 600S volt, amit majdnem eladtunk az új típus érkezésekor. Végül inkább megtartottuk, és nemrég felújítottuk, ami nagyon jó döntésnek bizonyult. Előfordult már, hogy nekikezdtük a vetésnek az új eszközzel, majd következett egy 10 napos csapadékos periódus, és csak azért tudtunk időben végezni a feladattal, mert munkába állíthattuk az idősebb gépet is. Nálunk fontos szabály, hogy a repce mielőbb a talajba kerüljön, mert az a tapasztalatunk, hogy amit még eső előtt vetünk el, az szebb lesz. Így, ha látjuk az előrejelzésekben, hogy csapadék érkezik, akkor két vetőgéppel vetünk.

Nagy különbség egyébként nincsen közöttük, ugyanolyan jó és precíz vetést biztosít mindkettő. Az utóbb vásárolt gépnél viszont nem kell időt pazarolni a manuális leforgatásra, mert működik benne az E-Control rendszer, aminek segítségével a beállítások a fülkéből egyszerűen és gyorsan megoldhatók. Ez a búza esetében is nagy segítség, de a repcénél különösen.

Ezek szerint a Rapiddal kezdődött a mára nagyon szorossá vált kapcsolat a Väderstaddal?

T.D.: Igen, a most öregnek nevezett Rapid győzött meg minket arról, hogy a gépparkunk jelentős része Väderstad legyen. Van sok más márka is, de szinte minden gépüket használjuk. Az elsők között érkezett még egy Carrier tárcsa, ami szintén nagyszerű munkát végzett, ráadásul megbízható módon. Drága gépekről van szó, de ár-érték arányban magas minőséget kapunk. Kis idő elteltével lett két új Carrierünk, közben érkezett a Tempo és az új Rapid, de használunk 3 méter munkaszélességű Cultus kultivátort, 4 méter munkaszélességű TopDown-t, és van két Rexius 820 hengerünk is.

B.J.: Mostanra a tarlóhántást kizárólag a 650-es Carrierrel végezzük. A tárcsasor mögött található henger nagyon jól visszatömörít, csökkenti a kiszáradást, és a magokat is kikelésre ösztönzi. A szárat nem forgatja le teljesen, ami védi a felszínt. Tarlóhántásra tehát minden szempontból tökéletes. Ezt a munkaműveletet követően egyébként, amikor az évelő gyomok megerősödnek, kémiai tarlóápolást végzünk a tábláinkon, repce és a búzavetések előtt pedig az alap talajművelést TopDownnal végezzük. Fontos megjegyezni, hogy a nyári talajművelések esetében minden művelőeszközhöz hengert kapcsolunk a talajnedvesség megőrzése érdekében.

Ez azért nem kevés munkaművelet, miközben a Rapid nem feltétlenül igényli mindezt, hiszen ez a gép akár direktvetésre is alkalmas…

B.J.: Törekszünk arra, hogy fokozatosan változtassunk a technológiánkon, és egyre kevesebb legyen a menetszám, de nálunk ennek még nincsen hagyománya, most van folyamatban ezek bevezetése. Egyre nagyobb hangsúlyt kap a forgatás nélküli talajművelés, egyre nagyobb területen lazítjuk a talajainkat szántás helyett. De a földtulajdonosok sok esetben a hagyományos megoldásokban bíznak. Folyamatosan dolgozunk azon, hogy bebizonyítsuk a modern szemlélet előnyeit, és ez működik is. Jó példa erre, hogy a kukorica és a napraforgó előtt a területeinken mindig „nőnapkor” kezdték a simítózást, sokszor vizesen megtaposva a területet. Ezt most 400 hektáron felváltotta a téli száraz fagyban lezajlott tárcsázás, méghozzá a hengerrel felszerelt Carrier segítségével. Sokan idegenkedtek tőle, de az idei évben meggyőző eredményt tapasztaltunk.

A Tempo kapcsán már említettetek némi szoftveres problémát, ami mostanra megoldódott. De sokéves távlatban mik a szervizes, alkatrészes tapasztalatok?

B.J.: A gépek megbízhatók, a Vaderstad Kft. szakemberei pedig nagyon korrektek, bármikor elérhetők. Egyszer például eltört a hidraulikahengerünk, méghozzá vasárnap. Felhívtam a szervizest, és megbeszéltük, hogy ha felmegyek a központba Kápolnásnyékre, akkor valaki kinyitja nekem a raktárt, és azonnal kapok új alkatrészt.

Van egy enyhe déjà vu érzésem, hiszen nemrég jártam egy battonyai termelőnél, aki más komponenssel ugyan, de pontosan ugyanilyen történetet mesélt nekem a Väderstaddal kapcsolatban…

B.J.: Gépet eladni egy dolog, legyen az bármilyen megbízható. A mellé társuló szolgáltatás szintén nagyon fontos. Ezt gondolom a növényvédő szerek kereskedelme esetében is. A jó területi képviselő nemcsak eladja a terméket, hanem megfelelő ismeretanyaggal és információkkal segíti a vevőt a jobb eredmény elérése érdekében.  A tudás és az információ nagy érték, amivel segíteni lehet.

T.D.: Csak ismételni tudom magamat, hogy a Väderstad gépek és alkatrészek tényleg drágák. De a pénzünkért minőséget és megbízhatóságot kapunk, ami főleg csúcsszezonban megfizethetetlen. Ár-érték arányban tehát nem lehet panaszunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rossz út a villamosítás, jöhetnek a hidrogénüzemű traktorok?

2024. november 17. 10:10

Megfelelő módosításokkal a hidrogén műszakilag képes meghajtani az eredetileg dízel- vagy benzinüzemű belsőégésű motorral felszerelt járművet.

A Väderstad növeli a Spirit gabonavetőgépek kapacitását

2024. november 15. 13:10

2024 októberétől minden 6 méter munkaszélesség feletti Väderstad Spirit vetőgép, valamint a 4 méteres Spirit 400C tartálya 5000 literesre bővül.

Innováció és fejlesztések üzemközelből, fókuszban a hűtve tárolás

2024. november 12. 09:10

November 28-án Kecskeméten rendezik meg a HETECH Group éves Szakmai Napját. A fókuszban idén a hűtve tárolás áll.

700 fölött az idei mezőgazdasági pótkocsieladások

2024. november 5. 16:10

A pótkocsieladások számát nézve ugyanakkor a múlt havi 50 darabos mennyiség a legalacsonyabb volt ebben az évben.

Hosszú élettartamú Marathon követőborona a Väderstadtól

2024. február 7. 09:10

A világ egyik vezető talajművelő- és vetőgépgyártó vállalata 2024 elején egy új követőborona bevezetésével egészíti ki a jelenlegi termékpalettát. Az új Marathon követőborona jelentősen megnöveli a kopóelem élettartamát.

„A Väderstad gépekkel szemléletet is kellett váltanunk”

2022. február 5. 16:38

Néhány nappal karácsony előtt egy ködös, zúzmarás délelőttön fordultam be az öregcsertői Vadas-Agro Kft. telephelyére, ahol már fotózásra készen várt rám az agrárvállalat gépparkjának néhány Väderstad eszköze. Csend volt és nyugalom, hiszen a telepen szinte mindenki a téli pihenőre készült. Nem véletlen, hiszen ilyenkor a földekre menni, és a nagy vasakkal munkát végezni szó szerint bűn. A Bács-Kiskun megyei, 750 hektáros gazdaságban ez különösen így van, hiszen interjúalanyom, Vadasné Velker Magdolna és férje, Vadas Ferenc szerint a talaj a sikeres termelés legfontosabb tényezője.

Nem a gép színe számít, hanem az, ami mögötte van – A Väderstad tökéletesítette a forgatásnélküli technológiát Sárváron

2022. december 22. 14:12

Minden évben saját termésversenyt rendeznek a partnereiknek, akik tőlük vásárolják a vetőmagot.

A Tempo L 32 lesz az ezidáig gyártott legnagyobb vetőgép a családban

2020. december 11. 05:55

2021-ben a Väderstad újabb lépést tesz a nagy sebességű vetésre képes Tempo vetőgépek modellválasztékának bővítése terén. A szinte teljesen új Tempo L 32 lesz az ezidáig gyártott legnagyobb munkaszélességű Väderstad szemenkénti vetőgép.