Szakcikkek

Bundásbogár. Kártevőként kezeljük, de biztosan az?

Agrofórum Online

Szubjektív írás következne a bundásbogarak védelmében, annak a kis sorozatnak a részeként, amely a szántóföldön velünk együtt élő, sokszor károsítóként számontartott élőlényekről szól.

A szakirodalmat olvasva sokszor – ha nem éppen minden esetben – a bundásbogarat (Epicometis hirta) kártevőként említik, amely ellen védekeznünk szükséges. Annyiban mindenképpen érdemes árnyalni a képet, hogy kártétele a szántóföldi növények közül kevés növényt érint, még ha elő is fordul, annak mértéke csekély, mélyen a gazdasági kár alatti. Ez azonban gyümölcsösökben, almában, meggyben, cseresznyében, de akár még szamócában is másképpen alakul, ott valós károkozása is előfordulhat.

1.-2. kép: Bundásbogár a repce virágzatán

De, miből származik a kártétele? A bundásbogár (1.-2. kép) egynemzedékes faj, kifejlett állapotban telel a talajban. Onnan főként márciusban-áprilisban jön elő, és érési táplálkozás céljából keresi a virágzó növényállományokat, érdekes módon leginkább a sárga színű virágokat, így szántóföldi növények közül az ilyenkor virágzó repcét. Annak virágzatán táplálkozik, megrágva a virágszirmokat, esetenként a bibét, a porzószálakat.

3. kép: Egyetlen virágzaton több bundásbogarat is találhatunk

Ezzel természetesen terméskötődési problémákat okozhat, amely, ha nagyobb mértékben jelentkezne, terméskieséshez vezetne. Azonban ilyen mértékű, táblaszinten jelentkező kártétele talán még soha nem fordult elő! A táblaszélen ugyan gyakran találunk akár 4-5 egyedet is egy virágzaton (3. kép), nem vitás, hogy ezek annak virágait valószínűleg el is intézik, de a tábla belsejében már ritkán találkozhatunk táplálkozó bundásbogárral. Az én tapasztalataim ezek, ezért sem tudom kártevőként kezelni ezt a, nem is annyira kis, bogárkát. Én kifejezetten kedvelem egyébként, amikor napos, meleg időben lassú röptükkel keringenek körülöttem, miközben a repcetáblákat járom.

4. kép: A bundásbogár szárnyfedőinek jellegzetes mintázata

Miről ismerjük fel a bundásbogarat? Méretben 10 mm körüli, sötét színű bogárról van szó, amelynek szárnyfedőin világos, fehéres-sárgás foltok, rajzolatok vannak (4. kép). Nevét a testét sűrűn borító szőrzetről (5. kép) kapta, amelybe nagy mennyiségű virágpor tud beletapadni.

5. kép: Nevét a testét borító sűrű szőrzetről kapta

Ne tévesszük össze a sokpettyes virágbogárral (Oxythyrea funesta, 6. kép), amely ugyan sok szempontból mutat hasonlóságot a bundásbogárral, azonban a szárnyfedő ennél a rovarnál inkább pettyezett mintát mutat, ami jobban szemügyre véve jól megkülönböztethető a bundásbogár mintázatától.

6. kp: Sokpettyes virágbogár

Ha mostanában a határt járva a repcetáblák szélén találkozunk a bundásbogárral, nem kell sem a szívünkhöz, sem pedig a permetezőnkhöz kapni, az általa okozott kár minimális.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kajszibarack: új kártevő és súlyos lombhullás fenyeget

2025. május 22. 11:10

Fagy, monília és új kártevő: idén különösen sok veszély fenyegeti a kajszibarackot – a védekezés most kulcsfontosságú.

A szőlő lombozatának értékelése vegetációs indexek alapján

2025. május 21. 14:10

A MATE-n fejlesztett program segítségével lehetőség nyílik az egyedi levelek RGB-alapú vegetációs indexeinek értékelésére.

Árpa betegségei virágzáskor: két rejtett kórokozó

2025. május 21. 08:10

Furcsa tünetek az árpában? A virágfertőző betegségek ellen most már nem lehet védekezni – a kulcs a jó csávázás.

Egészséges talaj, növény, és klíma: nagyobb teljesítőképesség + videó

2025. május 20. 16:10

A rendezvényen, melyet tavasszal rendezett meg a Profeed, valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, a talaj, talajegészség, tápanyag-utánpótlás, vízmegtartás és növényegészség kerültek górcső alá.

Megkezdődtek a határszemle ellenőrzések

2023. április 25. 08:03

A törvény értelmében a földet a művelési ágnak megfelelő termeléssel kell hasznosítani, vagy termelés folytatása nélkül megakadályozni a gyomnövények megtelepedését.

A sároshátú bogár háta tényleg „sáros”

2021. április 8. 10:51

Ahogyan vidul az idő, egyre-másra jelennek meg a szántóföldeken élő rovarok, bújnak elő a földből a gyomnövények. A rovarok esetében szándékosan nem használom a „kártevő” kifejezést, mert nem mindegyik tekinthető annak, dacára némely szakirodalmi megállapításnak.

Határszemle

2021. február 24. 11:34

A Magyar Növényvédő mérnöki és Növényorvosi Kamara Pest megyei Szervezete, a Magyar kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft., valamint a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági intézete szervezésében idén február 23-án Érd, Elvira major és Simonpuszta határában került rendhagyó módon megrendezésre az V. Pest megyei Tápanyag nap, amelyen 10, a szakmában komoly szerepet játszó cég mutatta be újdonságait, illetve a növénytáplálás terén szerzett legújabb kutatási eredményeit.

Tél végi határszemle a repcetáblákon

2022. március 15. 05:36

A repceállományokban egyes, jellegzetesen tavaszi növényvédelmi problémák már kezdenek megmutatkozni.