Határszemle

Invazív poloskák a szántókon is

Agrofórum Online

Az elmúlt években hozzászokhattunk már azokhoz a hírekhez, amelyek a felszaporodóban lévő, idegenhonos poloskafajokról szóltak. Melyek ezek? A zöld vándorpoloska, valamint az ázsiai márványospoloska.

A róluk szóló híradásokban láthatunk képeket a gyümölcsösökben, a zöldségeskertekben történő kártételükről, vagy éppen az őszi időszakban a telelőre vonuló egyedek tömegéről. Kevesebb szó esik azonban arról, hogy ezek a poloskafajok a szántóföldi növénytermesztésben is megjelentek már. Szerencsére egyelőre az általuk okozott kár nem jelentős, érdemi terméskiesést vagy minőségromlást egyelőre nem írhatunk a számlájukra. A szántóföldi növénykultúrák közül szójában és kukoricában találkozhatunk nagyobb egyedszámukkal, de akár a napraforgótáblákon is rájuk találhatunk.

Kukoricában mindkét fajukat megtalálhatjuk, én magam ott mégis legtöbbször az ázsiai márványospoloskával találkozom (1.-2. kép).

1.kép: Ázsia márványospoloska tojáscsomója és frissen kikelt lárvái kukoricalevélen
2.kép: Ázsiai márványospoloska lárvái

Kártételük a táplálkozásukkal van összefüggésben, az érőfélben lévő szemeket megszúrják, abba emésztőnedveket bocsátanak, majd az így feloldott növényi nedveket felszívják. Ennek eltérő méretű, alakú, kivilágosodó foltok formájában jól látható jelei mutatkoznak az érintett kukoricaszemeken (3. kép).

3.kép: Poloskakártétel a kukoricaszemeken

Egy-egy csövön több, akár eltérő fejlettségű egyed is táplálkozhat egyidejűleg (4. kép).

4.kép: Kukoricacsövön táplálkozó ázsiai márványospoloskák

A szemesként, vagy silóként betakarított állományokban valószínűleg érdemi kártételre nem képesek e kártevők, de egy másodvetésű csemegekukoricában nagy egyedszámnál biztosan érzékelhető minőségi kárt okoznak, egy vetőmagelőállításnál pedig kártételük miatt romolhat az érintett területről betakarított tétel csírázóképessége.

Szójában gyakorta találkozhatunk mindkét faj egyedeivel (5.-6. kép), a nyár végi-kora őszi időszakban időnként nagy tömegben táplálkoznak a szója hajtásain, a fejlődő hüvelyeken (7. kép).

5.kép: Ázsiai márványospoloskák a szójahüvelyen
6.kép: Zöld vándorpoloska lárvái szóján
7.kép: Nagy tömegben táplálkozó zöld vándorpoloska-lárvák a szójanövényen

Kártételük kihathat a terméskötődésre is, a fiatal hüvelyek és magok fejlődésére, de összességében a növény gyengítésével annak környezeti körülményekkel szembeni ellenállóképességére is. Éppen ezért szójában jelentősebb kártevőként kell kezelni, mint kukoricában.

A szántóföldön gazdálkodóknak is arra kell számítaniuk, hogy a fentiekben említett jövevény poloskafajok itt maradnak velünk, hosszú távon is hatással lesznek gazdálkodásunkra. Hogy ezt milyen módon teszik, és ennek melyek lesznek a következményei, még nem tudható pontosan. Egy azonban biztos, a saját érdekünkben érdemes figyelemmel kísérnünk ezt a folyamatot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Érdemes odafigyelni a gyapottok-bagolylepke rajzási viszonyaira

2020. július 15. 04:37

A feromon- és fénycsapdák fogási anyagában kissé megemelkedett a vetési bagolylepke és a gyapottok-bagolylepke aránya.

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.

Milyen bogarak gyülekeznek a hársfák törzsén?

2020. február 22. 04:38

A. Lajos kérdése: A hársfa sebhelyein rengeteg poloskára hasonlító bogarat figyeltem meg. Mik lehetnek ezet? Védjem vagy irtsam őket?

Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei

2019. május 27. 10:05

A májust eddig jellemző csapadékos periódustól szépen „kipendült” a határ. Most minden szép zöld, mintha sosem szenvedtek volna a növények a májusig tartó tavaszi aszálytól. A melegedésnek indult talajból már több tápanyagot képesek felvenni a növények, főként a kukorica, így már múlóban a sárga levélszín, viszont elég gyakran látni liluló növényfoltokat a táblák mélyebb fekvésű részein, ami a preemergens gyomirtó szerek gyökérzónába történő bemosódására utal.