Szakcikkek

Invazív poloskák a szántókon is

Agrofórum Online

Az elmúlt években hozzászokhattunk már azokhoz a hírekhez, amelyek a felszaporodóban lévő, idegenhonos poloskafajokról szóltak. Melyek ezek? A zöld vándorpoloska, valamint az ázsiai márványospoloska.

A róluk szóló híradásokban láthatunk képeket a gyümölcsösökben, a zöldségeskertekben történő kártételükről, vagy éppen az őszi időszakban a telelőre vonuló egyedek tömegéről. Kevesebb szó esik azonban arról, hogy ezek a poloskafajok a szántóföldi növénytermesztésben is megjelentek már. Szerencsére egyelőre az általuk okozott kár nem jelentős, érdemi terméskiesést vagy minőségromlást egyelőre nem írhatunk a számlájukra. A szántóföldi növénykultúrák közül szójában és kukoricában találkozhatunk nagyobb egyedszámukkal, de akár a napraforgótáblákon is rájuk találhatunk.

Kukoricában mindkét fajukat megtalálhatjuk, én magam ott mégis legtöbbször az ázsiai márványospoloskával találkozom (1.-2. kép).

1.kép: Ázsia márványospoloska tojáscsomója és frissen kikelt lárvái kukoricalevélen
2.kép: Ázsiai márványospoloska lárvái

Kártételük a táplálkozásukkal van összefüggésben, az érőfélben lévő szemeket megszúrják, abba emésztőnedveket bocsátanak, majd az így feloldott növényi nedveket felszívják. Ennek eltérő méretű, alakú, kivilágosodó foltok formájában jól látható jelei mutatkoznak az érintett kukoricaszemeken (3. kép).

3.kép: Poloskakártétel a kukoricaszemeken

Egy-egy csövön több, akár eltérő fejlettségű egyed is táplálkozhat egyidejűleg (4. kép).

4.kép: Kukoricacsövön táplálkozó ázsiai márványospoloskák

A szemesként, vagy silóként betakarított állományokban valószínűleg érdemi kártételre nem képesek e kártevők, de egy másodvetésű csemegekukoricában nagy egyedszámnál biztosan érzékelhető minőségi kárt okoznak, egy vetőmagelőállításnál pedig kártételük miatt romolhat az érintett területről betakarított tétel csírázóképessége.

Szójában gyakorta találkozhatunk mindkét faj egyedeivel (5.-6. kép), a nyár végi-kora őszi időszakban időnként nagy tömegben táplálkoznak a szója hajtásain, a fejlődő hüvelyeken (7. kép).

5.kép: Ázsiai márványospoloskák a szójahüvelyen
6.kép: Zöld vándorpoloska lárvái szóján
7.kép: Nagy tömegben táplálkozó zöld vándorpoloska-lárvák a szójanövényen

Kártételük kihathat a terméskötődésre is, a fiatal hüvelyek és magok fejlődésére, de összességében a növény gyengítésével annak környezeti körülményekkel szembeni ellenállóképességére is. Éppen ezért szójában jelentősebb kártevőként kell kezelni, mint kukoricában.

A szántóföldön gazdálkodóknak is arra kell számítaniuk, hogy a fentiekben említett jövevény poloskafajok itt maradnak velünk, hosszú távon is hatással lesznek gazdálkodásunkra. Hogy ezt milyen módon teszik, és ennek melyek lesznek a következményei, még nem tudható pontosan. Egy azonban biztos, a saját érdekünkben érdemes figyelemmel kísérnünk ezt a folyamatot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új, technológiailag fejlett precíziós mezőgazdasági megoldás a John Deere-tól

2025. május 16. 14:10

A John Deere Precision Essentials Package egy új, technológiailag fejlett precíziós mezőgazdasági megoldás.

Tafrina veszély őszibarackon: még májusban is támadhat

2025. május 16. 11:10

A tafrinás levélfodrosodás kórokozója májusban is fertőzhet. A védekezéssel ne késlekedjünk! A tünetmentesség csalóka lehet.

Teafaolaj: természetes megoldás bőrproblémákra és fertőtlenítésre

2025. május 16. 08:10

A teafaolaj antibakteriális és gombaellenes tulajdonságai révén számos egészségügyi és háztartási alkalmazásban bizonyított.

Szilva torzult levelei: levéltetű, levélatka vagy vírus?

2025. május 15. 08:10

A torzult levelek mögött levéltetű, levélatka vagy vírus is állhat. A szilvafák védelméhez időzített és célzott beavatkozás kell.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők az őszi kalászosokban - 3. rész

2021. november 30. 04:46

A szántóföldi növénytermesztés elmúlt szezonjára történő visszatekintés harmadik része következik, a kalászosok rovarkártevőivel kapcsolatban tapasztaltak összegzése. Ahogyan azt én láttam.

Selyemfényű puszpángmoly: aktívak, idén még két nemzedékre lehet számítani

2019. március 20. 04:36

Néhány korai virágzású gyümölcsféle, így a mandula és a korai kajszi fajták már virulnak, de néhány kertészeti károsító is előjött telelőhelyéről.

Milyen károsítói vannak a fügének?

2022. október 29. 04:37

Milyen károsítói vannak a fügének, és mivel védekezhetek ellenük? Gyakori kezelés szükséges?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.