Szakcikkek

Zászlós kalász, poloskakártétel

Agrofórum Online

Kikalászoltak már a búzák is, virágoznak az állományok. Legfontosabb teendőnk most a kalászvédelem, kedvezőek ugyanis a körülmények a kalászfuzáriózis kórokozói számára. A búzatáblákat járva azonban másra is felfigyelhetünk, fehéredő, láthatóan elhalt kalászrészekre, kalászokon belül elhalt kalászkákra. A jelenség hátterében poloskakártétel áll, azok szívogatása nyomán halnak el ezek a kalászrészek.

1. kép Mórpoloska a kalászon

Hazánkban általában három poloskafaj kártételére számíthatunk a kalászosokban. A legnagyobb egyedszámban többnyire a mórpoloskával (Eurygaster maura, 1. kép) találkozhatunk, de jelentős felszaporodásra képes az osztrák poloska (Eurygaster austriaca) is. Szintén károsíthat a közönséges szipolypoloska (Aelia acuminata-2. kép), azonban ez a faj mérsékeltebb egyedszámban szokott előfordulni.

2. kép Közönséges szipolypoloska

Mindhárom faj (továbbiakban gabonapoloskák) közös jellemzője, hogy melegkedvelők, így felszaporodásukra különösen ilyen körülmények között kell számítani. Amennyiben több, egymást követő évben száraz és meleg időjárási körülmények uralkodnak, jelentős egyedszámuk alakul ki. Visszaemlékezve az elmúlt két év időjárására, azokban hosszan tartó, csapadékos, egyben hűvös időszakok is voltak, amelyek nem kedveztek ezeknek a poloskafajoknak.

3. kép Poloskakártétel miatt elhalt kalászka

A gabonapoloskák kártétele már a kalászolást követően megmutatkozhat. A kifejlett egyedek, valamint a hozzájuk nagyban hasonlító lárvák táplálkozásuk során a növény nedveit szívogatják, ennek során szúrhatják meg a kalász egyes részeit (3. kép), így akár a kalászorsót is. Ilyenkor gyakran előfordul, hogy az érintett kalászka, vagy a szúrás feletti kalászrész elhal, amelynek tünetei jól láthatók, ezek a részek kivilágosodnak, fehérednek, gyakran torzulnak. Ez a zászlós kalász (4.-5. kép) jelensége.

4.-5. kép Zászlós kalászok az állományban

Ezzel a látványos kártétellel, amely erős fertőzésnél a termés egy részének elvesztését is jelentheti, sajnos nem ér véget a gabonapoloskák okozta kár. Azelőzőnél is nagyobb problémát okoznak ugyanis a fejlődő szemek szívogatásával, károsításával. Amennyiben a kártétel a tejesérésben lévő szemet érinti, az nem fejlődik ki, aszott, töpörödött marad. Amennyiben a szúrás a viaszérésben lévő szemet éri, az kifejlődik ugyan, de a táplálkozás során bekerülő enzimek a termés malomipari felhasználását megnehezítik. Ez a probléma már a szemek 5-6%-nak károsításkor megmutatkozik, az ilyen tételből őrölt liszt felhasználásával készülő tészta elveszíti rugalmasságát és szétterül. A jelenlegi szabványok előírásai szerint a javító minőségű búzában egyáltalán nem lehet poloskaszúrt szem, de az egyéb minőségi kategóriákba tartozóknál sem haladhatja meg a 4%-ot. Az ilyen módon károsodott szemek viszonylag könnyen felismerhetők, azokon kis, kivilágosdó foltok láthatók, amelyekben sötét pontként megtalálhatjuk magát a szúrás helyét is.

Milyen egyedszámot kell figyelnünk, hol válik veszélyessé a betelepülésük? Amennyiben az érőfélben lévő gabonatáblában 2 db kifejlett egyedet, vagy lárvát találunk egy négyzetméteren, a kártétel ellen védekeznünk kell. Erre bármilyen, kontakt hatásmódú rovarölő készítmény alkalmas. Bár mozgást látva a poloskák többnyire levetik magukat a növényről, nagy valószínűséggel fognak találkozni a permetlével, amely így kifejti hatását. Az idei évjárat sajátossága, hogy sok helyen nem volt szükség a vetésfehérítőkártétel elleni védekezésre, amely egyúttal a gabonapoloskákra is gyérítő hatással van. Ezért nem lehet kizárni, hogy egyes területeken nagyobb egyedszámban jelennek meg. Ezért is érdemes figyelnünk a tábláinkat, és erőteljesebb betelepedésükkor, a veszélyességi küszöbérték elérésekor kihasználnunk a folyamatban lévő kalászvédelmi kezelést, és rovarölő készítményt is keverni a permetlébe a kártétel megakadályozására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lehetőségek a búza és a repce fejtrágyázására

2025. február 6. 11:10

Legkésőbb január végén már látható, hogy körülbelül milyen lesz az áttelelt állomány beállottsága, fejlettsége.

Metszés és növényvédelem

2025. február 6. 09:40

A metszés fontos fitotechnikai művelet, amelynek szakszerű elvégzésétől nemcsak a nagyobb termés, hanem még a növények élete is függhet.

A legjobb módszerek az invazív fajok elkerülésére

2025. február 6. 07:10

Az invazív fajok olyan növények, állatok vagy más élőlények, amelyek az eredeti élőhelyükön kívül telepednek meg, és ott gyorsan terjedve veszélyeztetik a helyi ökoszisztémát.

Hogy Magyarország ne utolsó előtti legyen az EU-ban az agrárium termelékenységét illetően

2025. február 5. 13:10

Az előrelépés előfeltétele a megszerzett tudáson alapuló tudatosság, és ebben kapnak most segítséget a gazdálkodók.

A fagy néha segít, de …

2021. október 21. 08:14

Néhány napja, október 15-ke reggelén mínuszokra ébredhettünk, megvolt az idei ősz első fagyos reggele. Ez helyenként komoly károkat is okozott, de van olyan növénykultúránk, ahol éppenséggel segített.

Bolhakártétel? Repcében? Tavasszal?

2021. április 7. 06:37

Igazán nem állíthatjuk, hogy a tavaszi időszak jellegzetes kárképe lenne repcében a nagy repcebolha (Psylliodes chrysocephala) kártétele. Azt pedig végképp nem mondhatjuk, hogy az olyan mértékű is lehet, amely akár az érintett növény pusztulásához is vezethet.

Egy újabb kártétel a kukoricacsövön

2021. október 2. 05:36

Nem kizárt, hogy sok, a kukoricaföldeken idén történtektől megfáradt kukoricatermesztő kérdezheti most, ugyan, mi lehet ez már megint a csövön?

Vetésfehérítő vagy kukoricabogár?

2021. július 21. 07:36

A kukoricatáblákat járva a leveleken sokszor találunk rovarkártételre utaló hámozgatásokat, amelyek beszáradt „csíkjai” messziről is jól láthatók.