Szakcikkek

Zászlós kalász, poloskakártétel

Agrofórum Online

Kikalászoltak már a búzák is, virágoznak az állományok. Legfontosabb teendőnk most a kalászvédelem, kedvezőek ugyanis a körülmények a kalászfuzáriózis kórokozói számára. A búzatáblákat járva azonban másra is felfigyelhetünk, fehéredő, láthatóan elhalt kalászrészekre, kalászokon belül elhalt kalászkákra. A jelenség hátterében poloskakártétel áll, azok szívogatása nyomán halnak el ezek a kalászrészek.

1. kép Mórpoloska a kalászon

Hazánkban általában három poloskafaj kártételére számíthatunk a kalászosokban. A legnagyobb egyedszámban többnyire a mórpoloskával (Eurygaster maura, 1. kép) találkozhatunk, de jelentős felszaporodásra képes az osztrák poloska (Eurygaster austriaca) is. Szintén károsíthat a közönséges szipolypoloska (Aelia acuminata-2. kép), azonban ez a faj mérsékeltebb egyedszámban szokott előfordulni.

2. kép Közönséges szipolypoloska

Mindhárom faj (továbbiakban gabonapoloskák) közös jellemzője, hogy melegkedvelők, így felszaporodásukra különösen ilyen körülmények között kell számítani. Amennyiben több, egymást követő évben száraz és meleg időjárási körülmények uralkodnak, jelentős egyedszámuk alakul ki. Visszaemlékezve az elmúlt két év időjárására, azokban hosszan tartó, csapadékos, egyben hűvös időszakok is voltak, amelyek nem kedveztek ezeknek a poloskafajoknak.

3. kép Poloskakártétel miatt elhalt kalászka

A gabonapoloskák kártétele már a kalászolást követően megmutatkozhat. A kifejlett egyedek, valamint a hozzájuk nagyban hasonlító lárvák táplálkozásuk során a növény nedveit szívogatják, ennek során szúrhatják meg a kalász egyes részeit (3. kép), így akár a kalászorsót is. Ilyenkor gyakran előfordul, hogy az érintett kalászka, vagy a szúrás feletti kalászrész elhal, amelynek tünetei jól láthatók, ezek a részek kivilágosodnak, fehérednek, gyakran torzulnak. Ez a zászlós kalász (4.-5. kép) jelensége.

4.-5. kép Zászlós kalászok az állományban

Ezzel a látványos kártétellel, amely erős fertőzésnél a termés egy részének elvesztését is jelentheti, sajnos nem ér véget a gabonapoloskák okozta kár. Azelőzőnél is nagyobb problémát okoznak ugyanis a fejlődő szemek szívogatásával, károsításával. Amennyiben a kártétel a tejesérésben lévő szemet érinti, az nem fejlődik ki, aszott, töpörödött marad. Amennyiben a szúrás a viaszérésben lévő szemet éri, az kifejlődik ugyan, de a táplálkozás során bekerülő enzimek a termés malomipari felhasználását megnehezítik. Ez a probléma már a szemek 5-6%-nak károsításkor megmutatkozik, az ilyen tételből őrölt liszt felhasználásával készülő tészta elveszíti rugalmasságát és szétterül. A jelenlegi szabványok előírásai szerint a javító minőségű búzában egyáltalán nem lehet poloskaszúrt szem, de az egyéb minőségi kategóriákba tartozóknál sem haladhatja meg a 4%-ot. Az ilyen módon károsodott szemek viszonylag könnyen felismerhetők, azokon kis, kivilágosdó foltok láthatók, amelyekben sötét pontként megtalálhatjuk magát a szúrás helyét is.

Milyen egyedszámot kell figyelnünk, hol válik veszélyessé a betelepülésük? Amennyiben az érőfélben lévő gabonatáblában 2 db kifejlett egyedet, vagy lárvát találunk egy négyzetméteren, a kártétel ellen védekeznünk kell. Erre bármilyen, kontakt hatásmódú rovarölő készítmény alkalmas. Bár mozgást látva a poloskák többnyire levetik magukat a növényről, nagy valószínűséggel fognak találkozni a permetlével, amely így kifejti hatását. Az idei évjárat sajátossága, hogy sok helyen nem volt szükség a vetésfehérítőkártétel elleni védekezésre, amely egyúttal a gabonapoloskákra is gyérítő hatással van. Ezért nem lehet kizárni, hogy egyes területeken nagyobb egyedszámban jelennek meg. Ezért is érdemes figyelnünk a tábláinkat, és erőteljesebb betelepedésükkor, a veszélyességi küszöbérték elérésekor kihasználnunk a folyamatban lévő kalászvédelmi kezelést, és rovarölő készítményt is keverni a permetlébe a kártétel megakadályozására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zuzmó: barát vagy ellenség? + videó

2025. április 4. 16:40

A fák ágait dús, szürkészöld réteg fedi, és a kertbarátok gyakran tanácstalanok a jelenséggel kapcsolatban.

A virágvédelem a virágzás előtt kezdődik!

2025. április 4. 16:10

A repcében minden permetezés, amit a virágzás előtt hajtunk végre, meghatározza a virágzatot, mellyel terméshozamunkat is determináljuk.

Most célszerű az őszi árpa védelme

2025. április 4. 08:10

Az őszi árpának nagyon sok olyan kórokozója van, amelyek rövid tenyészideje során is súlyos problémákat és termésveszteséget okozhatnak.

Minden csíra számít! Védje meg a vetést a talajlakó kártevőktől!

2025. április 3. 16:10

Az ébredő természet a tavaszi vetésű kultúrnövények rovarkártevői számára ideális feltételeket teremt. Ne adjunk esélyt az elszaporodásuknak!

Az idei nem egy „gombás” évjárat a napraforgótáblákon, de...

2021. augusztus 24. 10:48

A napraforgót több Rhizopus faj is betegítheti. Közös jellemzőjük, hogy kifejezetten melegkedvelő gombák, kedvező számukra a meleg, hőségnapokkal tarkított nyári időjárás.

Szakcikkek Videó

A napraforgó lombkártevőiről

2021. június 8. 11:16

Kinőttek a napraforgók a fiatalkori és a talajlakó kártevők „foga” alól, megérkeztek viszont az első lombkárosítók.

Január végi határszemle, mi a helyzet a kalászosokban?

2022. január 31. 11:43

November végén „néztünk szét” utoljára az őszi vetésű gabonákban, talán most, hogy túl vagyunk a tél derekán, érdemes ezt ismét megtennünk. Azóta sok minden történt a vetésekkel, azokat a mi vidékünkön lepte hó és lepte ónos eső, érték erős lehűlések hótakaróval és érték hótakaró nélkül. Mindezek hatása kezd meglátszani az állományokon. Érdemes tehát szétnéznünk a határban, milyen kép fogad minket január végén.

A kalászosoknál is szükség van a permetezőgépekre

2021. március 2. 12:09

Március van, lassan beindulnak a munkák a szántóföldeken is. Zajlanak a fejtrágyázások mind a kalászosokban, mind pedig a repceállományokban, de rövidesen eljön az idő, amikor a permetezőgépeket is elő kell vennünk.