A kert „csillagának” is nevezett évelő őszirózsa meseszép színfoltot ad az őszi kerteknek. Lenyűgöző virágai a lila és a rózsaszín árnyalataiban, valamint fehér színben kaphatók, jól bírják a hűvösebb hőmérsékletet és feldobják a legegyszerűbb teraszokat, balkonládákat és bejáratokat is.
Az évelő őszirózsa (Aster) azonban sok-sok titkot rejt, amiről nem, vagy csak részben tudnak az emberek. Ezeket szedtük csokorba az alábbiakban, hogy mindenki megtudja, a szépségén túl miért érdemes évelő őszirózsát ültetnie.
1. Az évelő őszirózsa az őszirózsafélék (Asteraceae) családjának nemzetsége. Több mint 600 faja ismert, ezek a legkülönbözőbb színekben, többek között fehérben, lilában, rózsaszínben és kékben pompáznak, finom eleganciát kölcsönözve bármely kertnek.
2. Az évelő őszirózsát – a margarétához és a százszorszéphez hasonlóan – gyakran társítják a szerelemhez és a kecsességhez. Úgy tartják, hogy az évelő őszirózsa szerencsét hoz és elűzi a gonosz szellemeket, ezért szívesen vásárolják meg asztaldísznek ünnepségekre, rendezvényekre, és olyan kulturális eseményekre, amelyek sok embert vonzanak.
3. Az évelő őszirózsa virágai mágnesként vonzzák beporzókat. Ha évelő őszirózsát ültetünk a kertünkbe, az oda települő lepkéknek, méheknek és egyéb beporzóknak köszönhetően gazdag ökoszisztémát hozhatunk létre.
4. Hatékony gyulladáscsökkentő, vizelethajtó és antibakteriális tulajdonságainak köszönhetően évszázadok óta gyógynövényként is használják. A népi gyógyászati tapasztalatok szerint az évelő őszirózsából készült főzetek segítenek a légúti betegségek orvoslásában, az emésztési problémák enyhítésében, sőt, a bőrbetegségek kezelésére is alkalmasak. Használata előtt azonban minden esetben konzultáljon orvosával!
5. Az évelő őszirózsa sok faja őshonos Észak-Amerikában. Ezek természetes szépségüknek köszönhetően, és mert a szélsőséges körülményeket is jól bírják, az észak-amerikai tájak jellegzetes növényeinek számítanak.
6. Az „aster” név a görög „csillag” szóból származik, ami a virág csillagszerű alakjára utal. Nem véletlen, hogy rengeteg festőt és művészt megihlet az évelő őszirózsa szépsége.
7. Az évelő őszirózsa későn virágzik, nyár végétől késő őszig borítja lila, fehér és rózsaszín színekbe a kerteket. Míg a többi virág a nyár végén elhalványul és elvirágzik, az évelő őszirózsa átveszi a terepet, és némi kárpótlást jelent azért, hogy a természet kifakul és elveszti nyári szépségét.
8. Sokoldalúságuk és finom bájuk miatt az évelő őszirózsafajok igencsak keresettek a virágkötők körében. Gyakran használják őket asztali és fali virágkompozíciók készítéséhez és nagy csokrok „kitöltő” virágaiként, mivel sokáig élnek és hosszú szárukkal a legelegánsabb virágok mellett is jól mutatnak.
9. Az évelő őszirózsa termesztése évszázadokra nyúlik vissza, már az ókori görög és római időkben is nagyra értékelték és sokoldalúan felhasználták ezeket a virágokat.
10. Az évelő őszirózsa kevés gondozást igénylő növény, így ideális választás tapasztalt és kezdő kertészek számára egyaránt. Napsütötte és félárnyékos helyen is szépen fejlődik, rendszeres öntözés mellett hosszú évekig megél a kertben.
11. Egyes évelő őszirózsafajták étkezési célokra is felhasználhatók, különösen az ázsiai konyhában kedvelik az ilyen virágos fogásokat. Ezek leveleit és zsenge hajtásait zöldségként használják wokos ételekben, levesekben és salátákban, míg a szirmokat sokszor festékanyagként, színezésre használják.
12. Az évelő őszirózsa számos kultúrában szimbolikus jelentést hordoz. Az ókori Görögországban Aphroditével, a szerelem istennőjével hozták kapcsolatba. Kínában pedig a hűséggel és a békés élet iránti vággyal. A viktoriánus Angliában az évelő őszirózsa a türelem és a várakozás titkos szimbóluma volt.
13. Az évelő őszirózsa alacsony mérete, tömör formája és dús virágzata miatt gyakran kerül a szegélyekbe és az utcafrontra. Más évelőkkel kombinálva dinamikus és folyamatosan változó látványt nyújt az évszakok változásával, és látványával feldobja a legegyszerűbb, legritkábban gondozott kertet is.
Forrás: https://facts.net/nature/plants/13-mind-blowing-facts-about-aster/