Házikert

A csodálatos selyemakác

Agrofórum Online

A perzsa selyemfa, vagy más néven selyemakác (Albizia julibrissin) egy igen kedvelt díszfa a mediterrán kertek kedvelőinek körében. Hasonlóan a jacarandához, első pár évben speciális igényei vannak, hogy túlélje a téli kihívásokat, utána már esély van rá, hogy igen szép fát neveljünk belőle.

Nevéből már kitalálható, hogy melyik tájegységről származik: Irán területéről érkezett hazánkba is, bár Kínában is őshonos a leírások alapján. Mediterrán országokban egy igen kedvelt fafaj, mert az ottani mikroklímához is szépen igazodik.

Díszfaként ültetjük, de hasznos rovarcsalogató fa

Igazából csak díszítő jellege miatt ültetjük és legtöbb ügyfelünk is ebből a megfontolásból kéri kertjébe, amikor terveznünk kell. De sokan nem tudják, hogy rendkívül erőteljesen vonzza a rovarokat, közte a pillangókat a virágzás idején. Bár levele hasonló a mimózához, nem húzza össze leveleit érintésre.

Mivel egy kisebb termetű fa, közel 6-10 méteres magasságot ér el, így szép szoliterfaként is alkalmazható. Lombkoronája ívelt formájú, lombhullató és aranysárga lombja lesz ősszel, tavasszal hamar kizöldell újra.

Kompakt kertek növénye

Azokba a kertekbe is ajánlott lehet, ahol látványosat kell alkotni, de kicsi a tér, mert pont kis termetével szép árnyékot adó fafaj. Utcákra és előkertekbe is ültethető, mert impozáns megjelenésével nagyon elegáns kertképet tud teremteni.

Selyemakác
A fán lévő levelek aprók, a rózsaszín fényes virágok júniustól szeptemberig nyílnak (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/termeszet-nyar-kert-gyar-5499501/)

Utcai fának is használják Európának a mediterrán országaiban, de ennél talán nagyobb odafigyelést igénylő fafaj. Első évben könnyen visszafagy és még pár évig télen érdemes rá odafigyelni ebből a szempontból.

Célszerűen a kert mediterrán fekvésébe tegyük, mert így az első évek kockázatát elkerülhetjük.

A selyemakác (Albizia) jellemzése

A selyemakácnak több mint száz faja ismert, melyek a hüvelyesek rendjébe és a pillangósvirágúak családjába tartoznak. A fa magassága a hat métertől tíz méterig terjed, és a fakorona ernyőben különleges lombot alkot. A fán lévő levelek aprók, a rózsaszín fényes virágok júniustól szeptemberig több szakaszban nyílnak. Illatos, díszes virágait a méhek virágzáskor gyakran megkeresik. A selyemakác termése a bab hüvelyéhez hasonlít, télen sokáig fenn marad a fán, és a magok érés után barna színre váltanak. A fa levelei éjszakára felfelé hajolva összecsukódnak, és ősszel megsárgulnak.

A selyemakác gyorsan növekszik, alkalmazkodik a téli időjáráshoz, a hideggel szemben ellenálló. Igazi mediterrán hangulatot varázsol környezetébe. Emellett az első években a félárnyékot jobban fogja kedvelni, de ez nagyon kert- és talajfüggő.

Többéves növényként már a napos helyet kedveli, fontos viszont, hogy a talaj száraz legyen a számára. Nagyjából a 3 éves kis fákat nem kell már télen takarni.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan kell téliesíteni a kerti csapot?

2024. november 22. 06:40

A kemény fagyok beállta előtt téliesíteni szükséges a kerti csapot. Ha nem végezzük el, akkor sok extraköltséget és bosszúságot fog okozni.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Leonardit: tényleg csodaszer a talajnak?

2024. szeptember 2. 05:40

A leonardit magas szervesanyag-tartalommal rendelkezik, amely kedvező hatással van a talaj szerkezetére és termékenységére.

Miért nem virágzik a lilaakác?

2023. augusztus 6. 05:40

A lilaakác virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás.

Nagy bajba került egy termelő, szó szerint megnyílt a földje

2024. április 11. 10:10

Pontosan ez történt Szász-Anhalt tartományban egy gazdával. Errefelé szinte már rendszeresen akár 10 méter mély lyuk jelenik meg hirtelen a földeken. A veszélyes jelenségnek geológiai magyarázata van.

Így „lélegzik” az erdő

2024. május 30. 12:10

Horrorfilmbe illő jelenetnek lehetünk tanúi, hiszen a TikTok növényes videói között felbukkanó, az erdő „légzését” bemutató képsorokban úgy tűnhet, az erdő, akárcsak egy ent, életre kelt.