Házikert

A kerti tó felkészítése a téli hónapokra

Agrofórum Online

A kerti tó megfelelő téliesítése nem csupán a fagy káros hatásai ellen védi a tavat, hanem hozzájárul a víz tisztaságának és az élővilág egészségének megőrzéséhez is.

Miért készítsük fel a tavunkat a télre?

A kerti tó téliesítése kulcsfontosságú lépés ahhoz, hogy a vízi ökoszisztéma biztonságosan átvészelje a hideg hónapokat. A téliesítés során a tó megtisztítása az egyik legfontosabb feladat, hiszen a lehullott levelek, elhalt növények és más szerves anyagok a tó alján felhalmozódva bomlásnak indulnak.

Ez oxigénhiányt és mérgező gázok képződését okozhatja, ami veszélyezteti a tó élővilágát. Elsősorban a tisztítás segít abban, hogy a tó vízminősége stabil maradjon, és megelőzze az algásodást, amely tavasszal akár súlyos problémákat okozhat.

Amennyiben halak élnek a tóban, fontos biztosítani számukra egy lék kialakítását, hogy a tó felszíne ne fagyjon be teljesen, és az oxigéncsere folyamatos legyen. A tó nagyságától és élővilágától függően akár érdemes egy levegőztető rendszert is beszerezni, ami segít fenntartani a megfelelő oxigénszintet.

Hogyan készítsük fel a tavat a hidegebb hónapokra?

Egy kerti tó téliesítése alapos előkészületeket igényel, annak érdekében, hogy a tó és annak élővilága biztonságosan átvészelje a hideg hónapokat. A munkafolyamatnak akkor célszerű nekiállni, ha a víz hőmérséklete tartósan 10 Celsius-fok alá kerül, körülbelül az ősz közepe felé, még a fagyok előtt. Ekkor célszerű eltávolítani a vízi növények elhalt részeit, valamint a tó felszínéről összegyűjteni a lehullott leveleket.

Az első lépés a tó alapos megtisztítása, mivel a lehullott levelek és növényi maradványok bomlásnak indulva oxigént vonnak el a vízből, és mérgező anyagokat termelhetnek. Ehhez célszerű egy lombfogó hálót kifeszíteni a víztükör fölé, hogy megakadályozza a további szennyeződést, majd távolítsuk el a tó fenekén felgyülemlett iszapot és szerves anyagokat egy hálóval vagy speciális iszapeltávolítóval.

Metszeni kell

A vízi növények téli metszése is fontos, különösen a fagyérzékeny fajoké, mint például a tavirózsa, amelyeket a fagyok előtt be kell vinni egy védett helyre. Ezek a növények nem tűrik a fagyokat, ezért még az első fagy előtt ki kell őket emelni a tóból.

A tavirózsa gumóit érdemes nedves homokban vagy vízzel telt tartályban, fagymentes helyen tárolni, például egy hűvös pincében, ahol a hőmérséklet 4-10 °C között marad. Ezzel megelőzhető a fagyás okozta károsodás, és tavasszal könnyen visszatehetőek a tóba.

A hidegtűrő vízi növények szárainak visszametszése segít megelőzni, hogy a bomlás miatt további szennyeződés kerüljön a vízbe. A visszametszés során érdemes a növények szárát nagyjából a víz szintje fölött néhány centiméterrel levágni, hogy a növények szellősen tudjanak telelni, és ne rothadjanak a víz alatt. Fontos, hogy a levágott részeket azonnal eltávolítsuk a tóból, nehogy azok a tó fenekére süllyedve tovább szennyezzék a vizet.

A téliesítés során a vízszűrő rendszert is érdemes ellenőrizni és alaposan kitisztítani, majd leállítani, hogy ne fagyjon meg és ne károsodjon a téli hónapokban. Miután alaposan kitisztítottuk a szűrőket, a vízpumpát és a csöveket le kell ereszteni vagy fagymentes helyen tárolni, hogy elkerüljük a jégkár kialakulását. Az UV-lámpákat és egyéb technikai eszközöket is célszerű eltávolítani a tóból, és száraz helyen tárolni a téli hónapok alatt.

Az utolsó lépés a víz szintjének ellenőrzése. A tavat nem szükséges teljesen leengedni, de célszerű a vízszintet kissé csökkenteni, hogy a fagyás során keletkező jég ne nyomja össze a tó falát. Ezzel a gondos előkészülettel a tó tavasszal könnyedén újraéled, és az ökoszisztéma is épségben marad.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

2024. november 15. 05:40

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Nem mindegy, hogyan mászik fára – biztonságban a gyümölcsösben

2019. január 31. 05:47

Legyen szó metszésről, sebkezelésről vagy éppen gyümölcs betakarításról, fontos szabály a 16/2001. (III. 3.) FVM rendelet a Mezőgazdasági Biztonsági Szabályzat szerint is, hogy amennyiben 2 méteres magasság felett végezzük a munkát, azt kizárólag megfelelően stabil, biztonságos segédeszközről tegyük.

Meg kell metszeni tavaszi ültetés előtt a fák gyökerét?

2023. március 15. 04:37

Kérem segítségüket! Meg kell metszeni tavaszi ültetés előtt a fák gyökerét? Mire ügyeljünk még az ültetés során?

Így gondozzuk rózsakertünket a nyáron

2024. július 21. 08:10

A hőség, az erős napsütés és az esetleges vízhiány mind olyan tényezők, amelyek megterhelik a bokrok legszebb ékességét is, a virágot.

Alig hajtottak ki az almafák. Mi okozhatja a problémát?

2022. június 2. 04:36

Almafáimmal vannak gondok, nehezen hajtottak ki tavasszal. 4 almafám van a kertben és mindegyik hasonló módon viselkedik. A megküldött képek alapján remélem, kapok segítséget.