Házikert
Házikert

Április végi SOS teendők a kiskertben

Április végi SOS teendők a kiskertben

Agrofórum Online

Az április nálunk a gazdaságban a legforgalmasabb időszak. Egész nap hajnaltól sötétedésig jövünk-megyünk, nincs megállás. A többezer palánta várja a kiültetést, átkeverjük a komposztot, és elindul az igazi növényvédelmi időszak is. De ne siessünk ennyire előre, nézzük sorban!

Áprilisban, főleg most az utolsó két hétben rendkívül sok eső esett, ami egyrészt jó, mert hirtelen beindul és zöldül a gyeptől a gyomokig minden. De a gombabetegségekre jobban oda kell figyelni, és megelőző jelleggel a tafrinát is kordában kell tartani a barackfákon. Megelőzésképp én az illóolajos növényvédelemnél a fahéjillóolajjal való permetezést alkalmazom. Ugyanígy egyébként a díszkertben is, mert a rózsák diplokarponos levélfoltosságát is megelőzöm vele.

Fahéjas permetezéskor egy lábosba forralok vizet és visszahűtöm, majd 100%-os tisztaságú fahéjillóolajból csepegtetek bele. 1 cl  tiszta alkoholt csak azért teszek bele, hogy az olaj jobban elkeverhető legyen a vízben. Megy bele egy kézi permetezőbe és már fújom is a levelekre este. Azért este, mert fényérzékennyé teheti a leveleket!

Bevirágzik a rebarbara, de ez nem probléma!

Bár a rebarbarasütik rajongóinak ez nem jó hír, mert a virágokkal egyidejűleg csökken a szép, levágható levélnyelek száma is, de a jó hír mégis az, hogy ha kivágjuk a virágkezdeményeket, akkor abból készíthetünk természetes rovarölő szert is. A rebarbarában természetes piretroidok vannak. Ez növénytársításnál is szuper dolog nekünk, mert a tetvek által nagyon kedvelt növényeket köré ültetve a kártételek gyérülnek.

Kezdődik a kiszoktatási idő a palántáknál

Májusban már szinte mindenkiben benne van a bugi, hogy palántázzon ki a kertbe, és ezzel egyidőben gyűlnek fel az olvasói levelek is nálunk, hogy mi a baja a palántáknak? A napégés komoly gond a hirtelen kiültetésnél, hiszen a kis palánták levele nincs hozzászokva a kerti fénymennyiséghez.

A palántákat először szoktassuk hozzá a kinti UV-sugárzáshoz, fényekhez és csak utána ültessük ki. Így elkerülhető a napégés, ami akár sok hétre is visszaveti a palánták fejlődését.

Komposztfeladatok és növényi levek gyártása

A komposztunkat nézzük meg, alkalmas-e már arra, hogy kitermeljük és beszórjuk az ágyásokba, magaságyásokba vagy akár a cserepekbe. Mivel elkezdenek a számunkra hasznos gyomnövények is kibújni, így gyűjthetünk már csalánt, gyermekláncfüvet, tyúkhúrt is a biokiskert növényi leveihez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan locsoljunk helyesen?

2024. május 10. 14:10

A locsolásnak – vagy jó esetben tudatos öntözésnek – is vannak fortélyai. Ezek közül az egyik, hogy a növény alá, a talajra kell a vizet juttatni.

A kardvirágnak van egy rejtett tulajdonsága

2024. május 10. 07:10

Néhány kultúrában a kardvirágokat hagyományosan gyógyászati célra is használták.

Az örök életű buxus titka

2024. május 6. 12:10

A buxusokat gyakran megtámadják különböző rovarok és kórokozók, amelyek jelentősen károsíthatják és akár el is pusztíthatják őket.

Így lesz gyönyörű japán díszcseresznyéje a kertben

2024. május 6. 07:10

Az ültetésre alkalmas időszak a tavasz, egészen márciustól májusig, valamint még az ősz is ideális lehet októbertől egész novemberig.

Decemberi helyzetjelentés a repcetáblákról

2021. december 17. 04:36

Jelenleg nincs, aki megmondhatná, az elvetett repceterületek mekkora hányadán követi majd a vetést betakarítás is.

Legyen képben, olvassa el a Nufarmer Magazin 29. számát!

2020. augusztus 10. 12:44

Őszi növényvédelem a szántóföldön, a gyümölcsösökben és a szőlőben.

Tavaszi kártevők a gyümölcsösökben

2023. május 17. 05:38

Némiképp nehezíti a tavaszi, virágzás időszaka közelében fellépő kártevők elleni védekezést, hogy a virágzás környéki időszak esetében a kémiai növényvédelem során mindenképpen ügyelni kell arra, hogy a beporzó szervezeteket semmilyen módon ne károsítsuk.

Széles körű, rovarokkal szembeni rezisztenciát eredményező géneket fedeztek fel

2021. augusztus 5. 07:39

A Wageningen Egyetem kutatói a lúdfű (Arabidopsis thaliana) esetében olyan géneket tártak fel, amelyek a zöld őszibarack-levéltetűn (Myzus persicae) kívül egyéb levéltetvek és liszteskefélék (Aleyrodidae) családjába tartozó fajok ellen is hatékony védelmet nyújtanak.