Házikert

Az ízletes ribizli titka – Mit tegyünk, ha túl sok terem?

Agrofórum Online

Az utóbbi időben rájár a rúd a bogyós gyümölcsökre, és egyre több termelő hagyja abba a térségünkben is a málna, ribiszke, josta, szeder termelését, mert hol az időjárás a ludas a kevés csapadékkal, hol a kártevőktől való megmentésük nagy kihívás.

Ebbe a helyzetbe mi magunk, termelőként is gyakran kerültünk, hiszen az alföldi homokon igen szélsőséges az időjárás, a talajadottságok sem kedvezőek, ráadásul az utóbbi években a poloskák is nagy kihívást jelentenek.

Emiatt sok fejtörést okozott a ribizlitermesztés, mert ha jó volt a termés, akkor a poloskaszaggal kellett megküzdeni. De azt kell mondjam, hogy az elmúlt években emiatt megtanultunk ilyen kihívások mellett is bogyósokat termelni.

A sok és megfelelő víz az egyik kulcs

A sok víz csak egy dolog. A megfelelő mennyiség mellett a megfelelő vízminőség is fontos. Tájegysége válogatja, de többnyire kevés a csapadék, amit a termelők kútvízzel, házikertben csapvízzel próbálnak pótolni. Ha lenne elegendő eső, akkor azért is jó lenne, mert az esővíz általában egy kellemes lágy víz, kiváló EC értékekkel. Ezzel szemben a csapvíz és a kútvíz kemény víz, sok esetben telített vízként, magas EC értékkel, így a tápanyagozás is kihívás lesz.

Bár egy fás szárú növényről beszélünk, az életben maradásához természetesen elegendő vízre van szükség, aszályos napokon akár naponta öntözéssel. Emellett a jó termésmennyiséghez és termésminőséghez is vízre van szükség. Ha kevés a víz és erre jön rá a légköri aszály, akkor a bogyók rásülnek a bokorra és oda a termés.

Ribizli

Poloskaprobléma és a levélpirosító ribiszke-levéltetű

Tavasszal a zsenge ribizlileveleket hamar megtalálják a levélpirosító levéltetvek, ami azért probléma, mert ha a növény tavasszal megindul és sérültek a levelek, akkor először az életben maradásért kezd el küzdeni és a termésérlelés és termésminőség már nem az elsőszámú számára. Így az első komolyabb feladat – a tápanyagozás és öntözés mellett – a növényvédelem lesz.

A ribiszke-levéltetű jellegzetes kártételt okoz, így hamar észrevehető és érdemes is védekezni ellene felszívódó szerekkel akár. A poloskák később jelennek meg a kertben általában, de már időben el kell csípni őket, mert a kis zöld fürtöket is nekiállnak szívogatni és az már deformált gyümölcsöt eredményez.

A poloskák ellen is a felszívódó szerek, vagy az elterelő hadművelet a nyerő. A kukoricát többnyire jobban szeretik, így átcsalogathatók, ha semmiképpen nem akarunk vegyszert használni. Viszont a kellemetlen poloskaíz a termésben benne marad, tehát megoldást kell rá találni, ha ízletes termést szeretnénk.

Mit tegyünk, ha túl sok terem?

Egyes években rengeteg ribizli terem, máskor meg kevés. Ha túl sok terem, akkor rengeteg módon eltárolható a ribiszke. Készülhet belőle lekvár, chutney, de le is fagyasztható. Dzsemként eltéve helyettesíteni tudja a vörösáfonya-lekvár iránti vágyunkat, de vegyes bogyós keverékekbe is tehetjük. Ilyenkor bevárjuk a többi bogyós gyümölcsöt, addig fagyasztjuk külön, majd felhasználáskor keverjük őket mártásokhoz és szószokhoz is. Szépen illeszkedik vadhúsokhoz az ízvilága a kellemes fanyarság miatt, bátran lehet kísérletezni vele.

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Mit érdemes tudni a rebarbaráról?

2025. május 12. 05:40

Nézzük most meg azt, hogy mit érdemes tudni a rebarbaráról, erről a sokoldalú évelő növényről!

Kék hortenzia titka: így befolyásolhatja a színt

2025. május 11. 11:10

A hortenzia kék virága nem véletlen: ha ismeri a „szabályokat”, Ön is előcsalogathatja ezt a különleges színt a kertjében.

Veszélyes kártevők: a talajlakók

2019. szeptember 4. 04:36

A polifág talajlakók ellen a leghatékonyabb megoldás a kémiai védekezés. Természetesen ebben az esetben a védekezés elsősorban a lárvák ellen irányulhat.

Hogyan védekezzünk hatékonyan, organikusan a liszteskék ellen?

2023. szeptember 1. 15:10

Szobanövényekre és üvegházban termesztett növényekre egyaránt veszélyes egy apró kis rovarféle, amely nem elég, hogy táplálkozási szokásaival károsítja az állományt, de számos vírus terjesztéséért is felelős. Ismerjük meg a liszteskéket!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: fertőz a nemezes és a szemölcsös gubacsatka

2022. június 15. 14:09

A csapadékot kapott tájegységekben megnőt a nedvességet kedvelő kórokozók fertőzési veszélye.

Hogyan fertőtlenítsük a talajt?

2019. május 2. 11:29

A növényvédelem egyik legproblémásabb pontja a talajfertőtlenítés kérdése, ugyanis a talajfertőtlenítő beavatkozásunk hatása vizuálisan kevésbé követhető nyomon, nem látjuk közvetlenül a hatást, mint például egy permetezés esetén.