Házikert

Ficus ginseng: bonsait kaptam, mi tévő legyek?

Agrofórum Online

A kereskedelemben kapható leggyakoribb bonsai-növény a Ficus ginseng, kecses kerámiatálban várja a hobbikertészt, élénk fényes leveleivel és izgalmas gyökérzetével, hamar bele szeretnek a kezdő kertészek is. Nézzük tehát sorra, mit kell tudni a Ficus ginseng-ről, ha már hazavittük bonsaiként.

A bonsaiok hagyománya a messzi Japánból ered, ahol ezeket a különleges megjelenésű növényeket már kétezer évvel ezelőtt is nevelgették a mesterek. Igazi meditáció a kertészkedésen belül egy bonsai gondozása. Eredetileg főleg fenyőkből, más fákból (pl. tölgyfából) alakították ki. Ezeket kültérben nevelték és nevelik is a mai napig, ami nem kis kihívást jelentett az amerikai és európai első bonsai-rajongóknak. Mivel kültéren sokkal nehezebb bonsait nevelni, így a kertészet és a bonsai-mesterek elkezdtek szobanövényekkel, vagyis pontosabban olyan növényekkel kísérletezni, melyek szobában is nevelhetők és talán könnyebbek az átlagos hobbikertészek számára. Így jutottunk el sok-sok év alatt a Ficus ginseng-hez is.

Milyen faj a Ficus ginseng?

A Ficus ginseng névre hallgató növény valójában egy fajta, nem is faj. A Ficus microcarpa ‘Ginseng’, vagyis a kislevelű fikusz fává nevelt változata kapta a ‘Ginseng’ fantázianevet. Mivel ez tekinthető a kezdő bonsaiosok növényének, így nézzük sorra, hogy mit kell tudni a tartásáról!

A Ficus ginseng bonsait egész évben lakásban tarthatjuk, mert egyáltalán nem télálló. Talán itt kellene megemlíteni azt is, hogy mint a legtöbb szobában tartott fikusz, ugyanúgy érzékeny a nagy huzatra és a helyváltoztatásra. Így a növényünk lakhelyét gondosan válasszuk meg, és onnantól tartsuk stabilan ott, ne rakosgassuk át egyik szobából a másikba.

Bár a legkönnyebben tartható bonsai-növények közé tartozik, nem árt figyelembe venni, hogy sem a huzatot, sem a túl erős napfényt (pedig fényigényes), és a talphideget sem szereti, viszont a stabil 20 Celsius-fok körüli hőmérsékletet igényli.

Egy bonsaiba könnyen bele lehet szeretni!

A legjobban akkor járunk el, ha az ablakpárkányra tesszük a Ficus ginseng bonsait, de ne a fűtőtest feletti párkányt válasszuk, mert a felfelé áramló forró levegőtől lepotyoghatnak a levelei.

Vízzel ne permetezzük a növényt! Megrekedhet a pára a levelek között, és maga a törzs is érzékeny a gombabetegségekre.

Öntözni hetente egyszer elegendő, mert a Ficus ginseng gyökere jól tárolja a nedvességet.

Bár bonsai-tálkában árusítják, előfordulhat, hogy a gyökerek egy idő után kinőnek alul és folyamatosan a felesleges vízben állnak. Erre is rendkívül érzékeny, igyekezzünk nem vízben tartani a növényt. Tápanyag-utánpótlási oldalról pedig a hetente egyszeri tápoldatos öntözést meghálálja, téli időszakban pedig a havi egy tápanyagozást.

Hogyan metszünk egy bonsai-növényt?

A bonsaiokat általában az egyéni ízlés dolga szerint metszik az európai kertészkedők, bár komoly szabályai és stíluselemei vannak a bonsai-készítésnek. Az alapszabályból kezdőként elég kettő fontosabbat megjegyezni: az új hajtások növekedésének irányát, a megmaradó levelek határozzák meg. Míg a másik, hogy a hajtásokat kettő-négy levélre kell visszavágni. Ezt a két alapszabályt betartva, a metszéssel szépen befolyásolhatjuk a növény formáját.

Átültetni a Ficus ginseng-et általában 1-2 évente elegendő.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Szép idő lesz - hozza formába a kertet!

2020. április 18. 08:39

Az egyik legszeszélyesebb hónap április. Ilyenkor még számíthatunk talajmenti fagyokra, heves esőzésre, de lehet akár már nyári meleg is. Akármilyen az időjárás, egy biztos, a kertek feléledtek, a fák virágba borultak, megkezdték tavaszi zsongásukat a méhek.

Mi okozhat mézgafolyást a csonthéjas gyümölcsfáknál?

2019. november 27. 12:17

K. Dezső kérdése: Csonthéjas gyümölcsfáimon gyantafolyást vettem észre. Esetleg növényvédelmi probléma okozza? Mi a teendőm vele?

A leander ápolása teleltetés előtt

2023. október 2. 05:40

Elkezdődött a “mikor vihetem be a leandert?” szezon, vagyis egyre többen dilemmáznak a leander teleltetése miatt. Nézzük is sorra a legfontosabb tudnivalókat!

Milyen kártevő okozza az almafák levelének összesodródását?

2023. április 24. 04:36

Kérem szépen válaszukat almafával kapcsolatos kérdésemre! Mi okozza az almafák levelének összesodródását?