Házikert

Hogyan szaporítsuk az aranyesőt?

Agrofórum Online

Nem véletlenül hívják aranyesőnek, magyar nevét aranysárga, lecsüngő fürtvirágzatáról kapta, amely tavasszal messziről látszik a lassan ébredező kertekben.

Erősen mérgező, ezért az ültetése megfontolandó kisgyermekes családoknál, de legalábbis komolyabb figyelmet igényel.

Az aranyesőt kertek sarkaiban szabadon álló cserjeként is nevelhetjük, vagy akár pergolák, ívek és bejártok mellé ültethetjük, hogy később azokra kapaszkodjon fel. A növény lombozata is rendkívül vonzó, finom, élénkzöld, ovális levelei szemet gyönyörködtetőek.

Általában nagyobb kertekbe ültetik, mert széles, terjedelmes formára nőhet, de ma már vannak olyan fajták is, amelyek kisebb kertekbe is alkalmasak, sőt, balkonokra is telepíthetők.

Zöldellve is gyönyörű

Az aranyeső lombhullató, ősszel elveszíti a leveleit, ám tavasszal szépséges, élénkzöld leveleket hoz. Gyorsan nő, évente akár 40 centit is növekedhet és jól tűri a visszavágást, a formára nyírást, ha a megfelelő időben metszik meg.

Húsvétkor sok házban az aranyeső ágaiból (akár virágos, akár zöld) készül a hagyományos „tojásfa”, amikor az ágakra, a karácsonyfa ágaihoz hasonlóan, kifújt-kifestett hímes tojásokat és egyéb húsvéti dekorációkat (csibéket, virágokat, nyuszikat) aggatnak.

Hogyan neveljünk aranyesőt?

Ültessük napos helyre, lehetőleg jó vízáteresztő képességű talajba. Csak akkor metsszük meg, ha a formája nem megfelelő, vagy túl nagyra nőtt. Nem szükséges trágyázni vagy különösebben locsolni, mivel strapabíró, kevés gondozást igénylő növény.

Mikor ültessük el?

Ősszel vagy télen ültessük el, egy akkora ültetőgödörbe, amely nagyobb, mint a növény gyökérlabdája és legalább olyan mély is egyben. Ha már a gödörben van a növény, adjunk hozzá trágyát, komposztot, majd töltsük vissza a termőföldet, tömörítsük, és alaposan öntözzük be. Ezután szórjunk köré mulcsot és stabilizáljuk, a továbbiakban pedig nem lesz vele gondunk.

Hogyan gondozzuk?

  • A növénynek nincs szüksége sok metszésre, ezért csak akkor vágjuk vissza, ha méret- vagy forma-problémánk van vele, vagy ha ez az egészsége megőrzéséhez szükséges (mert például van egy száraz vagy elhalt ága).
  • Ha pergolára akarjuk nevelni, az ágait rá kell kötni a faszerkezetre, a kívánt ívekre.
  • Metszeni késő nyáron és karácsony előtt javallott a szakemberek szerint – ha tavasszal vagy kora nyáron metszik meg a növényt, akkor valószínűleg nedvet fog ereszteni.
  • Ha az aranyeső már meggyökeresedett, nincs szükség sem öntözésre, sem trágyázásra.

Hogyan szaporítsuk az aranyesőt?

Az aranyesőt kemény fás dugványokkal szaporíthatjuk késő ősszel és télen.

15-30 centis dugványokat kell vágni, lehetőleg úgy, hogy a vágás íve ferde legyen. Az alsó leveleket el kell távolítani, a vágott felületet pedig gyökereztető hormonba mártani, majd el kell ültetni nedves, jó vízáteresztő képességű talajjal töltött cserepekbe.

Érdemes letakarni ezeket fóliával, hogy megőrizzük a föld a nedvességét, valamint fontos rendszeresen locsolni a fejlődő növényeket. Néhány hónap alatt kifejlődnek a gyökerek, és amint azok megerősödnek, ki lehet tenni őket a kertbe.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Biodiverzitás a kertben: mit is jelent valójában?

2024. december 21. 05:40

A legtöbb kertészkedő azt gondolja, hogy a biodiverzitás önmagában annyit jelent, hogy sokféle, kesze-kusza növényt, adott stílusban elültetünk, és már minden oké is. De valóban ez az igazság?

Már tavasszal zöldhagymát szeretnék szedni! Mit tegyek ezért ősszel?

2023. november 12. 04:39

Hogyan szaporítsam ősszel a vöröshagymát, ha már kora tavasszal zöldhagymát szeretnék szedni?

Füge szaporítása házilag?

2023. március 12. 04:36

Szaporítható a füge házilag? Amennyiben igen, akkor hogyan valósítható meg? Válaszukat előre is köszönöm!

Egyetlen szál hortenziából így lehet egy egész bokrunk

2024. április 16. 07:10

Ugyan, ki ne szeretné a hortenziát? Hisz ennél elegánsabb, látványosabb és lélegzetelállítóbb növény aligha van a kertészetekben. Amit viszont megvehetünk, annak igencsak borsos az ára, főleg, ha tömegesen szeretnénk elültetni.

Frissült a szőlőiskolai szaporítások adatbázisa

2022. január 13. 06:17

Az adatbázis 84 termelő vállalkozás adatait foglalja össze ABC rendben, számba véve az általuk termesztett fajtákat és klónokat.