Végre megérkezett a nyár, és hacsak nem visszük be őket a házba, kerti növényeinknek valahogy el kell viselniük a hőséget. A csak néhány éve tapasztalt, szélsőségesen magas hőmérséklet megterheli őket, ami napégéshez, hervadáshoz, sőt akár elhaláshoz is vezethet.
A cserépben tartott növények jobban ki vannak téve a szélsőséges hőségnek és időjárásnak, mivel a forró levegő minden oldalról éri őket, és szinte megsüti a gyökereiket és hajtásaikat is. A kisebb gyökérzettel rendelkezőket, például az egynyáriakat, különösen a kaspókban lévő növényeket érintheti leginkább ez a jelenség. A szukkulensek viselik el a legjobban a hőséget.
Nemcsak a szélsőséges forróság ellen mutatunk bevált megoldásokat, de azt is eláruljuk, hogyan állapíthatja meg, hogy újraéleszthető-e egy kiszáradtnak tűnő növény. És javasoljuk, hogy mindenképpen figyelje az időjárás-előrejelzést, és annak megfelelően előre cselekedjen.
1. Adjon a növényeknek extra vizet!
Egyértelműnek tűnik, mégsem jut mindenkinek eszébe: magas hőmérséklet esetén többet kell öntözni, mert a növény több vizet párologtat el a levelein keresztül. Ez vízpótlás hiányában napégést és hervadást okozhat. Tehát öntözzön többet és többször, amit kezdjen el már a hőség előtti napon.
Nagy a jelentősége a napszaknak, amikor a növényeit öntözi. A nap közepén történő vízutánpótlás nem lesz olyan hatékony, mivel a növények az energiájukat a hőség túlélésére fordítják, nem pedig a vízfelvételre. Az öntözést a legjobb a reggeli órákban végezni, amikor alacsonyabb a hőmérséklet. Azonban ekkor is kerülje a túlöntözést, mert ezzel még hőhullám idején is károsíthatja a növényeit.
2. Ne trágyázza a növényt!
A növények minden erejüet arra fordítják, hogy túléljék a hőséget, és ilyenkor nem veszik fel a tápanyagokat. Ehelyett a műtrágya a talajban marad, és megperzselheti a növény gyökereit. Ha vége a forróságnak, folytassa a tápanyagpótlást.
3. Ne metsszen, még az elhalt hajtásokat is hagyja a helyükön!
Az elszáradt hajtásokat, leveleket jó lenne eltávolítani, igaz? Javasoljuk, hogy inkább fogja vissza magát, és tegye el a metszőollót! A leszáradt lombozat a növény belsejét védi azáltal, hogy árnyékot és védelmet nyújt a nap elől. Ezért várjon még a metszéssel, sőt számoljon a később bekövetkező hőségnapokkal is. Metsszen akkor, amikor a hőmérséklet visszaáll a normális szintre.
4. Biztosítson ideiglenes árnyékot!
Egy forró napon a hőség elől árnyékba vagy beltérbe menekülünk. Sajnos a növények ezt nem tudják megtenni, de az árnyékot odavihetjük hozzájuk. Ezért árnyékoljuk a növényt, akár napernyővel, akár fehér vászonnal, hogy megvédjük a naptól. Ha cserepes növényei vannak, akár átmenetileg egy nagyobb fa árnyékába is elhelyezheti őket.
5. Mulcsozzon!
A gyökereket is megviselheti a forróság. Ha a talajt takarja, a kedvenc növényei köré egy réteg mulcsot tesz, az néhány fokkal hűvösebbé teszi a talajt, valamint megakadályozza, hogy kiszáradjon. A mulcsot néhány centiméter vastagságban helyezze a növények köré. A mulcsozásról ebben a cikkünkben bővebben is olvashat.
Hogyan állapítható meg, hogy megmenthető-e az elhervadt növény?
Minden növénynek megvan a hervadási pontja, amely meghatározza, hogy képes-e regenerálódni vagy sem. Ezen a ponton túl valóban elpusztult, és sem a víz, sem az ápolás nem keltheti életre. Ha a növény levelei egy alapos öntözés után elkezdik visszanyerni eredeti formájukat, akkor még van remény.
Ha megbarnult, élettelen levelek talál a növényen, nézze meg, hogy a szárak mennyire hajlékonyak vagy zöldek. Ha azok, akkor a növény még életben van. Ha a levelek zöldek, az szintén azt jelenti, hogy a növény megmenthető. Ahogy korábban említettük, ne távolítsa el az elhalt leveleket, amíg a hőhullám véget nem ér, mert ezek védik a növény egészséges részeit.
A növények cseréje
Az egyik legnehezebb döntés, amit kertészként hozhatunk, hogy megtartsunk-e egy haldokló növényt. A legjobb, amit tehetünk, miután megállapítottuk, hogy a növény nem marad életben, hogy eltávolítjuk, és kihasználjuk a lehetőséget, hogy valami mással díszítsük a kertünket.
Fotó: Pixabay