Házikert

Fukszia teleltetése hogyan történik?

Agrofórum Online

A fukszia nyáron egy csodaszép virágzónk a kertben, teraszon, balkonon. Nem is lehetne szebbet kívánni, mint a fuksziát. De amikor jön a tél és a hideg, rögtön kérdés lesz: hogyan teleltessük a fuksziát?

Honnan származik a fukszia?

A fukszia vagy Krisztus vércseppje (Fuchsia) Dél-Amerika nyugati partvidékén őshonos, ahol egy évelő dísznövény, amely különleges, akár két színben is játszó, érdekes formájú virágaival hódította meg a kertészek szívét. A fajtáknak végtelen a listája, lágy- és fás szárú, magas és alacsony, kúszó és csüngő változatok egyaránt léteznek, és a színváltozatokról és kombinációkról nem is beszéltünk még. Talán pont ezért tudott ennyire elterjedni dísznövényként a világban.

Milyen igényei vannak általában a fuksziának?

A fukszia főleg az árnyékos, árnyas kerteket szereti, és fontos, hogy mindig legyen nedves a talaja. Éppen ezért olyan kertészeknek ajánlott, akik gondosan odafigyelnek, hogy ne hagyják kiszáradni talaját, megadják a növénynek a szükséges tápanyagokat is. Mivel igen tápanyagigényes növény, a sok virágzáshoz bőven kell dúskálniuk a tápelemekben. Már ültetéskor érdemes tápdús talajba tenni. Nagyon jó talajkeveréket lehet készíteni neki komposzt, kókuszrost és tőzeg keverékéből is, meg fogja hálálni a törődést.

Fukszia
A fukszia meghálálja a törődést

Hogyan teleltetjük a fuksziát?

Eredeti élőhelyét ismerve szerintem a legtöbben tudják, hogy teleltetni kell. Ehhez egy sötét kb. 10 Celsius-fokos helyiséget válasszunk, és csökkentsük minimálisra az öntözést. Ez akár a havi 2 öntözést is jelentheti. Átültetni és visszavágni tavasszal érdemes.

Hogyan szaporítsuk?

Szaporítani hajtásdugvánnyal vagy magról lehet. Praktikusabb egyébként dugványról. A dugványozáshoz friss hajtásokat kell levágni a növényről, melyre a legjobb időpont a tavasz lesz. Vágjunk le 5-10 cm-es egészséges hajtásokat, és távolítsuk el róluk az alsó leveleket. Ha van otthon kéznél gyökereztető hormon, akkor a dugvány talpát tegyük hormonba és aztán így duggassuk el a talajba. Ezzel segítjük majd az eredményes gyökeresedést. A dugványok csak frissen jók, fonnyadtan már romlanak a gyökeresedési esélyek.

A fukszia Jó vízellátottságú és szerkezetű, komposztban és rostban gazdag talajkeveréket készítsünk az eredményes gyökereztetéshez.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Betartják a vízjogi engedélyekben foglaltakat a gazdálkodók

2019. április 1. 06:17

A 2015-től végrehajtott ellenőrzések számának jelentős emelkedése növeli a vízügyi hatóság területi jelenlétét, amely hozzájárul a hatályos jogszabályok és hatósági előírások önkéntes jogkövetéséhez is.

Mikor ültethetők ki a kertbe a palánták?

2023. március 6. 04:36

Saját vetésből származó palántáim elég nagyra megnőttek már, a rendelkezésre álló helyüket is kinőtték. Mikor ültethetők a kertbe? Esetleg fátyolfóliás takarással kihelyezhetők már most is?

Hatékonyabb az átszervezett falugazdász-hálózat

2018. november 12. 11:16

Az adminisztrációs terhek enyhítésén és szakmai tájékoztatáson túl közel ezermilliárd forintra rúg az az összeg, amihez az elmúlt években a gazdálkodók a falugazdász-hálózaton keresztül hozzájutottak.

Meghosszabbodik az öntözési idény

2019. március 31. 07:17

Március 1-jétől október 31-ig tart az öntözési idény az eddigi április 15-től szeptember 30-ig terjedő időszak helyett, igazodva a klímaváltozáshoz és a gazdálkodók igényeihez.