Házikert

Hogyan termesszünk dáliát?

Agrofórum Online

A következő cikkünkben minden dáliával kapcsolatos kérdésére választ kaphat! Megtudhatja, hogyan ültesse el a növényt és később hogyan karózza meg a palántát, miként tárolja a gumókat a szezon végén és még sok egyebet, amiről nem is gondolná, hogy fontos lehet.

Egy agrár-szakember egyszer azt mondta:

Nincs még egy növény, amely a ráfordított idő és munka után ilyen sok örömöt adna, mint a dália

– és igaza volt. Valószínűleg tényleg nincs még egy olyan növény a világon, amely látványosabb jutalommal örvendeztetné meg az embert, mint a dália. Nem véletlen, hogy a legtöbb kertész nem is elégszik meg egyetlen fajta termesztésével, és minden növény virágzása után többre és többre vágyik. Aki ugyanis egyszer elkezd dáliát termeszteni, jó eséllyel nemigen fogja abbahagyni, ráadásul akárcsak a rózsák, a dália-fajták száma is végtelennek tűnik, így boldog lehet minden dália-rajongó kertész. Ha Ön még sosem termesztett dáliát, itt az ideje, hogy elkezdje!

Mikor és hol termesszen dáliát?

Bár gyakran hagymának nevezik őket, a dáliák gyökerei valójában gumók (mint a gumós begónia). A dáliagumók nagyon hasonlítanak egy csomó alakú barna sárgarépára, a szárak közvetlenül a gumókból hajtanak ki.

A dáliák beltéri ültetése

  • A legtöbb kertésznek azt javasoljuk, hogy a növények gumóit dézsába ültesse el, amíg a talaj felmelegszik odakint – legalább 15 fokos hőmérsékletre. Általában a dáliákat a paradicsom ültetésével egy időben célszerű kiültetni a szabadba.
  • Ha az Ön lakóhelyén ez csak májusban következik be, akkor a dáliákat 4-6 héttel az utolsó fagyok időpontja előtt beltérben is elültetheti. A cserepekben a gumókat a szárukkal felfelé fektesse az oldalukra, és fedje be kb. 5 cm földdel. Az öntözéssel várjon, amíg az új hajtások áttörik a földréteget.
  • Ha a növényeket a cserepekben szeretné hagyni, az ültetés előtt válasszon kisebb fajtákat, és keressen 30-40 cm átmérőjű cserépedényeket a gumók elültetéséhez.

Hogyan ültessünk dáliát a szabadba?

  1. Válasszon ki egy napfényes helyet. A dáliák teljes napfényt igényelnek, ami legalább 6 órányi napsütést jelent naponta. A kevesebb napfény csökkent virágzást eredményez.
  2. Készítse elő a talajt. A dáliák a gazdag és jó vízelvezetésű talajt kedvelik, és jól érzik magukat a homokos, agyagos vagy savanyú talajban. Dúsítsa a talajt komposzttal vagy istálló trágyával, majd dolgozzon be egy adag szerves trágyát az utasításoknak megfelelően. Ásson néhány centivel mélyebbre a szükségesnél, hogy ültetés előtt fellazítsa a talajt, és ezáltal segítse a vízelvezetést. A megfelelő módon előkészített talajnak köszönhetően a dáliái nagyon gyorsan látványos növekedést fognak produkálni.
  3. Ásson gödröt a megfelelő mélységbe / távolságra. Kövesse a csomagoláson feltüntetett ültetési mélységet – ez a fajtától függően változik; a nagyobb dáliáknál körülbelül egy gumó nagyságához képest háromszoros mélységű gödröt kell ásni, hogy a növény stabilan álljon majd az erősebb szélben is. A kisebb fajtákat célszerű csoportosan ültetni.
  4. Karózza meg a magasra növő fajtákat. A nagyobb fajtáknál (a 180 cm magasra növő fajtáknál) javasoljuk, hogy ültetéskor karózza meg őket. Olvasson tovább a dáliák karózására vonatkozó tippjeinkért!

Dália ültetési útmutató

  1. Miután az utolsó fagyok okozta veszélyek elmúltak, itt az ideje az ültetésnek. A tavaly nyáron eltett gumók készen állnak arra, hogy visszakerüljenek a földbe.
  2. Az ültetőgödrök talaját jól megmunkáljuk, és magasra növő dáliák esetén, korán karót döfünk a földbe.
  3. Gödrönként három csomó gumót ültetünk el. (Mindegyikből egy-egy nagy növényt kapunk majd).
  4. A dáliával teli kertünket alaposan megtrágyázzuk. Most már csak rendszeres öntözésre és néhány hétre van szükségünk ahhoz, hogy láthassuk a munkánk eredményét.
  5. Körülbelül két héttel az ültetés után a gyönyörű zöld lombozat felemelkedik és egyre csak növekszik.
  6. A lombozat megjelenése után hamarosan a bimbók következnek. Most még kicsik, de hamarosan virágba borulnak a növényeink.
  7. Nyár közepére a növények már körülbelül 50-60 cm magasak, az első virágok kinyílnak. Mindenütt bimbókat látunk!
  8. Néhány héttel később a növények már teljesen kifejlettek, körülbelül 120 cm magasak, a virágok pazar színe pedig egészen a fagyokig tart.

A Dáliák karózása

Ha nagy dáliákat nevel, nagy jelentősége lesz a karózásnak. Azt javasoljuk, hogy legyen előrelátó, és már a dália gumók elültetésekor szúrja bele a karókat a földbe. A gyönyörű lombozat kissé törékeny szárakon nő, és az erős eső, a szél, vagy akár a virágok súlya (miután kinyíltak), eltörheti a növényt. Biztos, hogy nem örülne, ha ez bekövetkezne, így jobb, ha előre gondolkodik, és még idejében kiköti a növényt.

Ültetés után minden gumó mellé állítson egy vagy két erős karót. A fa karókat be lehet ásni vagy be lehet kalapálni a földbe. A fémkarókat könnyebben lehet a talajba szúrni, ezért remek választásnak bizonyulnak, ha úgy találja, hogy a dáliáknak az ültetést követően egy kis extra támaszra van szükségük.

Készítse elő a zsineget, hogy a szárakat a növekedésük közben meg tudja kötözni. Egy kis idő múlva a karókat teljesen elrejtik a levelek, de amikor a nagy fejű, színpompás gyönyörű virágai virítani kezdenek, meg fogja köszönni magának, hogy előrelátóan gondozta őket.

A dáliák termesztése és gondozása

  • Növekedés: A dáliák gyorsan nőnek, dús lombozatot hoznak, és már az első szezonban kivirágoznak.
  • Öntözés: Rendszeresen öntözze a növényt, de igyekezzen a lombozatot szárazon tartani. Kerülje a túlöntözést, mivel az elázott talaj a gumók rothadásához vezethet. Egy kevésbé elterjedt módszert, de mindenképp a mély öntözést ajánlunk a dáliák neveléséhez.
  • Trágyázás: A dáliák drámaian reagálnak a tápoldatozásra, mivel nagy, burgonyaszerű gyökereket nevelnek, és minél több táplálékot kapnak, annál nagyobb gyökértömeget képeznek. Ez nem csak a levelek és virágok növekedését növeli, hanem a gumójukat is, hogy a következő nyáron még impozánsabb látványt nyújtsanak.
  • Mulcsozás: A nagyon meleg, száraz területeken érdemes mulcsozni, hogy segítsen megtartani a nedvességet, de a legtöbb területen a mulcsozás kihagyását javasoljuk, hogy a talaj melegebb, a lombozat pedig száraz maradhasson.
  • Kártevők és betegségek: A dáliák meglepő módon többnyire kártevő-mentesek. Majd meglátja, hogy a legtöbb évben, amikor termeszti őket, nem lesz szüksége permetezésre vagy más rovarölő szerre. Ellenben a dáliák mágnesként vonzzák a csigákat, ezért készüljön fel erre, legyen kéznél csigacsali, és mindig figyeljen a növényeire, a csigák ugyanis pillanatok alatt nagy kárt tudnak okozni.

Ha a dália leveleit megrágottan találja, azt valószínűleg hernyók okozzák. Javasoljuk, hogy nézze át a leveleket, és szedje le őket, ha talál rajtuk hernyót. Lisztharmat esetén kerülje a levelek túlzott öntözését – az is segíthet, ha szétteríti vagy ritkítja a növényállományt, hogy megakadályozza a lisztharmat terjedését. A szárrothadás a rossz vízelvezetésű vagy túl nedves talajban jelentkezhet. Legyen mindig éber, és tartsa kártevő-mentesen a növényeket.

A dália virágainak levágása

Higgye el, amikor a dáliái virágba borulnak, nem fog tudni ellenállni nekik – ráadásul csak néhány szál virágra van szüksége ahhoz, hogy egy gyönyörű csokrot állítson össze belőlük! Amikor a virágokat levágja (a szárakat gondosan a vázájához méretezve), mindig válasszon egész szárakat, és próbálja megőrizni a növény alapformáját. A növény hamarosan megpróbálja pótolni az eltávolított szárakat, a bimbók pedig folyamatosan jönnek majd – egészen az első fagyokig. Az elfonnyadt virágok levágása mindig további virágok bimbózására ösztönzi a növényt, ezért érdemes erre napról napra időt szánni.

A dáliák bimbóinak lecsípése

Erről a témáról a legtöbb kertészeti könyvben sokat olvashat, de csupán két dologra kell odafigyelnie a dáliákkal kapcsolatban. Egyes szakértők azt javasolják, hogy távolítsuk el az első oldal-bimbókat, ami segít a növénynek abban, hogy a főbimbó szebb és nagyobb legyen, valamint ezáltal alakítani tudjuk a növény formáját is. De mégis, ki képes arra, hogy ezt megtegye, így késleltetve a várva-várt virágzást? És lássuk be, nem is igazán van erre szükség.

A bimbók lecsípésével kapcsolatos másik jó tanács csak azokra a hatalmas és különleges dáliákra vonatkozik, amelyeket virágkiállításokon való versenyre termesztenek. Ez a következőképpen hangzik:

Mint sok más virág, a dáliák is egy nagy bimbót (a terminális bimbót) hoznak létre a növekvő szár csúcsán, majd a csúcstól balra és jobbra kisebb bimbókat, amelyeket általában oldalbimbóknak neveznek. A bimbóeltávolítás során a végbimbó kivételével az összeset eltávolítjuk, amíg a bimbók kicsik, így a növény minden növekedési energiáját az egyetlen megmaradt bimbóra fordítjuk.

Bár ez a gyakorlat valóban hatalmasra növesztheti az egyetlen megmaradt virágot, a legtöbb kertész nem virágkiállításon való részvételre, hanem saját célra termeszti a dáliát, ezért a legtöbben ezt a módszert egyáltalán nem alkalmazzák.

Egy másik technika, a dáliák lecsípése, az előző módszer fordítottjaként működik. Ha ugyanis levágja a központi végbimbót, az több növekedésre ösztönzi az oldalbimbókat, így sokkal több virágot kap, mint egyébként, és ezek mindegyike tökéletes lesz ahhoz, hogy vágott virágként szedje majd le őket. Ahogy a dáliái növekednek, Ön pedig kísérletezik velük, tudni fogja, hogy szüksége van-e ezekre a módszerekre, vagy sem, és idővel meg fogja találni az Önnek leginkább megfelelő technikát!

Szezon végi dália-gondozás és gumó-tárolás

  • A dáliák csak az extrém módon enyhe telekkel rendelkező régiókban telelnek át, és nagyon nem szeretik a nedvességet, mivel hajlamosak a rothadásra. Ezért jobb, ha a fagyok beállta előtt emeli ki és teszi el a gumóit, így a dáliagumók téli álmot alszanak egy lehetőség szerint kellőképpen hűvös, sötét és száraz helyen (pl. a pincében).
  • Ha kemény fagyos területen termeszti a dáliáit, meglehet, egy reggel, amikor kimegy a növényeihez, borzasztó látvány fogadja majd: a növényeit rémisztően elfeketedve, eldőlve, elhalva találja. Éppen ezért nem szabad elfelejtenie, hogy a dália valójában trópusi növény, így amikor a fagy eléri, azonnal elpusztul.
  • Ha ez megtörténik, már nem tehet semmit. Egyszerűen húzza ki a növényeket a földből, vágja le a szárakat néhány centiméterrel a gumó felett, mossa le (vagy rázza le) róluk a földet, és tegye ki a gumókat az őszi napfényre száradni. Meg fog lepődni, amikor meglátja, hogy sok gumója kétszer-háromszor akkora már, mint amekkora az ültetéskor volt…., ami azt jelenti, hogy jövő tavasszal még többet ültethet!
  • Ha megszáradtak a dáliagumók, egyszerűen tegye őket fűrészporba vagy tőzegmohába, és helyezze őket egy nagy papírzacskóba (ne műanyagba – az csak a rothadásnak kedvez). Eztán tárolja őket egy hűvös, de nem fagyos helyen a pincében vagy a garázsban a következő tavaszig. Ekkor érdemes lehet osztani őket, csomónként legalább 3 szemet megtartva, vagy egészben hagyni őket, hogy nagy csomókba ültetve látványosabb formát és növekedést érjenek el.
  • Egy fontos megjegyzés: Mindenképpen címkézze fel a dália gumóit – színek vagy típusok szerint – különben a következő tavasszal fogalma sem lesz majd róla, hogy mi, micsoda. Mindegyik dáliagumó egyformán néz ki, és hiába gondolja azt, hogy emlékezni fog rá, melyik-melyik, ez nem így lesz, kivéve akkor, ha szépen katalogizálja őket.

A dáliák 12 hivatalos osztálya

A ma termesztett több ezer dáliafajta mind egyetlen vadvirág hibridje, amely Mexikóban őshonos. A holland hibrid-termesztők évekkel ezelőtt jutottak hozzá, és el voltak ragadtatva attól, hogy a növény milyen könnyen viseli a különböző keresztezéseket, változtatásokat és „fejlesztéseket”. Ma már ennek köszönhetően léteznek kaktuszvirágú dáliák, vízililiom-virágú dáliák, bazsarózsa-virágú dáliák – a paletta végtelen, ráadásul minden évben új színkombinációkat vezetnek be. A nagyobbak többsége, amelyeket hivatalosan „dekoratív” dáliáknak neveznek, két- vagy háromszínűek, ami tovább bővíti a szín- és formaválasztékot. A dáliákat általában a virágaik átmérője alapján, vagy a szirmok növekedési stílusa és a virágfejek általános alakja alapján osztályozzák.

  • Dekoratív dáliák
    Ebbe a csoportba tartoznak a nagyméretű dáliák: a tányér- és a kistányér nagyságú virágfejeket hozó dáliák. A virágok duplikáltak, a növények magasak. A virágok mérete hatalmas, egy-egy példány akár 30 cm átmérőjűek is lehet. Magassága: akár 150 cm magas is lehet
  • Anemone-virágú dáliák
    Ezek a gyönyörű, egy vagy több virággyűrűvel rendelkező, de nem igazán „dupla”, egyszirmú virágok. Hasonlítanak az Anemone-ra, a híres görög ‘szellőrózsára’. A szirmok központi csoportja hengeres formát ölt. Magassága: 60-120 cm magas
  • Szimpla virágú dáliák
    Ezek a legrégebbi típusok közé tartoznak, ma már ritkán látni őket. Nagyon hasonlítanak egy nagyobb margarétára vagy egy kerti pillangóvirágra. Egyszerű, mégis bájos látványt nyújt. Ezt a fajtát nehéz megtalálni a kertészeti áruházakban és a faiskolákban. Magassága: 40-50 cm magas
  • Gömb formájú dáliák
    Ezeknek a növényeknek a virágai lekerekítettek, a virágot finoman ívelt szirmok alkotják. Hasonlítanak néhány nagyobb fejű dupla rézvirágra, de gazdagabb színekkel rendelkeznek. A szirmokkal teli virágok közepes méretűek. Magassága: akár 120 cm magas is lehet
  • Pompon dáliák
    Ezek a népszerű dáliák szintén gömb alakúak, és általában tökéletesen kerekek. Virágaik kisebbek, mint a gömb formájú dáliáké, és elbűvölően néznek ki vázában vagy csokorba kötve, ezért igencsak népszerűek a menyasszonyok körében! Magassága: 80-120 cm magas
  • Kaktusz dáliák
    Ezek a növények egyedi, a kaktuszvirágokhoz nagyon hasonló virágokat hoznak. Ez azt jelenti, hogy teljesen kettős, hengeres szirmai hegyesek, ami csillagszerű megjelenést kölcsönöz a virágnak. Ez a csoport jó néhány látványos színkombinációt tartalmaz. Magassága: akár 150 cm magas is lehet
  • Félig kaktusz dáliák
    Ez a csoport hasonló a kaktusz dáliákhoz, de a szirmok nem teljesen hengeresek és hegyesek. Virágai kevésbé tüskések és kissé lágyabb megjelenésűek. Nagyszerűen megőrzik alakjukat a zord időjárás során. Magassága: akár 150 cm magas is lehet
  • Vízililiom-virágú dáliák
    Ezek a legszebbek közé tartoznak. Ahogy a név is sugallja, a nagy virágok a tavirózsa látványos virágzására emlékeztetnek. A virágok kettősek, a szirmok szélesebbek és lekerekítettek, mint a hagyományos dália-fajtáké. Magassága: 120 cm magas
  • Collarette dáliák
    Ez a csoport szintén margaréta-szerű, de a szirmok külső gyűrűje lapos, míg a belső gyűrű fodros, így jön létre a „gallér”. Ezek közepes méretű dáliák, közepes méretű növényeken. Magassága: 75-120 cm magas
  • Bazsarózsa virágú dáliák
    A név mindent elmond a virágról. Ezek a dáliák a klasszikus bazsarózsa teljesen kettős, szirmos megjelenését utánozzák, így kiváló választás, ha gyors eredményre és szép látványra vágyik. Magassága: 88 cm magas
  • Mignon dáliák
    Ezek az apró „ágyás dáliák”, amelyeknek szimpla vagy félig dupla százszorszéphez hasonlító virágai feltűnő színekben pompáznak. A virágok csupán 7-8 cm szélesek, és a növények is kisebbek, így kiválóan alkalmasak arra, hogy ültetőedényekbe, kerti cserepekbe és ablakládákba ültesse őket. Magassága: legfeljebb 70 cm magas
  • Top-mix dáliák
    Ezek is kisebb virágú ágyás-dáliák, mint a fenti Mignonok. Nagyjából ugyanolyan méretűek, talán egy kicsit kisebbek. Ezek a kis ágyásnövények szintén tökéletesek cserepekbe, és bőségesen virágoznak. Magassága: legfeljebb 70 cm magas

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Dr. Kith Károly: „paradigmaváltásra van szükség a mezőgazdaságban!”

2022. május 19. 16:59

Dr. Kith Károllyal beszélgettünk a több száz szántóföldi kísérlet tanulságairól és a hazai mezőgazdaságban szükségszerűen bekövetkező paradigmaváltásról.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők az őszi káposztarepcében - 7. rész

2022. január 4. 04:36

A repcét kifejezetten „kedvelik” a kártevők, így én magam is sokféle kártétellel találkoztam. A lentiekben ezek a tapasztalatok olvashatók, ahogyan azt én láttam.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nagy kárt okoznak a gyapottok-bagolylepke hernyói

2022. augusztus 2. 09:40

A betegségek számára az életfeltételek minimálisra csökkentek, a kártevők száma viszont alig változott.

A növényi elektromosság excentrikus úttörői

2023. május 21. 06:34

A XIX. században egy maroknyi tudóst furcsa rögeszme kerített hatalmába: azt gondolták, hogy az elektromosságot fel lehet használni arra, hogy növények hatékonyabban növekedjenek általa. De vajon csak találgattak, vagy rájöttek valamire?