Közelednek a kemény fagyos téli napok, pedig még sok kertben zöldellnek a fűszernövények és a gyógynövények, amelyeknek egész évben hasznát vesszük. Hogyan lehet megvédeni ezeket?
Amennyiben a fűszer- és gyógynövényeinket megfelelően felkészítjük a télre, megelőzhetjük a pangó víz és a fagy okozta veszteségeket. Lássuk csak, mit érdemes tennünk ennek érdekében!
1. A túlzott csapadék okozta túlvizesedés télen több fűszernövényt pusztít el, mint maga a hideg, ezért a konténerben nevelt évelőket, például az oregánót, a kakukkfüvet, a zsályát és a rozmaringot helyezze védett helyre, a falhoz, a ház vagy a garázs oldalához. Ez körülbelül 25 százalékkal csökkenti a cserepeket érő csapadék mennyiségét.
2. A túlöntözés elkerülése érdekében minden egyes cserepet emeljen meg, hogy felmérje a súlyát. Ha a növény földje túl száraz, a cserép könnyű lesz, érezni fogja. Ha így találja, az érintett cserepes növényeknek reggelente (ne éjszaka, mert a víz megfagyhat) adjon vizet.
Mindig figyeljen a takarékosan öntözésre, mert ebben az időszakban a túlöntözés duplán árthat. Ha azonban úgy érzi, hogy a cserép nehéz, akkor a növény földje kellőképpen nedves (vagy túl van nedvesedve), ezért emelje fel a földről (kavicsokkal, alátéttel) a cserepet, hogy a felesleges nedvesség távozni tudjon.
3. Az örökzöld fűszernövényeket vágja elkeskenyedő formára (a megmaradt virágokat érdemes közben eltávolítani). Ez segít megvédeni őket a nagy széltől vagy a hótól. Ne vágja vissza túl erősen, mert nem biztos, hogy tavasszal képes lesz regenerálódni ebből a növény.
4. A terrakotta cserepeket tegye fel téglákra, alátétekre vagy fadarabokra. Így a cserepek vízelvezető nyílásai szabadabbá válnak, mintha közvetlenül a földre helyezné őket. Mivel a víz fagyáskor kitágul, ez a művelet megakadályozhatja a cserepek megrepedését is.
5. Használjon védőtakarót a konténerben termesztett olajbogyó és babérfa védelmére a kemény fagyok idején. A levelek becsomagolása mellett fontos, hogy maga a cserép körül is rögzítsen egy vastag réteg védőfóliát, mivel a növény érzékeny gyökerei a cserép belsejéhez érhetnek.
6. A bazsalikomot és a többi zsenge fűszernövényt jól megvilágított, fagymentes helyre tegye a leghidegebb időszakban, de óvakodjon attól, hogy a hideg ablakpárkányban tartsa őket, mivel az 5 °C alatti hőmérséklet elpusztítja őket.
Kerülje az esti öntözést, hogy éjszaka ne legyen nedves a növények gyökere, és a bazsalikom leveleket ne a növények oldalról, hanem mindig felülről szedje le. Jobb idő esetén napközben nyissa ki az üvegházakat és a hidegházat a megfelelő szellőzés érdekében.