Házikert
Házikert

Hogyan használjuk a komposztot a kertben tavasszal?

Hogyan használjuk a komposztot a kertben tavasszal?

Agrofórum Online

Most, hogy egy kertészeti expón személyesen adtam szaktanácsot több száz időpontfoglalónak, rájöttem, hogy sokan mennyire nem tudják a komposztot igazán jól használni. Nézzük sorra, mire is jó a komposzt!

A komposztot azt gondolnánk, hogy mindenki tudja micsoda, de még így is nagyon sok a téves információ azzal kapcsolatban, hogy valójában a komposzt hogyan készül, és mikor és miből látjuk, hogy végre elkészült. Sokan azt gondolják, hogy a komposztálás büdös, vagy netán jön rá a rovarok sokasága. Ez utóbbi még talán igaz is lehet, elvégre egy folyamatosan bomlás alatt lévő dologról beszélünk, de a jó komposzt egyáltalán nem büdös.

Ha a komposzt készen büdös, akkor valamit rosszul csináltunk, vagy nincsen még kész. A kész komposzt illatos, földillatú, természetes. Amibe szó szerint jó beleszagolni!

Mehet a veteményesbe komposzt? Bele is ássuk?

A komposzt, ha elkészült, akkor nyugodtan mehet a veteményes területére. Szórjuk szét, akár több centiméter vastagon is, hogy legyen sok tápanyag majd a növényeinknek. Én alapvetően az „elterítem és belocsolom” híve vagyok és nem forgatom bele a talajba, de tudom, hogy sokan beleássák. Mióta terjed a notill megoldások sokasága még inkább érdemes megfontolni azt, hogy valóban beforgatjuk-e a trágyát, komposztot, vagy hagyjuk a talajfelszínen és rábízzuk a természetre?

Ha leforgatjuk és még bele is öntözzük, akkor az a veszély állhat fenn, hogy a tápanyagok még mélyebb rétegekbe vándorolnak a gyökerektől, és kicsit olyan lesz, hogy csináltunk is valamit és mégsem. Veteményes esetében a gyökerek nem méteres mélységekben vannak, hanem a legtöbbször a talajfelszínhez közel, így nem árt, ha ott tudjuk tartani a tápanyagokat is.

A komposzt tényleg mindenre IS jó (fotó: Pixabay)

Mi legyen az évelőágyásokkal?

A komposzt mindennek jót tesz: évelőktől kezdve egészen a fák törzse körüli részekig. Bátran elszórjuk a porhanyós komposztunkat, majd alaposan belelocsoljuk. Őszinte leszek: azon lusta kertészek csapatát erősítem, akik itt sem forgatják bele a komposztot a növények közé, maximum a mulcsréteget húzom szét, de ha nincs rá mód, akkor még azt sem.

Mivel a mulcsrétegem sok esetben a kertből előkerülő száraz “elemek” aprítéka, mint az őszi száraz falevelek, évelők elszáradt növényi részei, így igazából erre bármikor mehet a komposztos réteg, úgyis hamar átdolgozzák a földigiliszták és más talajlakó hasznos szervezetek.

A fák köré is hordjunk komposztot!

A legtöbben a fákról teljesen megfeledkeznek. Gondolunk a veteményre, netán még a virágágyásokra is, de hogy a fáknak és cserjéknek is szükségük van tápanyagra, azt a legtöbben elfelejtik. A fák is nagyon fontos elemei a kertnek, így őket is kell néha kényeztetni friss komposzttal.

A fák körül meglazítjuk a talajt, mondjuk egy alapos kapálással, majd meghordjuk komposzttal, bőségesen beöntözzük, és figyeljük csak meg, hogy mennyire hálás lesz a díszfa is abban az évben!

A komposzt mindenre is jó!

Mostani divatos kifejezéssel élve, a komposzt tényleg mindenre IS jó, hiszen még a szobanövényeink talaját is keverhetjük komposzttal. Annál jobb, minél porhanyósabb már a talajjá alakult komposztunk, a szobanövények is meg fogják hálálni ezt a törődést, főleg a levéldísznövények. Amúgy is ilyenkor tavasszal aktuális a szobanövények átültetése, tehát még időben is vagyunk e téren.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan lehet átültetni az idősebb fákat és cserjéket?

2024. július 4. 12:10

Van, hogy a nagyobb fákat legalábbis érdemesebb megpróbálni átültetni, mint a jelenlegi helyükön hagyni. A feladat azonban nem egyszerű.

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

A kormány jelentős többletforrást nyújt öntözésfejlesztésre

2019. január 24. 13:30

Feldman Zsolt államtitkár beszámolt arról, hogy idén megkezdi működését a nemzeti öntözési központ a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központon (NAIK) belül. Ismertette a 2019-es évben elérhető agrártámogatások körét, és felhívta a figyelmet arra, hogy a Vidékfejlesztési Programban 19 nyitott pályázati felhívás van, 307,92 milliárd forinttal.

Mely szobanövények érik be kevesebb gondozással is?

2022. december 24. 04:36

Vannak olyan szobanövények, amik kevesebb gondozással is beérik? Sajnos nem mindig jut időm öntözésükre és ápolásukra.

Milyen gondozást kívánnak télen az örökzöldek?

2023. december 26. 04:39

Milyen gondozást kívánnak a télen is zöld levelű növények? Valóban kell öntözni őket?

Tartósak és mutatósak: BAUER RAINSTAR csévélődobos öntözőgépek

2023. november 14. 17:40

Az osztrák BAUER cég az öntözés gépeinek specialistája. Kínálatukban megjelennek egyebek mellett a RAINSTAR csévélődobos öntözőgépek is, amelyekből többet is közelről megnézhetnek a hannoveri Agritechnica kiállításra ellátogatók.