Házikert

Magaságyás júniusi teendői: mit vethetek és mit szüretelhetek?

Agrofórum Online

A magaságyás azok közé a termesztési módszerek közé tartozik, melyek más izgalmakat rejtenek, mint a szabadföldi termesztés, mások az érési idők és gyakorlatilag minden más. Akár a fajtára jellemző termesztési idők is lerövidíthetők a kiegyensúlyozott vízgazdálkodásnak és tápanyagnak köszönhetően.

De mi a teendőm júniusban, ha magaságyásom van?

A magaságyásba majdnem egész évben lehet vetni. Kihasználva a kiegyensúlyozottságot nagyobb termésmennyiséggel is lehet számolni növénykultúránként, mégis fajlagosan kevesebb vízre és tápanyagra lesz szükségünk.

Most vethető bátran még retek, tépősaláta, cékla, sárgarépa és zeller is akár, de a fűszernövények nagyja is bőven ráér júniusban vetni ahhoz, hogy szépen szüretelhető legyen még.

Június eleji vetéssel a sörretek szépen fejlődik. Akár egy egész ágyást is befoghatunk a retek részére, mert most még júniusban szépen be is fejesedik, mert nincsen túl meleg a kis növényeknek. A nagy kánikulában már a fejesedés helyett inkább magba fog menni.

Júniusban rövid tenyészidejű sárgarépát is vethetünk magaságyásba. Ha kellő mennyiségű talaj van a magaságyásba, akkor megfelelő méretű répákat fogunk tudni szüretelni.

A fűszerek közül a június a koriander, kapor, zsázsa, bazsalikom vetésének ideje. Talán a metélőpetrezselyemhez késő lehet, de érdemes megpróbálni.

Az áttelelő tépősaláta is nagyszerű választás. Ha folyamatosan szedjük a friss leveleket, akkor kevésbé lesz keserű még nyár végén is.

Önöntözős ágyások

Az önöntözős ágyás egy kincs, főleg amint beköszönt a nyári forróság. Legalább heti egyszer érdemes feltölteni az ágyást vízzel. Mindig addig töltsük, hogy a túlfolyónál már elkezdjen kifolyni a víz. Már ha van túlfolyónk.

Főleg a mélyebben gyökerező és nagylevelű zöldségeknek van szüksége a sok vízre, mint a paprika, paradicsom, rebarbara, sóska, spenót.

A rebarbarák és a sóskák júniusra magot hoznak, ezeket érdemes begyűjteni a következő év megalapozásához.

Az első szüretek

Ha korán ültettük el a cukorborsót, borsót, tárkonyt, francia tárkonyt, akkor ezeket már bátran szüretelhetjük az ágyásokból. Ugyanígy ha magaságyásba neveltük a kakukkfüveinket és a mentát, akkor szintén a koktélokhoz szedhetünk már belőle. Ha zsályánk van, hamarosan el fog virágozni és elkezd magot érlelni, így nem érdemes az elszáradt virágokat levágni, hanem hagyjuk nyugodtan beérni benne a magokat.

Növényvédelem a magaságyásokban

Aktuálisan a levéltetvek keseríthetik meg az életünket és a hangyák szintén. A magaságyásokat is szeretik a hangyák, így ne legyenek illúzióink, sajnos ott is védekezni érdemes ellenük. Főleg a sóskákon és rebarbarákon jelennek meg mostanában.

A paradicsomok első ápolási munkái is elkezdhetők, a támrendszerhez kikötözött paradicsomok hónaljhajtásait csípjük ki és vezessük fel a megmaradt hajtásokat a karó mentén.

A paprikákat ha akarjuk, toppoljuk meg és vezessük Y-ágazásra, így sokkal több paprikát szüretelhetünk szezon végéig.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Milyen káros anyagoktól véd meg minket az anyósnyelv?

2024. október 17. 12:40

Az anyósnyelv az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli, mindemellett nagyon szívós, hálás szobanövény.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

2024. október 16. 11:40

A nyár folyamán jó néhány cserép fűszernövény összegyűjtésére volt lehetőség. Megmutatjuk, milyen igényeik vannak, hogy túléljék a telet.

Mikor indul a „hivatalos” madáretetési szezon?

2024. október 16. 08:40

A madáretetők felállítására a szakemberek azt javasolják, hogy októberben kerüljön sor, amikor általában már szűkösebbé válnak a táplálékforrások.

Kálium: amitől zamatosabb a termésünk

2022. április 23. 05:36

Vannak igen káliumigényes növények, mint például a paradicsom, de vannak kevésbé érzékeny konyhakerti növények is természetesen.

Januári munkák a házikertben

2022. január 18. 10:47

Attól még, hogy tél van és hideg, szinte ugyanúgy vannak kerti munkák még egy hobbikertész kertbarát számára is. Nemcsak a veteményes megtervezése, de akár a téli metszésnek, a szerszámok karbantartásának is ilyenkor van itt az ideje. Nézzük sorra, hogy mi mit csinálunk januárban a kertünkben, gazdaságunkban!

Hogyan űzzük el a vakondot a kertünkből?

2024. május 25. 08:10

Mit tehetünk a szépen gondozott pázsitban fel-feltörő földtúrások ellen?

Kertkialakítás a permakultúra jegyében

2020. szeptember 25. 08:28

Az ausztráliai Bundaberg városában él Anne Goddard a „Gaia ajándéká”-nak (Gaya’s Gift) keresztelt 2 hektáros birtokán. Az ő kutatásának köszönhetően mi is betekintést nyerhetünk az Ausztráliából elterjedt, mára már világviszonylatban is jelentős permakultúra rejtelmeibe, és követve Goddard tízlépcsős tervét, magunk is kialakíthatjuk e gyakorlat szerint a környezetünket.