A magaságyás azok közé a termesztési módszerek közé tartozik, melyek más izgalmakat rejtenek, mint a szabadföldi termesztés, mások az érési idők és gyakorlatilag minden más. Akár a fajtára jellemző termesztési idők is lerövidíthetők a kiegyensúlyozott vízgazdálkodásnak és tápanyagnak köszönhetően.
De mi a teendőm júniusban, ha magaságyásom van?
A magaságyásba majdnem egész évben lehet vetni. Kihasználva a kiegyensúlyozottságot nagyobb termésmennyiséggel is lehet számolni növénykultúránként, mégis fajlagosan kevesebb vízre és tápanyagra lesz szükségünk.
Most vethető bátran még retek, tépősaláta, cékla, sárgarépa és zeller is akár, de a fűszernövények nagyja is bőven ráér júniusban vetni ahhoz, hogy szépen szüretelhető legyen még.
Június eleji vetéssel a sörretek szépen fejlődik. Akár egy egész ágyást is befoghatunk a retek részére, mert most még júniusban szépen be is fejesedik, mert nincsen túl meleg a kis növényeknek. A nagy kánikulában már a fejesedés helyett inkább magba fog menni.
Júniusban rövid tenyészidejű sárgarépát is vethetünk magaságyásba. Ha kellő mennyiségű talaj van a magaságyásba, akkor megfelelő méretű répákat fogunk tudni szüretelni.
A fűszerek közül a június a koriander, kapor, zsázsa, bazsalikom vetésének ideje. Talán a metélőpetrezselyemhez késő lehet, de érdemes megpróbálni.
Az áttelelő tépősaláta is nagyszerű választás. Ha folyamatosan szedjük a friss leveleket, akkor kevésbé lesz keserű még nyár végén is.
Önöntözős ágyások
Az önöntözős ágyás egy kincs, főleg amint beköszönt a nyári forróság. Legalább heti egyszer érdemes feltölteni az ágyást vízzel. Mindig addig töltsük, hogy a túlfolyónál már elkezdjen kifolyni a víz. Már ha van túlfolyónk.
Főleg a mélyebben gyökerező és nagylevelű zöldségeknek van szüksége a sok vízre, mint a paprika, paradicsom, rebarbara, sóska, spenót.
A rebarbarák és a sóskák júniusra magot hoznak, ezeket érdemes begyűjteni a következő év megalapozásához.
Az első szüretek
Ha korán ültettük el a cukorborsót, borsót, tárkonyt, francia tárkonyt, akkor ezeket már bátran szüretelhetjük az ágyásokból. Ugyanígy ha magaságyásba neveltük a kakukkfüveinket és a mentát, akkor szintén a koktélokhoz szedhetünk már belőle. Ha zsályánk van, hamarosan el fog virágozni és elkezd magot érlelni, így nem érdemes az elszáradt virágokat levágni, hanem hagyjuk nyugodtan beérni benne a magokat.
Növényvédelem a magaságyásokban
Aktuálisan a levéltetvek keseríthetik meg az életünket és a hangyák szintén. A magaságyásokat is szeretik a hangyák, így ne legyenek illúzióink, sajnos ott is védekezni érdemes ellenük. Főleg a sóskákon és rebarbarákon jelennek meg mostanában.
A paradicsomok első ápolási munkái is elkezdhetők, a támrendszerhez kikötözött paradicsomok hónaljhajtásait csípjük ki és vezessük fel a megmaradt hajtásokat a karó mentén.
A paprikákat ha akarjuk, toppoljuk meg és vezessük Y-ágazásra, így sokkal több paprikát szüretelhetünk szezon végéig.