Ha eddig vártunk a gyökérzöldségek magvetésével, akkor most már biztosan itt az idő. Van persze, amivel elkéstünk már, de sokat most kell pont vetni ahhoz, hogy jó termést szedhessünk fel ősszel és nyár végén.
Mivel késtünk el?
Direkt azzal a résszel kezdem a listát, amit már nem érdemes, szerintem ilyenkor vetni, mert hosszú tenyészidejűek, és ha nem vetettük el még január-február magasságában, akkor már nagyon télen jön el a betakarítási idő is, ami tudjuk jól, hogy mindig évfüggő, hogy mennyire lesz cudar telünk.
Egyik ilyen a paszternák, mert 300 naposak nagyjából a fajták – vagy még több is -, így sokan akár tél alá is vetik, hogy nyár vége felé már legyen egy szedési lehetőség.
A retekkel is többnyire el vagyunk késve, mert ha nagyon berobbannak a melegek, akkor sajnos már magba fog menni és nem fejesedik a gyökérrész.
Tavaly nálunk már a március végén vetett retkek szinte rögtön átmentek virágzásba és egy csenevész gyökéren kívül alig lett belőle bármi.
Mit vessünk most a gyökérzöldségek közül?
Ebben az áprilisi időszakban most a céklát, sárgarépafajtákat, fehérrépákat vetem, és ha már a fehérrépát vetjük, akkor a sorközökbe metélőpetrezselymet is rakok, mert így maximális a helykihasználás.
Ugyanígy előre eltervezem, hogy hova kerül majd paprika és paradicsom, ki is jelölöm a sorokat és a sorközökbe dughagymát teszek újhagymának. Ugyanígy a sorközöket megtölthetjük a jobb helykihasználás érdekében fejes salátával.
Mi legyen a vakondokkal?
Amint elkezdődik a szezon és a szabadföldi vetés, rögtön a vakondokkal is elkezd meggyűlni a bajunk. Tudjuk jól, hogy a vakond védett állat és ökológiai oldalról fontos szerepet is betölt a kertben, hiszen a lótetű egyik fő ellensége, de azt is muszáj megemlíteni, hogy a hasznos szervezeteket is ugyanúgy megeszi, mint a károsakat. Földigiliszták sokasága esik áldozatul munkájának és túrásaival ráadásul kitúrja a veteménybe elpalántázott növényeket, elrágja a gyökereket. Ezzel bármennyire is védett állat, sajnos nagyon sok kárt is okoz. Vállalom a véleményem gazdálkodóként. Így nem is véletlen, hogy évek óta kísérletezek a természetes ellenségeken a vakond ellen.
Az utóbbi években igazi fokhagyma-nagyhatalom lettünk ennek köszönhetően, mert a leduggatott fokhagymagerezdek vakondriasztóval kombinálva nagyon szépen távol tartják az ágyásoktól őket.
Így alapvetően természetes megoldásunk is lesz és sok fokhagymánk, ami azért egy nagy kincs tud lenni. A fokhagyma virágzata ráadásul szép és jól mutat vegyes évelőágyásokban is, tehát nemcsak a gyökérzöldséges ágyásunkat védhetjük fokhagymával, de még a virágágyásokat is. A fokhagyma amúgy természetes levélbolha-ellenes hatású is.