Házikert

Pici balkon nagy terméssel

Agrofórum Online

A balkonon is lehet termelni, ráadásul nagyon is jól, ha praktikus dézsákat, termesztőedényeket veszünk. Mondom a tippjeim, ami nekem is bevált régen társasházi erkélyemen.

Sok évvel ezelőtt nekem sem voltak hatalmas földjeim és gazdag termőtalajom. Pár éven át egy társasházi lakásban, kicsi erkéllyel léteztem, mert a sors így hozta a nagy vidéki élet előtt. Viszont a kert ott is hiányzott és mindent elkövettem, hogy az alapvető kedvenc zöldségeimet ott is megtermelhessem.

Mi kell a pici balkonra?

Egy korábbi cikkben már írtam, hogy a légkondicionáló berendezésből csepegő vizet is felfogtam és hasznosítottam az erkélyünkön. De emellett gyűjtöttem az esővizet is, mert még erkélyen is lehet ilyesmit tenni, bármekkora az erkélyünk.

Akkora dézsákat vettem, melyek mellett még el lehetett férni a balkonon is, hogyha néha kiülnénk esténként egy pohár borral a kezünkben. A dézsákba tápanyagdús, jó vízáteresztő talajkeveréket vásároltam (saját komposzt és termőföld híján) és némi perlitet is vettem, hogy még levegősebb legyen a talajom.

Már csak a palántákról kellett gondoskodni.

Milyen zöldségeket termeszthetünk kis balkonon?

A zöldségek egy részénél az a szerencse, hogy vannak kompakt, kistermetű verziók is. A törpe koktélparadicsom, a gyerekkézbe való méretű paprika és még minisárgarépa is létezik. Ha elég mély dézsát vettünk, akkor akár magaságyásként is funkcionálhat, ami szintén nagyszerű dolog ám, hiszen kibővíthető a termeszthető növények listája.

Tavasztól őszig a zöldségek és fűszerek egész garmadáját termelhetjük meg még pici balkonon is. Egy körülbelül 40 cm átmérőjű dézsában simán elfér egy tő paradicsom, egy tő paprika, egy metélőpetrezselyem és egy kisebb tő bazsalikom is. De hogyan? Ilyen kis helyen? Bizony ám!

Hogyan készítsünk lépcsőzetes felületet a dézsában?

A legtöbb esetben  a dézsán belüli elrendezéssel jól kiváltható a helyhiány, hiszen lehet felfelé terjeszkedni. A paradicsomot karózzuk ki, az alsó leveleket mindig szedegessük vissza, illetve kacsoljuk is meg. Így a helyigénye a paradicsomnak csökkenthető.

A paprikafajták esetében is lehet a mérettel játszani. Ha a paprika csúcsát kicsípjük, akkor két irányba elkezd elágazni. Így akár a korláthoz fel is kötözhetjük két szálon a paprikát, ami így már dupla akkora mennyiséget fog teremni.

Pár fűszernövény is elfér így még a dézsában, mivel ezeket a növényeket rendre meg is szedjük a konyhai feldolgozáshoz, úgysem lesznek hatalmas méretűek.

Az üres helyekre duggathatunk hagymát is újhagymának, tehetünk a dézsába malabári spenótot is akár, hiszen az még nyáron is megterem.

Egy kis növényvédelem

Ha balkonládáink vannak tele egynyárival, balkonnövénnyel, akkor abba is ugyanúgy duggathatunk fokhagymát, dughagymát újhagymának. Ez többek között azért praktikus, mert gyéríteni tudja a kártevő rovarok számát is, így spórolva meg nekünk a kellemetlenségeket.

Ha van egy vízzel teli dézsánk, akkor érdemes kipróbálni még balkonon a vízkultúrás salátát is, amihez nem kell csak egy kis hungarocell lap, amit megfúrunk, abba beletesszük a salátapalántát, rátesszük a vízre és a gyökerek a vízbe érve fejlődnek, felette meg a fejes saláta. Nagyon izgalmas játék még a gyerekeknek is, így jó nyári projekt lehet a vakációra!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Mitől hervadnak el a paradicsompalánták?

2020. május 8. 09:12

A napokban kiültetett paradicsom palánták levelei kifehéredtek, lekókadtak, elszáradtak, rendre az összesnek. Ültetési hiba? Még gyenge palánták? Fél maréknyi marhatrágyát szórtam a palánták köré nem közvetlenül a szárához erre tettem még egy kis földet majd ezután locsoltam jól be. Okozhatta ez a gondot? Válaszát előre is köszönöm!  

Mit tehetünk a paradicsom új leveleinek sárgulása ellen?

2022. május 25. 04:36

A kiültetett paradicsompalántáim új levelei, csak azok, sárgulnak. Mi okozza? Tudom orvosolni?

Hogyan fogjunk magot a kertben?

2024. augusztus 19. 05:40

A kerti növényekből való vetőmaggyűjtés nagyszerű módja annak, hogy fenntarthatóan és költséghatékonyan termesszük a növényeinket. Íme pár ötlet magfogáshoz!

Rohamosan szaporodnak a zöld vándorpoloskák

2020. augusztus 9. 14:47

Takácsatkára szinte minden növénykultúrában számítani lehet, ha szükséges inkább most védekezzünk, nehogy a későbbiekben felszaporodjon a kártevő.