Gyakori tavaszi virágajándék a primula, kedves színes kaspóban ráadásul. Klasszikus virágok közé tartozik, így sok hobbikertész ablakpárkányán landol ilyenkor. De vajon mit érdemes tudni a tartásáról? Kiültethető a kertbe?
A primula az egyik legsokfélébb virágzó dísznövényünk. Rengeteg színvariációja létezik, a legkülönfélébb egyszínű, szemes, cirmos. Ráadásul egész kaspógyártás is épült már rá, így színeiben is hozzáillő kaspókból válogathatunk kedvünkre.
Éppen ezért olyan hívogató primulát ajándékozni.
Amit a primulákról tudni érdemes
A kerti kankalin nem ugyanaz, mint a szobai kankalin. Ezt nagyon sokan összekeverik és elcsodálkoznak egy-egy kiültetés után, amikor a hideg telet nem bírja a primulájuk. A szártalan kankalin tavasszal nyílik sárga virágaival a természetben és védettséget élvez.
A Primula vulgaris, avagy a természetben is előforduló szártalan kankalin továbbnemesített fajtái azok, melyeket elsősorban kapni lehet kora tavasztól.
A szártalan kankalin évelő és régi paraszti kertekben természetesen is előfordult. A mélylila és sárga virágai a leggyakoribbak voltak.
Hozzájuk nagyon hasonló habitusra a Primula obconica, mely a szobai kankalin és célszerűen ne is ültessük ki, vagy csak úgy, ha ősszel be is hozzuk, vissza a lakásba. Bár ez a faj is eredeti élőhelyén évelő és jobban is bírja a hőingadozásokat, nem fagyálló.
Hogyan ápoljuk a kankalinokat?
A kankalinok a félárnyékos, árnyékos helyet kedvelik, a tűző naptól védeni célszerű a növényeket. Télen hűvös helyen érdemes teleltetni őket, mert némi hideg kell a virágzás beindulásához, de ez nem lehet fagypont alatt.
Szaporítani tőosztással szoktuk.
Mivel a jó vízáteresztő talajokat kedveli, tőzeges, enyhén savanyú közeget, így akkor fejlődik a legszebben, ha ezt meg tudjuk nekik adni.
Tűző napra ne ültessük, főleg a hűvösebb, északi kertoldalakat fogja kedvelni. Bár tudom, hogy sokan a déli frontra teszik, mert nagy virágaival a háznak a bejárat felőli oldalánál lenne a legszebb, de hosszútávon, főleg a nyári nagy kánikulákban ez nem lesz jó ötlet.
Tápanyagozásnál nem kell extra dolgokra gondolni, mert természetesen a szerves trágyázást meghálálja, de a gyengébb talajokon is szép növényeket lehet nevelni belőlük.