Mitől válik üvegessé az alma belseje?

Mitől válik üvegessé az alma belseje?

Agrofórum Online

Az almáim belseje üvegessé válik. Mi okozhatja? Kérem szépen tájékoztatásukat a témával kapcsolatban!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almának sajnos számos olyan élettani betegsége van, melyek megjelenése a terméseken okoz problémát. Az egyik legismertebb a főként kalciumhiány okozta keserűfoltosság, de a héjbarnulás, húsbarnulás, üvegesedés, lenticella foltosodás, magházpenészedés, szürkepenészes és egyéb rothadások is gyakorta okoznak nemkívánatos tüneteket.

Az alma termésének üvegesedése egy olyan fiziológiai rendellenesség, amely még a gyümölcsök fákon való érése során alakul ki. Az üvegesedés kívülről nem ismerhető fel, belülről a gyümölcshúsban a szállítónyalábok válnak vízzel átitatottá, üvegesen áttetszővé. Ez az elváltozás a szüret után már nem fokozódik tovább, tárolás során akár szétoszolhat vagy felszívódhat, de nagyobb mértékű károsodás esetében akár húsbarnulásba is átmehet. Ezt a jelenséget egyébként egy szorbitban gazdag folyadék felhalmozódása okozza az almaszövet sejtközi tereiben, csökkentve ezzel a szöveten áthaladó fény szóródását, így válva áttetszővé.

Üveges az alma belseje (fotó: a kérdező felvétele)

Kiváltó oka egyébként termesztési és időjárási tényezőkre egyaránt visszavezethető. Az üvegesség egyrészt erősen fajtafüggő is, de számos fajta esetében előfordulhat ez a probléma. A környezeti körülmények közül a hőmérséklet is hozzásegíthet kialakulásához, akár legyen az magas vagy alacsony. A termések napnak kitett oldala, ahol napközben sejtjei jobban felmelegednek, éjszakára pedig túlzottan lehűlnek gyakrabban érintettek üvegesedéssel. A tápanyagok közül a bór túlzott mennyiségben indukálhatja kialakulását. Ez a kapcsolat a gyümölcs érettségével is összefüggésbe hozható, mivel a bór magas szintje gátolja a gyümölcs lehullását, és a betakarítás idején a gyümölcs előrehaladott éréséhez vezethet.

Emellett a gyümölcsberakódottság is hatással lehet kialakulására. Egyes tanulmányok szerint kisebb termésmennyiséggel rendelkező fák esetében gyakrabban megjelenő probléma a termések üvegesedése. Ez a nagy fotoszintetikus aktivitásnak tudható be, mely által keletkezett felesleges asszimilátumok, pl. savak és cukrok nem tudnak hova beépülni, így a sejt közötti járatokban maradva okozzák azok üvegesedését.

A precíziós termesztési technológiák alkalmazhatósága a gyümölcsösökben

2018. március 3. 11:24

A precíziós gazdálkodás egy váz, amelyet egyéni igényeink és lehetőségeink függvényében tölthetünk meg tartalommal.

Mikor és hogyan érdemes szüretelni a téli almát?

2020. szeptember 14. 10:52

Hogyan állapítható meg, hogy alkalmas a szedésre a téli alma?

Továbbra is aktívak a harlekin katicák a gyümölcsösökben

2019. október 9. 08:17

Gyümölcsfélékből jószerével már csak az alma egy része, a birs és a naspolya várja a szüretet.

Mi okozhatja az almafán rozsdabarna, zárva maradó virágbimbók megjelenését?

2019. április 27. 04:38

K. György kérdése: Almafáim virágai között találtam rozsdabarna színű virágbimbókat, amik nem nyíltak ki. Mi okozhatta ezt? Mikor kell védekezni ellene?