A Sakura-ünnep egy igazán meseszép időszak a cseresznyefavirágzások idején. Eredetileg Japánból származik, de hazai szinten is sok rajongója van és még rendezvényekre is ellátogathatunk ebben az időszakban.
Mi az a sakura és a hanami?
A sakura az nem más, mint a cseresznyefa és maga a hanami a virágnézést jelenti. Sakura-ünnepnek főleg nálunk nevezik, mert valójában hanami ünnepe, vagyis a virágnézés ünnepe az, amikor a sakura, vagyis a cseresznyefa virágozni kezd.
Igazi virágorgia, ami ilyenkor van, döngicsél a méhecskék ezernyi sokasága a fák körül, a mesés cseresznyevirág illata lengi körbe a parkokat, tereket, kerteket egyaránt.
A hanami, vagyis a virágnézés ráadásul egyfajta szent meditációnak is tekinthető, mert a virágok nézése annyira kitisztítja az elmét és boldogsággal tölt el, hogy nem is csoda, hogy a japánok ennyire rajonganak érte. Az egyik leglátványosabb ünnepük is talán ez.
Olyannyira keresett ünnepük, hogy igazi sakura-térkép is készül ilyenkor, melyből most is látszik, hogy Tokióban van a legtöbb egyszerre virágzó cseresznyefa.
Hogyan lehet nekünk is otthon saját sakuránk?
A díszcseresznye egy igen látványos díszfa és szerte az országban kedvelt növény is. Aki látott már teljes pompájában díszcseresznyét, az valószínűleg sosem felejti el, mert ezernyi virága olyanná teszi, mint egy habos, pomponokkal teli rózsákból álló fa. Egyszerűen imádnivaló a virágzás idején, és ha jó fajtát választunk, akkor lombszínével az év többi időszakában is felhívja magára a figyelmet.
Nagy előnye, hogy várostűrő is ráadásul, így gyakori útszéli fa és parkfa. Izgalmas színfoltként sokfelé feltűnik városi faként hazánkban is emiatt.
Talajra és a levegő minőségére sem annyira érzékeny, mint más díszfák, így talán emiatt is ennyire kedvelt.
Hogyan neveljük a díszcseresznyét?
Az egyik legismertebb fajta hazánkban a Prunus serrulata ‘Kanzan’ nevű fajta. Lombhullató fák és közepes méretűre, maximum 8-10 méter magasra nőnek, de csak akkor, ha jó helyen vannak.
Az ültetésre a legjobb időszak a tavasz, így most aktuális kiválasztani a díszfát és azt is, hogy hova szeretnénk ültetni. Mivel közepes termetű lesz, így más fáktól egy jó 5-7 métert érdemes hagyni. Így lesz a leglátványosabb a kúp alakú lombkoronája is.
A napos, esetleg a félárnyékos helyet kedveli, árnyékba ne tegyük.
Közepes vízigényű, de amíg jól be nem gyökerezik, addig rendszeres és alapos öntözést igényel.
Fagytűrő, így téli védelmet nem igényel, még az első évben sem.
Viszonylag sűrű lombkoronát nevel, így érdemes a nagyon befelé menő ágakat levágni, hogy szellősebb legyen a korona, és még inkább problémamentes legyen a növényvédelme is.