A talajtakarás egész évben egy fontos része a kerti munkáknak, mert minden évszakban megvan a szerepe. Az ökológiai szemléletek egyik alapja az, hogy a talajlakó élőlényeket ugyanúgy védeni kell, mint a talajfelszín felett lévőket.
Az őszi talajtakarásnak is megvan a maga szerepe a rendszerben. Míg nyáron a kipárolgó talajnedvességet fogja vissza és egyben hűti a talajt a növények körül, addig ősszel kicsit más szerepet tud betölteni.
Rejtekhely az állatoknak
Egyrészt a rovaroknak is búvóhelyet nyúlt, ami miatt növényvédelmi kérdéseket is felvet. Ahogy a hasznos rovarok, úgy a kártevők is meg tudnak benne bújni és át tudnak telelni a mulcsrétegben.
Egyes kártevők esetében ez kifejezetten nem is praktikus, viszont ilyenkor mindig azt is figyelembe kell venni, hogy a mérlegnek két oldala van, így az áttelelő kártevőket szembe kell állítani a talajtakarás hasznosságával.
Később hűl le a talaj
Ahogy tavasszal lassabban melegszik fel a talaj, ha le van takarva, úgy ez az őszi időszakban is kihasználható, mert a felmelegedett talaj nehezebben hűl ki, vagyis kitolható a termelési idő. Ilyenkor egy jól kialakított talajtakart kertnél a felszíni hosszú vagy szokta csak a növényzetet károsítani, de sokszor akár tél alól is lehet szüretelni benne.
Mivel később hűl le a talaj, így akár szeptemberben is tudunk újhagymát duggatni a mulcsozott részekre. Így ha szerencsés évünk van, akkor karácsonykor is kerülhet újhagyma a reggelizőasztalra.
Ugyanígy a retek és salátaféléknek is kedvez a talajtakarás, mert pont a fentebb említett okokból még akár szép termést is remélhetünk ősszel, ősz végén.
Nem szárad ki a talaj
Akár tél van, akár még csak ősznél járunk, a talajtakarásnak van egy nagyszerű vízmegtartó képessége is. Ez azt jelenti, hogy a víz bejutva nem tud hamar kipárologni még a melegebb őszi napokon sem, ugyanígy a hó olvadása után is sokáig nedvesen tartja a talajt a felszínre terített mulcsréteg.
Mivel az utóbbi időkben a víz egyre nagyobb kint lett, így a talajtakarással az értékes vizet őrizhetjük meg. Legyen az esővíz, öntözővíz vagy más csapadékformák, a tavaszi csírázás is eredményesebb egy nedvesebb talajban és a bomlások is tökéletesebben tudnak lezajlani, ha nem száraz a talajunk. Bomlás minden talajban van, a lebomló szerves anyagok folyamatosan a növények számára felvehetővé válnak.
Mindenkit csak bátorítani tudok a talajtakarással való gazdálkodásra, mert nemcsak a gyomok ellen lehet hatékonyan felvenni a küzdelmet, de számos jótékony hatása is van ökológiai szempontból.
Ideális talajtakarási megoldás lehet a szalma, gyommagoktól mentes széna, gallyakból készült mulcsok (gallydarálékok), de ugyanígy a kevésbé környezetazonos anyagok használata is járható út, mint a geotextil, az agroszövet. A nejlonos takarástól azért óvva intenék mindenkit.