24℃ 21℃
július 15. Örkény, Henrik, Roland, Bonaventúra
Házikert

Tippek kánikula idejére, amiket a kertben használhatunk

Agrofórum Online

Most, hogy itt van az igazi nyári kánikula, a kertben is másképp kell dolgozni, és kicsit át kell formáljuk a kertről alkotott gondolatunkat. Tippek következnek kánikula idejére, hogy a kert újra örömhely legyen.

A kertről sokáig azt gondoltuk, hogy csak a dizájn a fontos és egyfajta presztízskérdés a kertünk. De ezek mind az egó játékai és az utóbbi években már kezd megfordulni a kocka: elkezdett végre fontos lenni az ökológia is a dizájn mellett. A kánikula idejére vonatkozó tippek között is inkább a fenntartható kert és az ember kapcsolata a fő vezérszál, így nyitott szívvel és nyitott elmével kell(ene) olvasni most ezt az írásomat.

Fásítsunk, de ne ész nélkül!

Mindig csak azt halljuk, hogy fásítsunk, fásítsunk. Ezzel nem is lenne baj, csak a hogyan egy nagyon fontos kérdés. Ha megfelelő fafajokkal állunk neki, amik a mi kertünkhöz, kertünk talajához, helyi mikroklímához igazodnak, akkor nagyszerűen járunk el. De ha a dizájn oldalról fogjuk csak meg és pálmafáktól kezdve a hazai klímához egyáltalán nem illeszkedő fafajokkal dolgozunk, akkor tévúton járunk. Hosszútávon biztosan.

Cserjékre ugyanúgy szükség van

Mérges tudok lenni, amikor azt olvasom, hogy csak a fák adják meg a megoldást, mert ez messze nem igaz. A kerti élőlények nagy része nem a lombkoronában húzza meg magát, hanem a cserjeszintben és egyéb búvóhelyeken (pl. rőzsekupacok alatt). Így, ha egy kertben csak a fák és évelők dominálnak, akkor a cserjeszintre is oda kell figyelni. A cserjék szelet is fognak egyébként, és mivel létrejön a klasszikus gyepszint – cserjeszint – lombkoronaszint, így a kerti pára is jobban megmarad, a helyi mikroklíma is javulni fog. 

Tippek kánikula idejére
Heti párszor jól esik a növényzetnek a felülről jövő, úgynevezett frissítő öntözés is (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/locsolas-ontozes-viztomlo-kozelkep-4207906/)

Öntözni csak okosan

Heti párszor jól esik a növényzetnek a felülről jövő, úgynevezett frissítő öntözés is, mert ilyenkor felfrissülnek, a por lejön a levelekről és olyan, mint nekünk egy kis wellness. De alapesetben nagy kánikulában a legjobb, ha helyileg öntözünk, pl. csepegtető öntözőrendszerrel, hiszen így csökken a feleslegesen elpárolgott víz is, kevesebb a vízveszteség öntözéskor. 

Mulcsozzunk és mulcsozzunk!

Tudom, a kavicstenger is divatos, de tegyük félre most ezt az irányzatot, mert ennyiből le is betonozhatnánk a kertet. Ha jól mulcsozunk és megfelelő térállásba ültetjük a növényeket, akkor egy nagyon jól működő rendszert hozunk létre. Erre való a komposzthagyó mulcs is például, ahol mindent nyugodtan az ágyásba lehet szecskázni, ott helyileg fog komposztálódni. A mulcs egy időben csak dekorációs céllal került a kertekbe, majd elkezdték az emberek megismerni a gyomelnyomó képességét is, de mára már ismert a víztartó képessége is. Elegendő vastagságban, egy jó 5-10 cm vastagságnál már szépen megtartja a talajban a vizet, ami nagy aszálykor a növényeknek egy stabil és kiszámítható vízfelvételi lehetőséget fog biztosítani.

Kiemelt kép: Pexels

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

A szántás mellett igen kevés érvet sorakoztathatunk fel – interjú Dr. Gyuricza Csabával

2023. október 13. 14:10

Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora lapunk számára adott interjújában feltárta meglátásait, többek között a jelenleg uralkodó talajművelési gyakorlat kapcsán.

A válság nemcsak kihívást, lehetőséget is hoz a magyar termelőknek

2022. szeptember 12. 09:45

Ahogy a teljes magyar agrárszektor, úgy a paprikatermesztők számára is komoly kihívásokat hozott az elmúlt egy év.

Hogyan kell öntözni az erkélyen nevelt citromfát?

2023. június 7. 04:36

Erkélyen nevelt citromfát hogyan kell öntözni? Miről tudom, hogy vizet kér, vagy túlöntöztem?

Miért barnulnak a cukorsüvegfenyő levelei?

2019. november 7. 16:38

É. Lajos kérdése: Cukorsüvegfenyőim levelei idén nyáron és még most is barnulnak, potyognak. Mi okozhatja, menthetők még?