Vajon a tűleveles komposzt tápanyagokban gazdag „löketet” ad a kertjének, vagy épp ellenkezőleg: káros hatással van rá? A válasz... nem az, amire a legtöbben gondolnak.
A tűleveles komposzt a komposztálás talán egyik leginkább félreértett területe. Persze, van némi zűrzavar a fejekben már azzal kapcsolatban is, hogy egyáltalán komposztálható-e a konténerekben összegyűjtött tűlevél-halom, amivel kapcsolatban már régóta úgy tartják, hogy túl savas az erre a célra.
Ez a feltételezés nem teljesen alaptalan. Sok balatoni nyaraló kertje vörösfenyőktől zöldell, és ott sem kell laknunk, hogy az utcán elsétálva lássuk, az ilyen kertekben nehezen lehet kertészkedni, hiszen júniustól szeptemberig folyamatosan hullik a fenyőtű. Igaz, remek mulcsot adnak, de egy kicsit túlontúl is jól működnek. Ráadásul elég nagy különbség van aközött, hogy célzottan használjuk a fenyőtűleveleket mulcs formájában, és aközött, hogy minden nap, ha akarjuk, ha nem, fenyőtű borítja be a kertünket.
Ha Ön sokat járt már fenyőerdőkben, akkor pontosan tudja, hogy ezeken a területeken alig van aljnövényzet. Egyesek szerint ez azért van így, mert a talaj túl savas ahhoz, hogy bármi is meg tudjon teremni benne, de mások úgy vélik, azért van ez így, mert a lepotyogott tűlevelek szilárd mulcsréteget képeznek a föld felett, nem pedig azért, mert mindent megölnek, ami az útjukba kerül.
A fenyőfák környezetében lévő talaj valóban savas, de ez annak köszönhető, hogy a fenyők a savas környezetben érzik jól magukat. Ráadásul az örökzöldek gyökerei általában nem hatolnak olyan mélyen a földbe, mint más erdei fáké, ami azt jelenti, hogy a többi növényeknek nagyobb konkurenciaharcot kell vívnia a letelepedésért. No és, mivel ezek a fák örökzöldek, és általában nem sok fényt engednek át a lombkoronán, ez sem előnyös a többi növényre nézve.
Most azonban, hogy megcáfoltuk a tűlevelekkel kapcsolatos téveszméket, beszéljünk arról, hogy használhatunk-e tűleveles komposztot a zöldségeskertben vagy sem!
A tűleveles komposzt használata a kertben
Először is: tudnia kell, hogy a fenyőtű komposztja savas kémhatású. Ha kizárólag tűleveles komposztot használna, az meglehet, túl sok lenne a zöldségeinek. A tűlevelek azonban meglepően jó hatással lehetnek a veteményesére, például komposzt-alapanyagként.
Mielőtt azonban elkezdené a komposztáláson törni a fejét, nem árt, ha tudja: a fenyő tűleveleiből kiváló mulcs is készíthető, és ily módon, akárcsak a legtöbb más típusú mulcs, javítja a talaj nedvességtartalmát, stabilizálja a talaj hőmérsékletét, segít a gyomok visszaszorításában, és lassan bomlik le, így nem kell sűrűn pótolni.
A tűleveles komposztról való legutolsó tudnivaló, amivel nem árt, ha tisztában van, a következő: a tűleveleken található viaszos bevonat, az úgynevezett kutikula megnehezíti a különféle mikroorganizmusok lebontási folyamatait. Ezt a folyamatot némileg felgyorsíthatja, ha megvárja, amíg a tűlevelek megszáradnak, mielőtt összegereblyézi és a komposzthalomba helyezi őket. De úgy is felapríthatja őket, hogy a fűnyíróval áthalad rajtuk, majd a törmeléket a komposztládába önti. Kérdés, hogy mi van akkor, ha a komposzt többi része ekkor már beérett? Kell-e aggódnia amiatt, hogy ez csökkenti a talaj pH-értékét?
Mi az igazság a tűlevelekkel kapcsolatban a komposztban?
Bár a tűlevelek savasak, lebomlásuk során sokszor olyan sokat veszítenek a savasságukból, hogy akár a semleges pH-t is megközelíthetik. Amy Jo Detweiler, az Oregoni Állami Egyetem kertészmérnöke szerint mindaddig, amíg a tűleveleket a komposztkupac körülbelül tíz százalékára korlátozza, nem valószínű, hogy azok jelentős hatással lesznek a kerti talaj savasságára. Mindemellett ne feledje, hogy akár mulcsra, akár komposztra van szüksége, a fenyőtű egy nagyszerű (és INGYENES!) alapanyagforrás. Csak ne vigye túlzásba.
Használt már Ön is tűleveleket a komposztjában? Milyen hatással volt ez a növényeire? Szívesen meghallgatnánk a tapasztalatait hozzászólás formájában.
A cikket fordította: Ordódy Eszter