Az őszi metszés nagy mértékben befolyásolhatja a növényeink következő évi növekedését. A megmetszett fák és cserjék egészségesek, erőteljesek és stabilak maradnak, valamint megakadályozzák, hogy a nagyméretű fajták átvegyék az uralmat a kertben. Az ősz tökéletes évszak a metszésre!
A lombhullató növények ősszel elhalványodnak és „álomba szenderednek”, hogy energiát takarítsanak meg a hideg hónapok alatt. Egy kis metszés segítségével azonban a bokrok és fák tavasszal megerősödve térnek vissza – és remélhetőleg elkerülik azt is, hogy a téli szélviharok és a kemény fagyok hatására eltorzuljon a formájuk, vagy elveszítsék az ágaikat.
A metszéssel az esetleges sérüléseket és betegségeket is eltávolíthatjuk, mielőtt azok továbbterjednének, és a növények méretét és alakját is rendbe tehetjük, amennyiben ezt szükségesnek látjuk. A visszavágott cserjék és fák között ráadásul télen több fény jut a kertbe, ennek pedig a többi növény is hasznát veszi.
Első teendőként vegye számba, melyek azok a növények a kertjében, amiket mindenképp meg kell metszenie. Ne vágjon bele csak úgy, és ne kezdjen el ágakat vagdosni koncepció nélkül. Ez ugyanis asszimmetriát, lyukakat és torz fákat eredményez. A lombhullató fákat és cserjéket minden ősszel enyhén vissza kell metszeni. Az örökzöld fáknak ritkán van szükségük nagyobb beavatkozásra, de nyár végén eltávolíthatja az elhalt vagy sérült ágakat.
A legtöbb fa és cserje igényli az őszi metszést, de egyes fajták a késő téli metszést kedvelik – erre a rózsa a legjobb példa. Ha bizonytalan valamiben, keressen rá az interneten az adott növényére vonatkozó metszési időre.
AMIRE SZÜKSÉGE LESZ
A metszéshez szükséges eszközök:
- Kertészkedésre alkalmas kesztyű
- Metszőolló
- Ágvágó
- Fűrész
Egy rossz pengéjű metszőolló egyenetlen vágási felületet eredményez, ami árthat a növénynek és melegágya lehet a sérülés mentén kialakuló fertőzéseknek. Ennek elkerülése érdekében minden használat után tisztítsa meg a pengéket olyan fertőtlenítőszerrel, amely elpusztítja a baktériumokat, így nem kell amiatt aggódnia, hogy azok elterjednek a kertjében.
A magasabb növények és a puhább ágú bokrok esetében olyan ágvágó ollót válasszon, amelynek hosszú nyele van, hogy nagyobb legyen a hatósugara. A nagy ágak eltávolításához egy éles fűrészre is szüksége lehet.
HOGYAN KELL A FÁKAT ÉS BOKROKAT MEGMETSZENI?
ELSŐ LÉPÉS
Mielőtt elkezdené, döntse el, milyen formát szeretne elérni. A fák esetében a borospohár vagy serleg körvonalára, a bokrok esetében pedig a szimmetrikus formára törekedjünk. Az a legjobb, ha a növény természetes alakjával dolgozunk, és olyan harmonikus formára törekszünk, amely beleillik a rendelkezésre álló terület képébe.
Egyszerre mindig csak egy ágat távolítson el, és gyakran lépjen hátra, hogy ellenőrizze a munkáját. Ha már elkészült, késő lesz meggondolnia magát! Ha egy egész ágat távolít el, vágja vissza a törzsig, ne hagyjon csonkot a levegőben.
MÁSODIK LÉPÉS
Ha megkurtít egy ágat, mindig közvetlenül egy egészséges rügy, rügypár vagy oldalhajtás fölött vágja le. Ez azért fontos, mert a következő rügyből új ágak fognak nőni a vágási pont alatt.
Törekedjen arra, hogy a vágás és a rügy között legalább 0,5 cm távolság legyen. Ha túl közel vág bele a fába, megsértheti a rügyet, ha viszont túl nagy távolságot hagy, a felesleges ág elrothadhat, ezáltal a növényt fertőzéseknek teheti ki.
HARMADIK LÉPÉS
Próbálja meg az ágat egy kiálló rügyig visszavágni. Ha olyan rügyet választ, amely befelé néz, akkor az összes új ág a fa közepe felé fog nőni, amitől a fa kuszának és rendezetlennek fog tűnni.
Ha teheti, a vágást 45 fokos szögben végezze, hogy a nedvesség ne gyűljön össze a sebben. Ez segít a gyorsabb összezáródásban. Ügyeljen arra is, hogy elkerülje azokat az ágakat, amelyeken fészkek vannak – lehet, hogy a madarak jelenleg nem használják őket, de sok faj évről évre visszatér ugyanabba a fészekbe.
A NAGYOBB ÁGAK ELTÁVOLÍTÁSA
Ezt a munkafolyamatot a legegyszerűbb fokozatosan, egy éles fűrész segítségével elvégezni. Először távolítsa el az ág nagy részét, és vágja le 20 cm-re onnan, ahol a törzsbe csatlakozik. Ezután távolítsa el a megmaradt csonkot.
ELSŐ LÉPÉS
Az a legjobb technika, ha a vágást mindig alulról kezdi. Először egy apróbb vágást ejtsen az ág alján, majd felülről vágjon bele a fába, egészen az alsó vágásig. Ez megakadályozza, hogy a kéreg felszakadjon, amikor az ágat lefűrészeli.
MÁSODIK LÉPÉS
Miután eltávolította az ág első részét, távolítsa el a csonkot ugyanezzel a technikával. A vágást ferdén lefelé és a törzstől távolodva végezze el, hogy az esővíz ne gyűljön össze a vágás felületén és ne okozzon rothadást.
NE FELEDJE…
A metszés befejezése után nem szükséges sebfestékkel lezárni az eltávolított ágak helyét, kivéve, ha szilva- és cseresznyefákat metszünk.
Győződjön meg róla, hogy eltávolította a gyenge, egymáshoz tapadó, befelé növő vagy egymást keresztező ágakat, majd vágja vissza a túlburjánzott részeket, hogy a fa alakja harmonikus legyen. Ha minden rendben van, a megmetszett fák és cserjék készen állnak a télre.
A metszés egyszerű őszi feladat, amely megvédi növényeit a tél folyamán, és segít megóvni kertjét a betegségektől, így mindenképpen megéri! Nézze meg, hogy melyek azok a növények, amelyeket most kell rendbe tennie, és melyek azok, amelyeket a szezon egy kicsit későbbi szakaszában is ráér visszavágni.
A cikket fordította: Ordódy Eszter