Kitekintés
Fizetett tartalom
Kitekintés
Fizetett tartalom

Hamarosan oltással védekezhetünk a kártevő rovarok ellen?

Hamarosan oltással védekezhetünk a kártevő rovarok ellen?

Agrofórum Online

A kutatók olyan gombafajjal oltották be a repcét, amely a biológiai növényvédelemben egyes kártevő rovarfajok elleni kiemelkedő hatékonyságáról ismert. Az egyes szimbionta gombafajok és haszonnövények közötti kapcsolat kiaknázása a mezőgazdaság új korszakának kezdetét jelentheti, amely során a növények ellenálló képessége javul, és a hagyományos növényvédő szerek ökológiai lábnyoma minimálisra csökkenhet.

A finn Turkui Egyetem által vezetett, és a sciencedaily.com-on közzé tett tanulmánykivonat szerint, egy vadon élő, és bizonyos rovarokat pusztító gombafaj felhasználható a repce oltására, így egyedülálló, szimbiotikus kapcsolat alakulhat ki. A felfedezés hozzájárulhat a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok körének bővüléséhez.

A kutatók a Beauveria bassiana nevű gombafajt használták, mely a biológiai növényvédelem területén, permetszer hatóanyagaként már ismertnek tekinthető. E készítmények felületi alkalmazása, és UV-érzékenysége azonban arra késztette a kutatókat, hogy olyan alternatív felhasználási módot fejlesszenek, mint a növényi oltás. Az endoszimbionta módon, vagyis a növény belsejében élni képes gomba védettséget eredményez a növényt megtámadó kártevő rovarok ellen.

A korábbiakban említett eredményeken túl, az endoszimbiózis hatására számos egyéb jótékony folyamatot írtak le a kutatók, úgy, mint az antioxidáns hatásukról ismert vegyületek bioszintézisének fokozódását. A kutatók tervei között szerepel továbbá annak kiderítése, hogy a gombafaj milyen hatással van a növénynek a környezeti stresszhatásokkal szembeni ellenálló képességére, és hogyan befolyásolja a termés minőségét.

A mikroszervezetek növényegészségügyben betöltött szerepének egyre szélesebb körű elismerésével és a fejlett biotechnológiai eszközök segítségével úgy tűnik, hogy új kapuk nyílhatnak a mezőgazdaság ökológiai lábnyomának csökkentése irányába.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A házi macskák komoly egészségügyi veszélyforrást jelentenek

2024. február 26. 07:10

Egy kutatás rávilágít arra, hogy a szabadon élő házi macskák a zoonotikus kórokozók potenciális forrásai és egyben a veszélyeztetett vadon élő állatok természetvédelmi kockázati tényezői is.

Döbbenetes küldetéssel indult szonda a Hold déli sarkvidékére

2024. február 18. 12:10

A héten sikeresen útnak indult az amerikai Intuitive Machines magánvállalat holdszondája a Hold déli poláris vidékén tervezett leszállásra.

Ezért csodaszer a tungolaj

2024. február 16. 09:10

Nagyjából 10 évvel ezelőtt még csak a Nyugat-Európában élő rokonok, barátok elmondásából ismertük a krónikus szakemberhiányt és az ezzel járó gondokat. Immár a mi napjaink meghatározó részévé vált mindez és zömmel kikényszerítette a megoldást is.

Új álskorpió-fajt fedeztek fel Magyarországon

2024. február 9. 09:10

A több mint 83 millió éves példány egy Ajka környéki borostyánzárványból került elő. A kutatók szerint a fosszília arra utal, hogy ezek a piciny ízeltlábúak a párás, szubtrópusi éghajlati viszonyok között az egész eurázsiai szárazföldön elterjedtek lehettek.