Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Aszálykárok mérséklésére magyar-vietnámi közös kutatási, fejlesztési projekt ért véget

BioFil Kft.

A Biofil Mikrobiológiai, Géntechnológiai és Biokémiai Kft. 67.986.800,- Ft vissza nem térítendő támogatást nyert a Magyar-vietnámi ipari kutatás-fejlesztési együttműködési pályázati kiíráson 2017. évben. A „Kombinált mikrobiológiai talajoltóanyag fejlesztése a növények stressztűrésének fokozására és tápanyag ellátásának javítására Vietnamban a kávé és feketebors, Magyarországon a kukorica szántóföldi termesztésében” című pályázatot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatta.

A magyar és vietnámi mezőgazdaságban egyaránt komoly kockázat a súlyos talajszerkezet romlás, a talaj mikrobiológiai elszegényedése, termékenységének gyors és erőteljes csökkenése – főleg a fokozott műtrágyahasználat és a talajt nem kímélő művelési módok miatt. Ehhez járul még hozzá az éghajlatváltozás okozta egyenlőtlen csapadékeloszlás és az egyéb anomáliák megjelenése. A közös munkával létrejövő kombinált talajoltóanyag alkalmas eszköz lehet az aszály okozta károk mérséklésére nemcsak Vietnámban a kávé és feketebors termesztésében, hanem a magyarországi fő szántóföldi növénykultúrák, így a kukorica esetében is. A növények gyökérzetének, a felszívó felületnek növelésével javul a vízfelvételi hatékonyság, mely aszályos körülmények között kulcsfontosságú lehet.

A BioFil Kft-nél végzett K+F munka során két olyan komplex talajoltó mikrobiológiai készítmény prototípusa jött létre, mely hasznos gombákat, és növényi növekedést serkentő talajbaktériumokat kombináltan tartalmaz. A prototípusok javítják a növények és a talaj vízháztartását, a talaj szerkezetét és termékenységét, emellett termésnövelő hatásúak, és ami kiemelendő, kedvezőtlen termesztési viszonyok között is hatékonyan működnek.

A kísérletek alapjául szolgáló baktériumokat és mikorrhiza gombákat a pályázatban szereplő magyar és vietnámi kutatók izolálták és jellemezték. A laboratóriumi mérések eredményei alapján a tenyészedényes, üvegházi növénykísérletek eredményei minden várakozást felülmúltak, egyes kezelések pl. akár 400%-os zöldtömeg növekedést is mutattak. A szabadföldi kísérletekben is jelentős hozamnövekedést okoztak a kezelési kombinációk, a legkiemelkedőbb esetben több mint 50%-os terméstöbbletet értek el.

„ A magyar-vietnámi közösen fejlesztett kombinált talajoltó anyag a kukoricában is nagy segítség lehet”

Mikorrhiza gombákat és ún. helper vagy támogató baktériumokat kombináltan tartalmazó oltóanyagok még nem állnak a rendelkezésre sem Vietnámban, sem Európában, így Magyarországon sem. Az előrejelzések szerint azonban nagy igény lenne rá. AM gombákat tartalmazó készítmények természetesen forgalomban vannak, de széleskörű elterjedésüket gátolja, hogy nehezen illeszthetők be a szántóföldi agrotechnikába és viszonylag drágák.

Az elvégzett kutatómunka eredményeként 2 db olyan talajoltó mikorrhizát és baktériumtörzseket, illetve csak baktériumtörzseket tartalmazó talajoltóanyag prototípusa került előállításra, amelyek piacra történő termékfejlesztés után várhatóan komoly érdeklődésre tarthatnak számot a növénytermesztésben. Bízzunk abban, hogy rövidesen a piacra kerül az innovatív mikrobiológiai termék.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

"Egyre jobbak a talajaim" - Villáminterjú Szécsi Zoltán vízilabdázóval

2018. március 14. 13:47

Szécsi Zoltán háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázónk négy éve gazdálkodik, hatvan tehene van és foglalkozik szántóföldi növénytermesztéssel is.

Talajélet Videó

UV álló baktériumok?

2025. február 3. 11:10

Sok ilyen álhírt hallani mostanában. A valóság azonban szerencsére az, hogy mint minden élő szervezet, a baktériumok sem kedvelik az UV sugarakat, és ha nem forgatjuk be azokat a talajba, akkor a talajfelszínre történő kijuttatás után rövidesen elpusztulnak.

Szédítő műtrágyaárak vs. apró tápanyaggyárak

2021. október 18. 07:07

Az energiahordozók áremelkedése nehéz helyzetbe hozta a műtrágyagyártókat. A gyárak kapacitás-csökkenése, esetleges leállása pótolhatatlan űrt fog hagyni a gazdák többségének inputanyag beszerzésében. Úgy kell neki menni az őszi és tavaszi vetéseknek, hogy a műtrágya magas ára, illetve hiánya esetén nem csak a hozam és a gazdaságosság lesz kérdés, hanem már maga a termesztés technológiája is.

A szójaoltás jelentősége és várható hozadékai

2019. március 24. 09:14

A növénytermesztésben az egyik leggyakoribb limitáló tényező a nitrogénellátottság. A pillangós virágú növények – így a szója is – fajspecifikus Rhizobium baktériumokkal szimbiózist alakítanak ki.