Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Aszálykárok mérséklésére magyar-vietnámi közös kutatási, fejlesztési projekt ért véget

BioFil Kft.

A Biofil Mikrobiológiai, Géntechnológiai és Biokémiai Kft. 67.986.800,- Ft vissza nem térítendő támogatást nyert a Magyar-vietnámi ipari kutatás-fejlesztési együttműködési pályázati kiíráson 2017. évben. A „Kombinált mikrobiológiai talajoltóanyag fejlesztése a növények stressztűrésének fokozására és tápanyag ellátásának javítására Vietnamban a kávé és feketebors, Magyarországon a kukorica szántóföldi termesztésében” című pályázatot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatta.

A magyar és vietnámi mezőgazdaságban egyaránt komoly kockázat a súlyos talajszerkezet romlás, a talaj mikrobiológiai elszegényedése, termékenységének gyors és erőteljes csökkenése – főleg a fokozott műtrágyahasználat és a talajt nem kímélő művelési módok miatt. Ehhez járul még hozzá az éghajlatváltozás okozta egyenlőtlen csapadékeloszlás és az egyéb anomáliák megjelenése. A közös munkával létrejövő kombinált talajoltóanyag alkalmas eszköz lehet az aszály okozta károk mérséklésére nemcsak Vietnámban a kávé és feketebors termesztésében, hanem a magyarországi fő szántóföldi növénykultúrák, így a kukorica esetében is. A növények gyökérzetének, a felszívó felületnek növelésével javul a vízfelvételi hatékonyság, mely aszályos körülmények között kulcsfontosságú lehet.

A BioFil Kft-nél végzett K+F munka során két olyan komplex talajoltó mikrobiológiai készítmény prototípusa jött létre, mely hasznos gombákat, és növényi növekedést serkentő talajbaktériumokat kombináltan tartalmaz. A prototípusok javítják a növények és a talaj vízháztartását, a talaj szerkezetét és termékenységét, emellett termésnövelő hatásúak, és ami kiemelendő, kedvezőtlen termesztési viszonyok között is hatékonyan működnek.

A kísérletek alapjául szolgáló baktériumokat és mikorrhiza gombákat a pályázatban szereplő magyar és vietnámi kutatók izolálták és jellemezték. A laboratóriumi mérések eredményei alapján a tenyészedényes, üvegházi növénykísérletek eredményei minden várakozást felülmúltak, egyes kezelések pl. akár 400%-os zöldtömeg növekedést is mutattak. A szabadföldi kísérletekben is jelentős hozamnövekedést okoztak a kezelési kombinációk, a legkiemelkedőbb esetben több mint 50%-os terméstöbbletet értek el.

„ A magyar-vietnámi közösen fejlesztett kombinált talajoltó anyag a kukoricában is nagy segítség lehet”

Mikorrhiza gombákat és ún. helper vagy támogató baktériumokat kombináltan tartalmazó oltóanyagok még nem állnak a rendelkezésre sem Vietnámban, sem Európában, így Magyarországon sem. Az előrejelzések szerint azonban nagy igény lenne rá. AM gombákat tartalmazó készítmények természetesen forgalomban vannak, de széleskörű elterjedésüket gátolja, hogy nehezen illeszthetők be a szántóföldi agrotechnikába és viszonylag drágák.

Az elvégzett kutatómunka eredményeként 2 db olyan talajoltó mikorrhizát és baktériumtörzseket, illetve csak baktériumtörzseket tartalmazó talajoltóanyag prototípusa került előállításra, amelyek piacra történő termékfejlesztés után várhatóan komoly érdeklődésre tarthatnak számot a növénytermesztésben. Bízzunk abban, hogy rövidesen a piacra kerül az innovatív mikrobiológiai termék.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A precíziós nemesítésé a jövő? + videó

2025. május 16. 10:10

A klímaváltozás és következményei kapcsán olyan növénynemesítési eljárások bevezetésén dolgoznak, mint a precíziós nemesítés.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Talajoltás fungisztatikus hatású készítményekkel

A fenntartható mezőgazdasági termelést támogató biológiai védekezés jelentős részét képezi az antagonista hatású talajlakó baktériumok keresése és felhasználása. Kombinált talajoltási technológia alkalmazása esetén növénynövekedés-serkentő fajokkal együtt is kijuttathatóak, és ezáltal nemcsak a peszticidek, hanem a műtrágyák használata is visszaszorítható.

Rabul ejtették a talajbaktériumok – Beszélgetés Nemere István íróval a Földbarát című könyvéről

2018. március 1. 10:27

"Olyan dolgok derülnek ki a könyvből, mint például az, hogy a bacik és a növények odalent egymás között kommunikálnak, és mindenféle állapotokról tudósítják a többieket."

A kukorica többre képes - tegyük azzá! – Mikrobiológiai támogatás a termésbiztonság növeléséért

2018. március 14. 09:17

A talajoltó anyagok az ún. biostimulátorok közé tartoznak, és mint ilyenek a kukorica növekedését, fejlődését támogatják, javítják a tápanyagok felvételét.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.