Gyümölcs

Hogy éri meg diót termelni?

Agrofórum Online

A karácsonyi ünnepkör közeledtével meglendül a lakosság diófogyasztása. De ne szaladjunk előre: az őszi gyümölcstál elengedhetetlen eleme a dió is. A termés aktualitása okán betekintést engedünk hát egy hazai diótermesztő világába, aki tapasztalatainak megosztásával hasznos információkat nyújthat az érdeklődők számára.

Idén is diótermesztési szakmai napot szervezett az Engelhardt Dióbirtok. A dió termesztéstechnológiáját, növényvédelmét érintő témákon túl számos egyéb, a diótermesztés sikerességét meghatározó kérdés megvitatására is sor került.

Aki nem tud két tonna diót termelni hektáronként, az valószínűleg nem lesz képes hosszú távon nyereséges diótermesztésre.

– mondja Engelhardt Ádám, tulajdonos.

A professzionális árutermelés átlagban 3 tonna feletti termésmennyiséget takar. Az intenzív ültetvényekben fitotechnikai szempontból az állomány 5 éves koráig kézzel metszés mellett voksol a szakember, míg öt éves kortól a síkfalmetszést tartja jó megoldásnak – a kis sor és tőtávolságú termőfalra szánt ültetvényekben – a legnagyobb termésátlag eléréséhez.

A dió esetében az öntözés ma már megkerülhetetlen. A földbe ásott csepegtető rendszeres öntözés jó megoldásnak tűnik, legalábbis eddig beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

A dió növényvédelme során az egyetlen engedélyezett felszívódó készítmény jön szóba, ezen kívül réztartalmú növényvédő szerek.

A 2024-es év csapadékos időszakát a gnomónia elleni védekezés határozta meg. A dió xantomonászos betegsége (Xanthomonas arboricola pv. juglandis) és a barna csúcsi elhalás tünetei is kihívást jelentettek a vegetációban…

További részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A naspolya betakarítása: ezért érdemes megvárni az első fagyokat

2024. november 29. 08:10

A naspolya áltermései, amelyek akár 5 magot is tartalmazhatnak, október végétől érnek be. Az érés során zöld színük barnára vált.

Hogyan gondozzuk a citromfát télen?

2024. november 22. 11:10

Az első enyhe fagyok miatt nem kell azonnal pánikba esni, mivel egy kis hideg nem árt a növénynek.

Kistermelői ültetvények helyzetértékelése egy gyakorló gyümölcstermesztő szemével

2024. november 22. 08:10

A nagyüzemi ültetvények fokozatos megszűnésével, felszabdalásával, amelyek egy része elhanyagolttá is vált, új tennivalók sokaságával kerültünk szembe.

Gyümölcsfajok tápanyag-tartalékolása télre

2024. november 15. 09:40

Tavasszal a csonthéjasok virágzási időszakában még hideg a talaj, a gyökerek még nem kezdtek el igazán dolgozni, nincs jelentős tápelemfölvétel a talajból.

Vendéglátósok enyhíthetik a munkaerőhiányt a kertészetekben

2020. április 13. 10:18

A tervek szerint azokat a munka nélkül maradt embereket szeretnék foglalkoztatni Skóciában, akik a koronavírus világjárvány idején a vendéglátóhelyek bezárása miatt veszítették el állásukat az elmúlt időszakban.

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

BASF Digital Farming és Pessl együttműködés: a cél a gyümölcs- és zöldségtermesztés fellendítése

2021. május 28. 06:37

Az együttműködés keretén belüli első projekt egy átfogó kártevőfigyelő és -modellező rendszer kifejlesztésére összpontosít szőlőfajták és almatermésű növények számára

Gyümölcstermesztési tapasztalatok Görögországban

2019. március 23. 04:36

A FruitVeB szakmai szervezésében egy kis létszámú csapattal, a szakmai utakkal kevéssé bejárt észak-görögországi, Thesszalonikitől északnyugatra elterülő, Pella körzetében jártunk, ahol a görög gyümölcstermesztést tanulmányoztuk.