Növénytermesztés

Intelligens öntözés a növényi életfunkciók automatikus érzékelésével

Agrofórum Online

Vajon miért jelent előnyt a növények aktivitásának pontos, méréseken alapuló ismerete az öntözés szempontjából, és milyen eszközök léteznek erre?

A termelők folyamatosan az optimális termesztési és öntözési stratégia elérésére törekszenek. Ennek része az is, hogy tudják, mikor aktív a növény. A legtöbb termesztő ezt jól meg tudja becsülni. De természetesen mindent lehet jobban, hatékonyabban is csinálni. Ezért a Growficient bevezetett egy új funkciót a növényi aktivitás pontos észlelésére. Dennis Steentjes a Growficient munkatársa többet is elárul erről:

„Amikor egy növény párologtat és aktív, vizet vesz fel. Ez többek között a fénymennyiség, a páratartalom, a hőmérséklet és a légmozgás függvényében történik. Éjszaka általában nincs fény, és a növény sztómái zárva vannak. Ennek eredményeként a párolgás közel nulla, és a növény gyakorlatilag nem vesz fel vizet.

Amint reggel az első napsugarak betörnek, a növény ismét párologtatni kezd, és folytatja a vízfelvételt – mondta Dennis Steentjes. – Abban a pillanatban, amikor ez megtörténik, beindul a növény aktivitása. Sok termesztő becsüli meg ezt a pillanatot a növényekről szerzett ismeretei vagy termesztési tapasztalata alapján. Ez azonban nem mindig pontos”.

Valójában a növényi aktivitás beindulása számos tényezőtől függ. A fényintenzitás nagy szerepet játszik. Egy napos napon ez sokkal magasabb lesz, mint egy felhős vagy esős napon. Utóbbi esetben a növény a nap folyamán később kezd aktívvá válni.

A páratartalom, a hőmérséklet, a légmozgás és az üvegházban lévő hely is szerepet játszik abban, hogy a növény aktívvá válik-e vagy sem. Ezek együttesen határozzák meg az öntözés megkezdésének legoptimálisabb időpontját.

Optimális öntözési stratégia

Miért fontos pontosan tudni ezt az időpontot? Minél pontosabban tudjuk, hogy a növény mikor kezd el párologtatni, annál jobbak lesznek a termesztési mutatói. Ha például akkor kezdjük el az öntözést, amikor a növény még nem párologtat, akkor ezzel többé-kevésbé „felrobbanthatjuk” a növényt.

Ha viszont túl későn kezdjük el az öntözést, akkor az aljzat vagy a talaj túlságosan megromlik. Mindkettő gondot okozhat a terméseknek, a gyökérzetnek és magának a növénynek is. A Growficient új funkciója lehetővé teszi a növény aktivitásának kezdetének pontos meghatározását. Ez számos előnnyel jár.

„A termelők számára minden hiba, amit elkövetnek, pénzbe kerül. Az olyan tényezők pontos ismerete, mint a növényi aktivitás, nyugalmat és biztonságot adnak. A legtöbb termelőnek van némi elképzelése arról, hogy a növénye mikor válik aktívvá, de az adatoknak köszönhetően ezt most már pontosabban tudják. Ez megerősítést ad számukra a választott termesztési és öntözési stratégiájukkal kapcsolatban” – folytatta Dennis.

Termelők által tesztelve

A funkciót több termelővel tesztelték, pozitív eredményekkel. Az egyik termelő jelezte, hogy a funkciónak köszönhetően betekintést nyert a fajták és az üvegházi szelvények közötti különbségekbe. Az öntözést ennek az új felismerésnek megfelelően állította be.

Egy másik termelő felfedezte, hogy a növényei később váltak aktívvá, mint gondolta. Most már később kezdi az öntözést, valamint korábban le is állítja azt, így optimalizálva az éjszakai visszaszáradást.

Önműködő öntözés

A funkció egyelőre elsősorban betekintést nyújt a növények aktivitásába, és bizonyosságot ad a termesztési és öntözési stratégiájukról. A jövőre nézve azonban nagyobb tervek vannak.

„A növényaktivitás ismerete a Growficient újabb lépése az önműködő öntözés felé. A termelők ezután az érzékelőink adatai alapján automatikusan beállíthatják az öntözési időket a klímakomputerükben, így optimalizálva a termelés hatzékonyságát. A Growficientnél keményen dolgozunk azon, hogy ezt lehetővé tegyük” – tette hozzá Dennis.

(Fotó: Alexei_other/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Európa egyik legnagyobb center öntözőgépe Magyarországon bizonyít

2021. március 31. 08:08

„Megnyomok 5 gombot és 18 óra múlva 180 hektár területen kaptak pontosan annyi csapadékot a növényeim, ami a fejlődésükhöz ideális vagy épp a műtrágya hatásfokát csúcsra járatja. Nem kell ott lennem, a rendszer emberi erő nélkül folyamatosan dolgozik.”

Hatalmas vízgazdálkodási fejlesztés kezdődik a Hajdúhátságon

2020. március 11. 13:47

A fejlesztésnek köszönhetően a fenntartható vízgazdálkodás mellett lehetővé válik a Debrecentől nyugatra eső kiváló minőségű mezőgazdasági termőföldek öntözése is.

Mire ügyeljünk a paradicsompalánták kiültetése során?

2023. május 8. 04:36

Kezdő kertész vagyok, idén próbálkozom először paradicsom termesztésével. Szeretném, ha sikeres lenne a palánták kihelyezése. Mire ügyeljek a paradicsompalánták kiültetése során?

Milyen kártevő okozhatja a leander levélsárgulását?

2023. augusztus 20. 13:40

Kérem szépen segítségüket! Milyen kártevő okozhatja a leander levélsárgulását? Mit tegyek ellene?