Növénytermesztés

Intelligens öntözés a növényi életfunkciók automatikus érzékelésével

Agrofórum Online

Vajon miért jelent előnyt a növények aktivitásának pontos, méréseken alapuló ismerete az öntözés szempontjából, és milyen eszközök léteznek erre?

A termelők folyamatosan az optimális termesztési és öntözési stratégia elérésére törekszenek. Ennek része az is, hogy tudják, mikor aktív a növény. A legtöbb termesztő ezt jól meg tudja becsülni. De természetesen mindent lehet jobban, hatékonyabban is csinálni. Ezért a Growficient bevezetett egy új funkciót a növényi aktivitás pontos észlelésére. Dennis Steentjes a Growficient munkatársa többet is elárul erről:

„Amikor egy növény párologtat és aktív, vizet vesz fel. Ez többek között a fénymennyiség, a páratartalom, a hőmérséklet és a légmozgás függvényében történik. Éjszaka általában nincs fény, és a növény sztómái zárva vannak. Ennek eredményeként a párolgás közel nulla, és a növény gyakorlatilag nem vesz fel vizet.

Amint reggel az első napsugarak betörnek, a növény ismét párologtatni kezd, és folytatja a vízfelvételt – mondta Dennis Steentjes. – Abban a pillanatban, amikor ez megtörténik, beindul a növény aktivitása. Sok termesztő becsüli meg ezt a pillanatot a növényekről szerzett ismeretei vagy termesztési tapasztalata alapján. Ez azonban nem mindig pontos”.

Valójában a növényi aktivitás beindulása számos tényezőtől függ. A fényintenzitás nagy szerepet játszik. Egy napos napon ez sokkal magasabb lesz, mint egy felhős vagy esős napon. Utóbbi esetben a növény a nap folyamán később kezd aktívvá válni.

A páratartalom, a hőmérséklet, a légmozgás és az üvegházban lévő hely is szerepet játszik abban, hogy a növény aktívvá válik-e vagy sem. Ezek együttesen határozzák meg az öntözés megkezdésének legoptimálisabb időpontját.

Optimális öntözési stratégia

Miért fontos pontosan tudni ezt az időpontot? Minél pontosabban tudjuk, hogy a növény mikor kezd el párologtatni, annál jobbak lesznek a termesztési mutatói. Ha például akkor kezdjük el az öntözést, amikor a növény még nem párologtat, akkor ezzel többé-kevésbé „felrobbanthatjuk” a növényt.

Ha viszont túl későn kezdjük el az öntözést, akkor az aljzat vagy a talaj túlságosan megromlik. Mindkettő gondot okozhat a terméseknek, a gyökérzetnek és magának a növénynek is. A Growficient új funkciója lehetővé teszi a növény aktivitásának kezdetének pontos meghatározását. Ez számos előnnyel jár.

„A termelők számára minden hiba, amit elkövetnek, pénzbe kerül. Az olyan tényezők pontos ismerete, mint a növényi aktivitás, nyugalmat és biztonságot adnak. A legtöbb termelőnek van némi elképzelése arról, hogy a növénye mikor válik aktívvá, de az adatoknak köszönhetően ezt most már pontosabban tudják. Ez megerősítést ad számukra a választott termesztési és öntözési stratégiájukkal kapcsolatban” – folytatta Dennis.

Termelők által tesztelve

A funkciót több termelővel tesztelték, pozitív eredményekkel. Az egyik termelő jelezte, hogy a funkciónak köszönhetően betekintést nyert a fajták és az üvegházi szelvények közötti különbségekbe. Az öntözést ennek az új felismerésnek megfelelően állította be.

Egy másik termelő felfedezte, hogy a növényei később váltak aktívvá, mint gondolta. Most már később kezdi az öntözést, valamint korábban le is állítja azt, így optimalizálva az éjszakai visszaszáradást.

Önműködő öntözés

A funkció egyelőre elsősorban betekintést nyújt a növények aktivitásába, és bizonyosságot ad a termesztési és öntözési stratégiájukról. A jövőre nézve azonban nagyobb tervek vannak.

„A növényaktivitás ismerete a Growficient újabb lépése az önműködő öntözés felé. A termelők ezután az érzékelőink adatai alapján automatikusan beállíthatják az öntözési időket a klímakomputerükben, így optimalizálva a termelés hatzékonyságát. A Growficientnél keményen dolgozunk azon, hogy ezt lehetővé tegyük” – tette hozzá Dennis.

(Fotó: Alexei_other/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

Kukoricatermesztés – várható veszélyek és potenciális lehetőségek a klímaváltozás kapcsán

2018. január 23. 20:19

Szigorúan okszerű öntözés segítségével (helytől függően: 60-100 mm) az előrevetített terméskiesések elkerülhetők.

Érdemes palántát nevelni, ha uborkát termesztenénk?

2023. február 17. 04:37

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e az uborka magjaiból palántát nevelni? Hogyan és mikor vessem el a magokat?

Amit a krotonról tudni érdemes

2023. március 8. 05:36

Érdekessége a krotonnak, hogy ahogy öregszik a növény, úgy sötétednek a levelei is. Akár egy egészen nagy bokorformává is nevelhető még lakásban is. De hogyan? Nézzük, mit kell tudni az ápolásáról!

Mitől repedtek fel a Goldrich fajtájú kajszifa termései?

2023. július 16. 04:39

4 éves Goldrich fajtájú kajszibarackfám tavaly néhány szemet, az idén kb. öt kg-ot termett. Mindkét évben az érés előtt egy héttel a barackok alja megnyílt, ezáltal rovarok támadták és penészedni kezdett. Sehol nem találok erre a hibára utalást. Mi lehet az oka?