Növénytermesztés

Intelligens öntözés a növényi életfunkciók automatikus érzékelésével

Agrofórum Online

Vajon miért jelent előnyt a növények aktivitásának pontos, méréseken alapuló ismerete az öntözés szempontjából, és milyen eszközök léteznek erre?

A termelők folyamatosan az optimális termesztési és öntözési stratégia elérésére törekszenek. Ennek része az is, hogy tudják, mikor aktív a növény. A legtöbb termesztő ezt jól meg tudja becsülni. De természetesen mindent lehet jobban, hatékonyabban is csinálni. Ezért a Growficient bevezetett egy új funkciót a növényi aktivitás pontos észlelésére. Dennis Steentjes a Growficient munkatársa többet is elárul erről:

„Amikor egy növény párologtat és aktív, vizet vesz fel. Ez többek között a fénymennyiség, a páratartalom, a hőmérséklet és a légmozgás függvényében történik. Éjszaka általában nincs fény, és a növény sztómái zárva vannak. Ennek eredményeként a párolgás közel nulla, és a növény gyakorlatilag nem vesz fel vizet.

Amint reggel az első napsugarak betörnek, a növény ismét párologtatni kezd, és folytatja a vízfelvételt – mondta Dennis Steentjes. – Abban a pillanatban, amikor ez megtörténik, beindul a növény aktivitása. Sok termesztő becsüli meg ezt a pillanatot a növényekről szerzett ismeretei vagy termesztési tapasztalata alapján. Ez azonban nem mindig pontos”.

Valójában a növényi aktivitás beindulása számos tényezőtől függ. A fényintenzitás nagy szerepet játszik. Egy napos napon ez sokkal magasabb lesz, mint egy felhős vagy esős napon. Utóbbi esetben a növény a nap folyamán később kezd aktívvá válni.

A páratartalom, a hőmérséklet, a légmozgás és az üvegházban lévő hely is szerepet játszik abban, hogy a növény aktívvá válik-e vagy sem. Ezek együttesen határozzák meg az öntözés megkezdésének legoptimálisabb időpontját.

Optimális öntözési stratégia

Miért fontos pontosan tudni ezt az időpontot? Minél pontosabban tudjuk, hogy a növény mikor kezd el párologtatni, annál jobbak lesznek a termesztési mutatói. Ha például akkor kezdjük el az öntözést, amikor a növény még nem párologtat, akkor ezzel többé-kevésbé „felrobbanthatjuk” a növényt.

Ha viszont túl későn kezdjük el az öntözést, akkor az aljzat vagy a talaj túlságosan megromlik. Mindkettő gondot okozhat a terméseknek, a gyökérzetnek és magának a növénynek is. A Growficient új funkciója lehetővé teszi a növény aktivitásának kezdetének pontos meghatározását. Ez számos előnnyel jár.

„A termelők számára minden hiba, amit elkövetnek, pénzbe kerül. Az olyan tényezők pontos ismerete, mint a növényi aktivitás, nyugalmat és biztonságot adnak. A legtöbb termelőnek van némi elképzelése arról, hogy a növénye mikor válik aktívvá, de az adatoknak köszönhetően ezt most már pontosabban tudják. Ez megerősítést ad számukra a választott termesztési és öntözési stratégiájukkal kapcsolatban” – folytatta Dennis.

Termelők által tesztelve

A funkciót több termelővel tesztelték, pozitív eredményekkel. Az egyik termelő jelezte, hogy a funkciónak köszönhetően betekintést nyert a fajták és az üvegházi szelvények közötti különbségekbe. Az öntözést ennek az új felismerésnek megfelelően állította be.

Egy másik termelő felfedezte, hogy a növényei később váltak aktívvá, mint gondolta. Most már később kezdi az öntözést, valamint korábban le is állítja azt, így optimalizálva az éjszakai visszaszáradást.

Önműködő öntözés

A funkció egyelőre elsősorban betekintést nyújt a növények aktivitásába, és bizonyosságot ad a termesztési és öntözési stratégiájukról. A jövőre nézve azonban nagyobb tervek vannak.

„A növényaktivitás ismerete a Growficient újabb lépése az önműködő öntözés felé. A termelők ezután az érzékelőink adatai alapján automatikusan beállíthatják az öntözési időket a klímakomputerükben, így optimalizálva a termelés hatzékonyságát. A Growficientnél keményen dolgozunk azon, hogy ezt lehetővé tegyük” – tette hozzá Dennis.

(Fotó: Alexei_other/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy biztos, manapság megéri őszi árpát vetni

2025. július 25. 14:10

A hazai gazdaságok sikeres növénykultúrája az őszi árpa, amit az idei betakarításokat követően országosan regisztrált 5,75 t/ha-os termésátlag is bizonyít.

10 nyereséges kiskultúra: ezek a növények aranyat érnek

2025. július 24. 14:10

Levendula, sáfrány vagy csípős paprika – ezek a kultúrák lehetnek a kulcs egy sikeres vidéki vállalkozáshoz akár pár száz négyzetméteren.

Hogyan válasszunk repcehibridet a termőhely adottságaihoz?

2025. július 23. 11:10

A hibridválasztás kulcs a repce sikeréhez: termőhelyhez alkalmazkodó, ellenálló hibridekkel csökkenthetők a termesztési kockázatok.

Hogy áll hazánk vízgazdálkodása + videó

2025. július 22. 16:10

Hazánk a ,,vizek országa"...de sajnos egyre kevesebb használható víz jut a mezőgazdaságnak is. Hogy látja a szakértő?

Vízhiány: komoly kihívás előtt a mezőgazdaság

2020. december 27. 11:37

Az egy főre jutó édesvízkészlet az elmúlt két évtizedben több mint 20 százalékkal csökkent világszerte.

Hogyan legyen sokáig szép a vágott fenyő a lakásban?

2022. december 13. 05:38

Érdemes a vágott fenyőt megfelelő módon kezelni, hogy vízkeresztig, netán még utána is szép maradjon és illatozzon a lakásban.

Mit tehetek a körte visszatérő barnulásos levélbetegsége ellen?

2023. augusztus 5. 04:38

Évek óta visszatérő körtebetegséghez kérem tanácsukat. Valamennyi, különböző fajtájú körtefánkat (Bosc kobak, Vilmos, Packham's triumph, Clapp kedveltje) megtámadja, de a szomszédos almatermésűeket nem. Kisebb barna levélfoltokkal kezdődik nyár elején, folyamatosan jelen van ősz végéig. Az elváltozás végül a teljes levél megbarnulásával, elszáradásával fejeződik be. A fa egyéb zöld részein nem látható károsodás, bár egyes fiatal ágak elszáradnak.

Az ízletes ribizli titka - Mit tegyünk, ha túl sok terem?

2022. július 1. 05:36

Az utóbbi időben rájár a rúd a bogyós gyümölcsökre, mert hol az időjárás a ludas a kevés csapadékkal, hol a kártevőktől való megmentésük nagy kihívás. De azt kell mondjam, hogy az elmúlt években megtanultunk ilyen kihívások mellett is bogyósokat termelni.